Італія

талія – держава на півдні Європи, у Середземномор’ї. Займає Апеннінський півострів, Паданську рівнину, південні схили Альп, острови Сицилія, Сардинія тощо.

Країна межує з Францією, Швейцарією, Австрією та Словенією.

На території Італії розташовані також такі державні утворення, як СанМарино, Ватикан і Суверенний Мальтійський орден. Назва країни походить від грецького «italos», що означає «теля».

Прапор — три вертикальні смуги зеленого, білого та червоного кольору. Зелений – глибока віра, білий – надія, а червоний – велика любов.

Герб — п’ятипроменева зірка – стародавній символ Італії, що означає захист нації; зубчате колесо – це перша стаття конституції, де сказано, що «Італія – демократична республіка, заснована працею»; оливкова гілка – символ миру, а дубова – сила й гідність італійських людей. Разом оливкова та дубова гілки характеризують пейзаж Італії.

Країна вважається найголовнішою колискою цивілізації в усьому світі, адже в її історію увійшла Велика Римська імперія, знамениті артефакти якої розкидані по різних куточках світу. Тут зберігається більшість (близько 60%) усієї світової культурної спадщини.

Символ — Колізей у Римі. Це найбільша старовинна будівля, зведена для розваг. Другий і третій за величиною римські амфітеатри знаходяться, відповідно, у Капу й Вероні.

Цікаві факти. Багато найвідоміших художників світу – Боттічеллі, Мікеланджело, Леонардо да Вінчі, Донателло, Фра Анджеліко, Тінторетто, Караваджо, Берніні, Тіціан і Рафаель – були італійцями.

Італія має більше відомих модельєрів, ніж будь-яка інша країна. Це – Gucci, Prada, Versace, Dolce&Gabbana, Giorgio Armani, Ermenegildo Zegna, Джанфранко Ферре, Salvatore Ferragamo, Roberto Cavalli, Fendi, Valentino, Trussardi, Benetton.

Багато найпрестижніших у світі спортивних автомобілів – італійські, як-от Ferrari, Lamborghini, Maserati, Bugatti і De Tomaso.

Італія – найбільш релігійна країна. Базиліка Святого Петра в Римі, столиці Італії, є найбільшою християнською церквою у світі. Її будівництво тривало 120 років (1506–1626). Частина католиків серед італійського населення становить 98%.

На території сучасної Європи існують лише три активних вулкани – Етна (найактивніший у світі), Стромболі і Везувій. Усі – у Південній Італії.

У країні офіційно визнані 15 мов, у тому числі рідні, як-от Сардинії та Фріулі, а також мови сусідніх країн (каталонська, окситанська, французька, словенська, хорватська, албанська і грецька).

Власне італійців тут – 95 %.

Діалекти в регіонах дуже різняться й італієць за говіркою зможе дізнатися, звідки співрозмовник.

Італійці завжди посміхаються щиро або не посміхаються взагалі.

Карло Коллоді

Італійський письменник (справжнє ім’я Лоренціні) народився 24 листопада 1826 року у Флоренції. Він був першою з 10-и дитиною в родині кухаря Доменіко Лоренціні.

Спочатку Карло навчався в початковій школі, потім у семінарії, служив добровольцем в армії під час війни за незалежність Італії. Потім у рідній Флоренції став займатися журналістикою, літературною діяльністю, був репортером та редактором патріотичних друкованих видань, упорядкував Тлумачний словник італійської мови та опублікував декілька збірок своїх оповідань. І все це він робив під псевдонімом Карло Коллоді (Коллоді – назва містечка, батьківщини матері письменника).

Працював також і над новими романами, комедіями та сатиричними оповіданнями. Його спроби писати для дітей почалися з перекладів чарівних казок Шарля Перро. Потім на світ з’являється «Подорож Джаннеттіно по Італії». Це твір для дітей про Джаннеттіно – веселого, ледачого, трохи боягузливого італійського хлопчика, котрий любить добряче попоїсти.

