Іспанія (Королівство Іспанія)
спанія (Королівство Іспанія) – держава на південному заході Європи. Займає більшу частину Піренейського півострова та Пітіузькі острови в Середземному морі, Канарські острови в Атлантичному океані.
Омивається Середземним морем й Атлантичним океаном. Межує з Португалією, Францією, Андоррою, Гібралтаром та Марокко.
Походження назви країни є дискусійним: «західна країна», «країна сонця, що сідає»; «край, околиця», «край, межа», «місто західного світу», «край, де кують метали».
Столиця — Мадрид.
Офіційна мова — іспанська. На території деяких автономних областей є чинними такі мови: у Країні Басків – баскійська, у Валенсії та на Балеарських островах – каталонська (у Валенсії вона офіційно називається валенсійською), у Галісії – галісійська, у Каталонії – каталонська й окситанська (у формі аранської говірки).
Гімн країни. В іспанському гімні немає слів.
Прапор — складається з червоної, жовтої і червоної горизонтальних смуг із гербом посередині. Кольори символізують кориду. Жовтий означає пісок, а червоний – кров. За легендою, один із королів Арагону, який вибирав собі прапор, побачив золоте полотно. Він умокнув два пальця у кров тварин і провів по тканині.
Герб — це об'єднана історія країни. На ньому – усі іспанські королівства: Кастилія представлена замком; Леон, Астурія і Галісія – левом; Арагон, Каталонія та Балеарські острови – чотирма червоними смугами на золотому фоні; Наварра – ланцюгами; Андалусія зображена у вигляді граната, оскільки в Іспанії він росте здебільшого тільки на землях Гранади – останньої мусульманської держави, захопленої християнськими королями в ході Реконкісти; гербова лілія представляє короля та його сім’ю, а корона, що вінчає герб, – знак того, що Іспанія – королівство; колони символізують Гераклові Стовпи (так раніше називали Гібралтар, що колись вважався краєм світу). Девіз на гербі – «Далі за межу».
Символ. Храм спокути Святого Сімейства – католицька церква в Барселоні. Її почали зводити в 1882 році. Спорудження триває до сьогодні. Храм розташований на північ від барселонського району Старе Місто в міському районі Ашямпла.
Проєкт церкви спочатку розробив архітектор Франсіско дель Вільяром, якого через рік після початку будівництва замінив Антоні Ґауді, який взяв за мету зробити Храм Святого Сімейства «останньою великою святинею християнства», унаслідок чого всі архітектурні елементи споруди набули глибокого християнського символізму.
Найсильніше враження справляють 16 веретеноподібних шпилів собору, що символізують 12 апостолів і 4 євангелістів, Пресвяту Діву Марію та Ісуса Христа. Вежі євангелістів прикрашено скульптурами їхніх традиційних символів: бика (Св. Лука), янгола (Св. Матей), орла (Св. Іван) та лева (Св. Марк). Центральний шпиль (Ісуса Христа) буде увінчано гігантським хрестом.
Отже, максимальна висота собору становитиме 170 м, що на 1 м нижче, ніж гора Монжуїк у Барселоні. Так, за задумом Ґауді, його творіння не повинне було перевершувати творіння Боже. Менші вежі також прикрашено снопами пшениці й кетягами винограду, що символізує Святе Причастя. Собор матиме три фасади, які символізуватимуть Різдво (східний), Славу (ще не закінчений) і Страсті Христові (західний).
Фасад Різдва було завершено до громадянської війни та виконано відповідно до оригінального задуму Ґауді. Фасад Страстей Христових відрізняється постатями виснажених людей, сценами побиття і розп’яття Христа. Автором цих скульптур є Жузеп Марія Субіракс. У декорі будівлі широко використано слова з літургії – «Hosanna», «Excelsis» і «Sanctus». Головні брами фасаду Страстей Христових прикрашено цитатами з Біблії кількома мовами, включаючи каталонську.
