Румунія

умунія — держава в південно-східній частині Європи. Переважна частина площі розташована в басейні нижньої течії Дунаю. Межує з Україною, Молдовою, Сербією, Угорщиною і Болгарією. Омивається водами Чорного моря.

Столиця Румунії — Бухарест.

Прапор — синьо-жовто-червоний триколор: три вертикальних лінії рівної ширини.

Герб. Головний елемент національного символу – золотий орел, що тримає в дзьобі хрест, а в лапах – скіпетр і меч. Основні кольори – червоний, жовтий і синій – представляють кольори прапора Румунії. Щит, розташований на орлові, поділений на п’ять полів, кожне з яких пов’язане з окремою історичною областю Румунії. Золотий орел — символ Валахії, голова зубра – Молдови, дельфіни – Добруджі, чорний орел, сім замків, сонце і місяць – Трансільванії, лев і міст – Олтенії та Баната.

Візитна картка. У румунській Трансільванії є одна чудова й дивовижна споруда – замок Бран, що належав легендарному Дракулі. Це романтична й войовнича будівля часів середньовіччя знаходиться в мальовничих Карпатських горах. Насправді замок ніколи не був місцем проживання Влада Цепеша, князя Валахії, більш відомого як вампір граф Дракула. Тільки після виходу легендарного роману Брема Стокера Бран отримав свою славу і став візитною карткою туризму в Румунії.

Замок Бран, зведений наприкінці ХІV століття, змінив багатьох господарів, переходив від одних власників до інших. Після проголошення Великої Румунії споруду подарували королеві Марії у знак любові й відданості румунів до цієї жінки. Так, Бран став королівською резиденцією. А сьогодні об’єкт – своєрідний історичний музей просто неба. Тут можна побачити, як раніше жили румуни. Крім того, містечко Бран славиться ще й своїми сирами, рецепт приготування яких тримається в таємниці та передається від одного покоління до іншого.

Цікаві факти. Румунію прийнято вважати молодою, досить незвичайною та навіть подекуди екзотичною країною Європи. Тут багато великих специфічних історичних областей, оскільки кожна з них досить тривалий час перебувала у складі різних держав.

Румунія – це не лише батьківщина напівміфічного графа Дракули, а й країна, де знаходиться величезна кількість пам’ятників архітектури. Столицю Бухарест часто називають «Маленький Париж Сходу». Країна може похизуватися 7-ма об’єктами всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Палац парламенту, розташований у Бухаресті, найбільший в усій Європі. Посідає друге місце у світі й поступається лише Пентагону в США.

Музейний комплекс «Astra» в Сібіу включає більш ніж 300 будівель, вітряків, гігантських пресів для виготовлення вина й масла, гідравлічні кузні та багато іншого. Усі вони є різними архітектурними стилями різних частин Румунії.

Найстаріше місто Клуж-Напака, де колись влаштувалося поселення даків, згадується ще у працях Клавдія Птолемея – ученого Стародавньої Греції.

Найвужчою європейської вулицею (завширшки всього 100 см) вважається вуличка Нитки, що знаходиться в місті з добре збереженими будівлями Середньовіччя – Брашові. Тімішоара – перше європейське місто, що запровадило трамваї на кінній тязі (у 1869 році), а вуличне освітлення з’явилося тут у 1889 році. У Скерішоара, що знаходиться поряд із селом Гарда, є льодовикова печера, знаменита найбільшим у всьому світі підземним льодовиком.

У Південних Карпатах розташований гірський масив Бучеджі, на поверхні якого є численні вельми химерні скульптури. Їх авторами є небесні стихії – вітер і дощ. Найзнаменитішими вважаються скульптури, схожі на сфінкса, арфу і старця.

Містечко Тиргу-Окна знамените найбільшим не лише у Європі, але і, мабуть, в усьому світі санаторієм, що знаходиться в найдавнішій підземній соляній шахті.

Кладовище, розташоване в повіті історичної області Марамуреш є, мабуть, найбільш незвичайним європейським кладовищем, котре й називається незвично – веселим. Його незвичайність полягає в тому, що на кожному надгробку вибито дотепний веселий віршик.

Ще ця область славиться дуже красивими дерев’яними церквами, зведеними в ХVІІ-ХVІІІ століттях у стилі готики. ЮНЕСКО ретельно охороняє дивовижну пам’ятку.

Румунія по праву може пишатися своїми чудовими вченими та винахідниками. У цій країні завдяки видатному вченому й політику Пеунеску був відкритий панкреін, що згодом отримав назву інсулін. Іншому досліднику, Марінеску, країна зобов’язана тим, що він перший розглянув під мікроскопом будову людських нервових клітин. Румунський хімік Ніколає Теклу винайшов газовий пальник і назвав його своїм ім’ям. Видатний психолог Румунії Одоблежа започаткував кібернетику.

Чорнильну ручку винайшов румунський студент Поенару під час навчання в Парижі.

Румунія – батьківщина автомобілів Dacia, що випускаються під маркою Рено (Renault) (моделі Лоґан і Дастер). Реактивний двигун, що використовується на більшості сучасних літаків, винайшов уродженець Бухареста Генрі Коанда.

Йон Крянґе

Румунський письменник і мемуарист, один із класиків румунської літератури.

Йон Крянґе народився 1 березня 1837 року в селянській родині в селі Хумулешть.

У 1858-му закінчив духовну семінарію в Яссах, служив дияконом.

У 1865 році закінчив педагогічні курси, працював учителем. Через конфлікти з румунською церковною владою в 1872-му був позбавлений сану.

У 1875-1877 роках опублікував казки «Свекруха і три невістки», «Деніле Препеляк», «Казка про Стані бувалого», «Казка про Арапа Білого» та інші.

Крянґе проповідував вивчення абетки та правопису в початкових класах за допомогою методів, заснованих на дитячій інтуїції і простоті сприйняття світу. Помер Йон Крянґе 31 грудня 1889 року.

Широко відомі казки письменника «Коза з трьома козенятами», «Гаманець з двома грішми», «Дочка баби і дочка старого», розповіді «Дядя Йон Роате і Об’єднання» і «Дядя Йон Роате і Куза».

  • «Казка про порося»
    Казка про те, як цар надумав одружити свою доньку з тим парубком, який побудує золотий міст від свого дому до палацу. Багато було охочих, і тільки поросятко – син старих діда й баби – змогло побудувати таке диво. Насправді поросятко виявилося красенем-парубком на ім’я Фет-Фрумос, на якого воно перетворювалося щоночі. Царська донька дослухалася порад своєї мами та спалила поросячу шкіру, через що довго-довго йшла в Ладан-монастир, аби знайти й повернути свого чоловіка.
  • «Як лисиця ведмедя обдурила»
    Хитра лисиця була вкрай голодна, а коли вчула запах риби, що доносився з дідового воза, то прикинулася мертвою. Старий поклав її до воза, мріючи подарувати хутро своїй жінці. А хитра лиса скинула всю рибину з воза, віднесла до своєї нірки й тільки-но почала їсти, як прийшов ведмідь. Він також був голодний, але вона не пригостила його, а дала цінну пораду, як легко можна наловити рибу самому...