І ось одного дня редактор флорентійської «Газети для дітей» попросив Карло написати якусь незвичайну казку-пригоду. З-під його пера з’явився дерев’яний чоловічок-маріонетка на ім’я Піноккіо (від слова «піно» – «сосна», що на тосканській говірці означає «сосновий горішок»), який раз у раз потрапляв у прикрі ситуації через нестерпний характер.

Так Карло Коллоді став автором найпопулярнішої книги «Пригоди Піноккіо, або Історія однієї маріонетки». Майже за два роки в газеті було надруковано тридцять шість глав дивної казки, у фіналі якої автор перетворив дерев’яного чоловічка на миле живе хлопча.

Казку було перекладено 87-ма мовами. У далекому 1967 році Ю. Авдєєв переклав книгу українською. Вона називалася «Пригоди Піноккіо».

Сьогодні на батьківщині матері письменника, у маленькому містечку Коллоді, створено парк Піноккіо, де височить бронзовий п’ятиметровий пам’ятник Піноккіо з сюжетами про його незвичайні пригоди. На п’єдесталі викарбовано: «Безсмертному Піноккіо – вдячні читачі віком від чотирьох до сімдесяти років».

Ця казка об’єднує дітей різних країн, учить їх жити в мирі, любові та злагоді. Недаремно італійці жартують, що Піноккіо невідомий лише у тих країнах, де немає дітей.

Також тут створили «Національний фонд Карло Коллоді» – унікальну та своєрідну гуманітарну установу, що займається винятково творчістю письменника, який пропагував ідеї добра. У будинку Фонду розташована й незвичайна бібліотека, присвячена Коллоді та його знаменитому твору. На поличках – 4,5 тисячі томів, з них 3 тисячі – переклади книги мовами народів світу.

Карло Коллоді, один із найулюбленіших письменників Італії, пішов з життя в 1890 році.

  • «Пригоди Піноккіо»
    Цю книгу, сповнену чарівності, оптимізму та ніжної любові до своїх героїв, із задоволенням прочитають як діти, так і їхні батьки. Головний герой – дерев’яний чоловічок-маріонетка на ім’я Піноккіо, який постійно потрапляє в різні ситуації через свої нестерпність, доброту, дотепність, упертість, егоїзм. Казка змусить маленьких читачів замислиться над життєвим досвідом дерев’яної ляльки і над тим, яким чином із нікчемного іграшкового хлопчиська вийшла справжня людина.

Муні Вітчер

Місячна Чарівниця – це літературний псевдонім відомої італійської кримінальної журналістки Роберти Ріццо, яка вже 20 років веде кримінальну тему в агентстві «Espresso Publishing Group».

Роберта Ріццо народилася у Венеції в 1957 році. Вже будучи дорослою жінкою, раптом стала писати пригодницькі романи для дітей.

З 1982-й 1983-й вона вчилася на філософа в Москві, де трудилася над дисертацією, в основу якої лягли дослідні роботи з психології Л. С. Виготського. Потім викладала в початковій школі, займалася науковими дослідженнями в галузі дитячої психології та педагогіки. Отримала вчену ступінь з філософії.

У 2004 році письменниця заснувала компанію Sesta Luna, що займається організацією дитячих заходів.

Це, безсумнівно, допомогло їй у створенні образів героїв пригодницьких романів для дітей. У 2003 році відбувся літературний дебют письменниці. Під псевдонімом Муні Вітчер Роберта Ріццо опублікувала свої книги про пригоди дівчинки, яка вміє подумки літати.

Сюжети цих книг про космічну дівчинку-чарівницю з російським ім’ям Ніна з’явилися зовсім не випадково. У середині шістдесятих років десятирічна Роберта зустрілася у Венеції з Валентиною Терешковою – першою жінкою-космонавтом планети Земля, яка приїхала на запрошення Компартії Італії. Це пробудило в Роберти інтерес до всього незвіданого та непізнаного. І саме образ Терешкової ліг в основу створення хороброї, чесної, красивої Ніни.