Фасад Слави буде прикрашено словами Апостольського Символу Віри.
Цікаві факти Фламенко – південноіспанський музичний, пісенний і танцювальний стиль, що склався в Андалузії наприкінці ХVІІ сторіччя (перша згадка в літературі – 1774 рік). Спів і танець – сольні, супроводжуються грою на гітарі, кастаньєтах. Виконавців фламенко звуть «байлаорами» (танцюристи), «кантаорами» (співаки), «токаорами» (гітаристи). Його витоки варто шукати ще в мавританській музичній культурі. Істотно вплинула на цей стиль і циганська музика – багато хто вважає основними, істинними носіями стилю саме іспанських циган.
Походження слова «фламенко» пов’язують із Фландрією («фламенко» іспанською також означає «фламандська мова»), яку в Іспанії вважають батьківщиною циган.
Хоча корида і є одним із іспанських символів, багато краян виступають за скасування цієї кривавої традиції. Так, у Каталонії і на Канарських островах вона заборонена, але біг биків – один із найвідоміших фестивалів Іспанії. Він проходить щороку в липні на День Святого Ферміна. Понад 1 млн людей відвідують це дивовижне свято.
Приїхати влітку в Іспанію і потрапити під дощ – фактично нереально. Кількість сонячних днів у цій спекотній країні становить близько 280 на рік.
В Іспанії дуже багато птахів. Причому країна лідирує за кількістю пернатих. Тому спів канарок для іспанців – звичайний звук.
Корінними жителями країни були ібери, баски й кельти.
Іспанські міста Сеута й Мелілья знаходяться на африканському континенті. До Сеути можна доплисти на поромі через Гібралтар усього за 35 хвилин.
Іспанія позбулася більшості своїх американських колоній у ході війн 1808–1814 років, коли вся її територія була окупована Наполеоном.
Гірська місцевість займає більше 90% території, а вся країна розташована на висоті 660 м над рівнем моря. Це означає, що Іспанія – найвища у Європі.
У 1492 році король Фердинанд V Арагонський і королева Ізабелла фінансували подорож Христофора Колумба, який шукав новий шлях в Індію та помилково висадився на одному з Багамських островів. Незабаром ця хиба зробила Іспанію однією з найбагатших у світі. Країна є світовим лідером з вироблення олії. У цілому вона експортує понад 260 сортів оливок, а ще – понад 3 млрд винних пробок.
Іспанія має великі поклади золота, а також є лідером з виробництва граніту і мармуру.
У ресторані El Diablo, на канарському острові Лансароте, можна покуштувати стейк, засмажений прямо над жерлом вулкана!
Мореплавець Васко Нуньєс де Бальбоа (1475–1519) був першим європейцем, який побачив Тихий океан.
Іспанці зробили великий внесок у розвиток літератури.
Ернест Хемінгуей написав відомий роман «По кому подзвін», де розповідається про громадянську війну в Іспанії.
Твір «Дон Кіхот» – перший сучасний роман, як вважають деякі вчені, створений іспанцем Мігелем де Сервантесом.
П’ятиструнну гітару винайшли тут у XVI столітті, коли до звичайної лютні хтось додав ще одну струну. Шестиструнна гітара з’явилася на світ в Андалусії в XVIII столітті.
Знаменитий іспанський співак Хуліо Іглесіас до 20-и років був воротарем у клубі мадридського «Реалу». Однак серйозна автокатастрофа паралізувала його на цілих два роки. Оскільки Іглесіас міг рухати лише руками, увесь цей час він удосконалював гру на гітарі.
Антоніо Бандерас, Пенелопа Крус, Сальвадор Далі, Ель Греко, Пабло Пікассо, Франсіско де Гойя, Хосе Каррерас, Сенека та Пласідо Домінго – знаменитості, які родом з Іспанії.