Примітно те, що твори Муні Вітчер легко читати. Авторка знайома з дитячою психологією, і не дивно, що цікаві й добрі книги швидко знайшли шлях до сердець маленьких читачів.

Пригоди Ніни стали надзвичайно популярними у Європі. Їх перекладали й видавали у Франції, Іспанії, Бразилії, Польщі, Хорватії, Румунії, Кореї та Україні.

Вдень Муні створює публікації для газет, а вночі пише книги для дітей про дівчинку Ніну, тому що вважає, що в цьому світі дуже багато жорстокості (до того ж і дитинство самої авторки було важким), з котрою необхідно боротися і яку треба перемагати.

Роберта Ріццо дарує дітям книги, що не тільки приваблюють чарами, але і вчать добру. Вони повні пригод, захоплюють і разом із героями змушують співпереживати.

Книги про пригоди Ніни

  • «Ніна - дівчинка планети Шостого Місяця»
    Головна героїня, мадридська школярка Ніна, дізнається про загадкову смерть свого діда – мага й алхіміка Михайла Мезинського. Вона приїздить до Венеції й отримує у спадок від нього магічну Книгу та інші атрибути магії й алхімії. Також дід заповів їй головну справу свого життя – спасіння планети Ксоракс, або Шостого Місяця. Ніна зі своїми друзями вступає в боротьбу з темними силами – Чорним Магом, князем Карконом та його посіпаками. Щоб перемогти злі чари й урятувати Ксоракс, планету добра й світла, їм потрібно розкрити Чотири Таємниці. Шукаючи відповіді, діти вирушають на острів Пасхи, переносяться до Стародавнього Єгипту, відвідують Ксоракс.
  • «Ніна і загадка Восьмої Ноти»
    Ніна разом зі своїми друзями Додо, Роксі, Ческо і Фйоре й далі змагається з Магом Карконом і його посіпаками, а також виконує свою місію щодо врятування планети Ксоракс, яку заповідав їй дідусь, Михайло Мезинський, Білий Маг і алхімік. Щоб розкрити Другу Таємницю, Ніні та її  друзям доводиться за допомогою магії перенестися до Стародавнього Єгипту. Там на них очікує несподівана зустріч із войовничими муміями й… Карконом. Допомагає юному товариству давньоєгипетський бог Осиріс і магічна Восьма Нота.
  • «Ніна і закляття Пернатого Змія»
    Ніна та її друзі й надалі змагаються зі злим магом Карконом та його посіпаками. Цього разу на пошуки Третьої таємниці діти вирушають до Мексики, де їм доведеться боротися з мером Венеції ЛСЛ, який також виявляється Чорним Магом і прибирає вигляд Пернатого Змія. Основна дія відбувається в Мексиці на руїнах пірамід майя. Уся сила й чорна магія обрушуються на Ніну. Допомагає їй давній бог майя Юм-Ка. Але Пернатий Змій встигає наслати на Ніну закляття.
  • «Ніна і Таємне око Атлантиди»
    Четверта книга про Ніну присвячена Таємниці Води, що зберігається на зниклій Атлантиді. До того ж злочинець, якого друзі вважали мертвим, знову заявив про себе та налаштував проти них усіх жителів і владу. Але ніщо не може перешкодити відважним героям вирушити в подорож і врятувати всіх від злих сил...
  • «Ніна і Золоте Число»
    Пригоди нашої знайомої мадридської школярки Ніни Де Нобілі тривають! Здавалося б, чудова планета Ксоракс, Шостий Місяць, врятована – її злісний ворог князь Каркон подоланий. Та не так сталося, як гадалося … Минуло зовсім небагато часу, і сили Зла знову постали на боротьбу! Юній Ніні та її вірним друзям цього разу доведеться поборотися не тільки з Карконом, який зумів звільнитися зі свого кам’яного полону, а й із його могутніми помічниками – примарами. Маг не полишає спроб знищити Ксоракс: він задумав зруйнувати Золоте Число, що забезпечує життя, красу й гармонію планети. І йому це майже вдається, та Ніні треба завадити негіднику та злодію. На неї чекає немало випробувань, здавалося б, неймовірних для дівчинки, нехай і наділеної алхімічними здібностями. Чи впорається вона, чи зуміє вистояти у смертельній боротьбі зі Злом?..
  • «Ніна і сила Абсинтіуму»
    Ніна Де Нобілі, мадридська школярка, разом зі своїми друзями продовжує відновлення Золотого Числа – 1,618, що забезпечує життя, красу й гармонію прекрасної планети Ксоракс. Без нього просто не може існувати Всесвіт. Тепер юна дівчина намагається знайти цифру 6 Золотого Числа. Чи вдасться їй ця непроста місія? Адже ж Каркон не дрімає, всі сили Зла стоять на його боці! Та Ніна, відважна, добра серцем дівчинка, не відає страху і без роздумів вступає на шлях боротьби.

Книги про хлопчика Джено

Трилогія про Джено розповість про його дивовижні пригоди. У хлопчика немає друзів, але це не заважає йому дізнатися про таємницю зникнення своїх батьків і навчитися постояти за себе. Джено вчиться в незвичайній школі, де всюди пристрої, що підслуховують. Він відправляється на пошуки батьків і брата, а у вирішальні хвилини на допомогу йому приходять магічні предмети.

  • «Джено і чорна печатка мадам Кріккен»
    В одинадцятирічного Джено Астор Венті таємничо зникли батьки. Хлопчик за будь-яких обставин хоче знайти їх, але для цього йому треба пройти через велику чорну печатку – таємні двері в інший вимір, де на нього чекають неймовірні пригоди й подорожі, повні магічних подій.
  • «Джено і біла руна золотого сокола»
    Джено Астор Венті повертається в рідне село. Будинки та дерева заметені снігом, і все здається юному магові дивовижно далеким від його таємничого світу. Але невдовзі прийде час повернення в Аркс Ментіс – Твердиню розуму. Джено навіть уявити собі не може, які випробування на нього чекають. Він не знає, що пошуки батьків урешті-решт приведуть його до далекої Ірландії і він говоритиме зі справжнім друїдом. Але чи допоможе мадам Кріккен хлопчикові виконати його ризиковану місію?

Джанні Франческо Родарі

Італійський письменник, журналіст.

Народився 23 жовтня 1920 року на півночі Італії в маленькому місті Оменья в родині пекаря, власника невеликої пекарні та магазинчика «Хлібобулочні вироби і продовольчі товари».

У сім’ї панувала щаслива атмосфера, пронизана любов’ю і турботою. Коли Джанні виповнилося 9 років, помер батько. Джузеппе Родарі дуже любив тварин. Одного разу, рятуючи котеня, яке промокло під дощем, він простудився і за тиждень помер від запалення легенів.

У сім’ї настали важні дні. Щоб прогодувати своїх синів (Джанні, Чезаре та Маріо), мати влаштувалася працювати служницею у багатий будинок.

Вчився Джанні не у звичайній школі, а в духовній семінарії, де навчали дітей з бідних сімей. Їх безкоштовно годували й одягали.

Навчання, за словами Родарі, було нудним, але в семінарії знаходилася бібліотека, і маленький Джанні зміг прочитати багато чудових книг. А ще хлопчик дуже любив малювати, навіть хотів стати художником; учився грати на старенькій скрипці, мріючи бути й музикантом.

По закінченню семінарії він отримав диплом учителя. У віці сімнадцяти років Д. Родарі вже почав викладати в початкових класах у селах своєї провінції. Йому подобалося працювати з дітьми. Для своїх учнів Д. Родарі постійно вигадував веселі та повчальні історії, за допомогою яких не лише в захоплюючій і зрозумілій формі подавав навчальний матеріал, але намагався пробудити дитячу фантазію, підштовхував учнів до самостійної творчості.