Футбол є національним видом спорту країни. «Реал» Мадрид і ФК «Барселона» – усесвітньо відомі клуби, володарі найбільш престижних футбольних клубних нагород. Збірна Іспанії є чемпіоном світу 2010-го, а також чемпіоном Європи 2008 і 2012 років. Вона – єдина у світі команда, що поспіль виграла 3 головних футбольних турніри.
Найбільший футбольний стадіон світу належить клубу ФК «Барселона», що вміщує понад 100 000 людей.
Також найбагатшим клубом є «Реал» Мадрид.
Ітзіар Міранда
Іспанська акторка та дитяча письменниця. У співавторстві з братом Хорхе Міранда написала популярну серію книг для дітей та підлітків – «Міранда».
Ітзіар народилася в Сарагосі в 1978 році. У 17 років переїхала до Мадриду, аби вивчати акторську майстерність. Отримала освіту в школі драми, також навчалася в консерваторії по класу фортепіано.
Ідея створення серії книжок – розповісти дітям біографічні факти так, аби їх зацікавити. Тож, замість сухого академічного викладу, на сторінках книжок з’являється дівчинка Міранда, яка з задоволенням розповідає історії з життя відомих жінок.
Сама Міранда та її сім’я – це прототипи рідних Ітзіар та Хорхе, які у своїх книжках вони розповідають про те, що їх оточувало, коли вони були дітьми.
Перша книга – це розповідь про Хуану і Божевільну – доньку католицьких монархів.
Пізніше автори зрозуміли, що зроблять значний вклад у культуру, якщо будуть писати про жіночі постаті, які стали відомими завдяки тому, що талановиті.
Ітзіар – мати двох дітей: Даніела Рубіо народилася в 2014, Джулія Рубіо – у 2016. Її чоловік – Начо Рубіо – актор та відомий шеф-кухар.
На сторінках книг Ітзіар Міранди юним читачам відкриваються біографії відомих усьому світові жінок. Проєкт є насамперед цікавим завдяки тому, що більшість видатних жінок залишаються поза увагою спільноти. Протягом багатьох століть жінки у всьому світі керували державами, боролися за права своїх народів, робили наукові відкриття, надихали на подвиги й самі ставали першовідкривачками. Імена деяких нам широко відомі, про інших ми навряд чи чули, але це не робить їхні досягнення менш цінними й не настільки вагомими.
У кожній книзі фігурує ще один персонаж – восьмирічна дівчинка Міранда, яка полюбляє цікаві історії та розповідає про жінок, які змінили світ. Мене звати Міранда і мені вісім років. Я дуже люблю мильні бульбашки і пташок, які полюбляють їсти з моїх долонь.Та більш за все мені подобається слухати цікаві розповіді, особливо ті, що відбувалися насправді.
- «Коко»Коко Шанель була жінкою винахідливою та багатогранною, що допомогло їй стати привілейованою особою у Франції на початку ХХ століття. Її унікальне бачення моди та знамениті парфуми номер No5 зробили дизайнерку відомою на весь світ. І все це незважаючи на скромне походження Коко та умови, у яких вона зростала.
- «Фріда» Це захоплююча історія про Фріду Кало, мексиканську художницю, яка не залишає нікого байдужим. Будучи підлітком, вона потрапила в аварію, через що її спина зламалася на тисячу кусочків. Через безвихідь Фріда почала малювати немов божевільна й у результаті стала всесвітньо відомою художницею.
- «Амелія»
Наприкінці ХІХ століття відбулося одне з найдивовижніших місячних затемнень в історії людства. Кілька днів по тому з’явилася на світ Амелія. Близькість цих двох подій і визначила її долю. Татусь розповідав, що місячне затемнення стається тоді, коли Земля знаходиться між Сонцем та Місяцем, і Місяць потрапляє в тінь нашої планети. Амелія народилася у штаті Канзас, відомому на всю Америку безкраїми пшеничними полями, і була приречена бачити небо під своїми ногами.