Джанні Родарі вважав уяву, фантазію життєво необхідними для будь-якої людини і навіть написав унікальний посібник із розвитку творчих здібностей – «Граматика фантазії».

У 1939 році він вступив до Міланського університету.

Під час Другої світової війни через стан здоров’я, Джанні звільнили від призову до армії. Тяжко сприйнявши втрату своїх двох найкращих друзів й улюбленого брата Чезаре в нацистському концтаборі, у 1944 році він приєднався до італійської компартії, де став брати участь в італійському русі опору.

У 1948 році Родарі почав працювати журналістом у видавництві «Уніта».

Письменником став випадково. Редактор газети запропонував йому вести в недільних номерах спеціальний «Дитячий куточок». Так почали з’являтися веселі й цікаві вірші та казки.

У 1950 році Джанні Родарі призначили редактором нового італійського щотижневого дитячого журналу «Піонер», а за рік він уже опублікував свої перші твори: «Книжка веселих віршів» і «Пригоди Цибуліно». Потім світ побачив нові казки Джанні – «Пригоди Голубої стріли», «Джельсоміно в Країні брехунів», «Казки по телефону», «Торт у небі».

У 1953 році Джанні Родарі одружився з Марією Терезією Феретті, яка через чотири роки народила йому дочку Паолу.

У 1957 році після офіційного іспиту його визнали професійним журналістом.

У 1966–1969-х роках Родарі працював над спільними проєктами з дітьми.

У 1970-у за внесок до дитячої літератури був нагороджений Премією Ганса Крістіана Андерсена, що зробило його одним із найвідоміших італійських дитячих письменників. Твори Д. Родарі почали перекладатися багатьма мовами світу.

У 1979 році здоров’я письменника значно погіршилося і він припинив писати, а в 1980-му Джанні Родарі помер у Римі під час операції.

  • «Торт з неба»
    У цій казці розповідається про те, як одного разу, квітневого сонячного та ясного ранку, біля міста Рима приземлився круглий об’єкт колосальних розмірів. Почався справжній переполох. Місцеві жителі подумали, що прилетіли прибульці, але, придивившись, зрозуміли, що помиляються: це на пагорбі розташувався велетенський торт зі збитими вершками й безліччю іншої смакоти всередині.
  • «Пригоди Цибуліно»
    У казковій повісті йдеться про пригоди веселого цибуляного хлопчика Цибуліно та його друзів, які разом захищають скривджених і відновлюють справедливість. На сторінках книги можна зустріти майстра Виноградинку, кума Гарбуза та інших чесних трудівників; веселих Полуничку, Редисочку, графа Вишеньку, які допомагають Цибуліно подолати злих і жорстоких синьйора Помідора та принца Лимона.
  • «Джельсоміно в Країні брехунів»
    У казці розповідається про пригоди незвичайного хлопчика Джельсоміно з чарівним і неймовірно гучним голосом. Він потрапляє в дивовижну країну, де хліб називають чорнилом, де навіть можна подружитися з намальованою кішкою.
  • «Подорож Голубої Стріли»
    У казці іграшковий потяг «Голуба Стріла» та його лялькові пасажири втекли з полиць магазину та вирушили на пошуки хлопчика Франческо, який на свято не отримав іграшок. Багато небезпек трапляється на їхньому шляху. Лише завдяки відвазі та бажанню дістатися цілі мандрівникам вдається продовжувати свою подорож.
  • «Планета Новорічних ялинок»
    Ця казка – новорічна історія про дивовижні пригоди хлопчика Марко, який на своїй конячці-гойдалці відправився на далеку й невідому планету, де кожен день був новорічним: скрізь росли ялинки з іграшками, а мешканці ходили в піжамах.