Головна / Цікві уроки / Зарубіжна література / Австралія (Австралійський Союз)

Австралія (Австралійський Союз)

Австралія (Австралійський Союз)

встралія (Австралійський Союз) – держава, що знаходиться у Південній півкулі Землі на Австралійському материку й острові Тасманія.Багато невеликих островів, серед яких Норфолк і Лорд-Гав у Тихому океані, Кокосові острови в Індійському та інші, також належать цій країні.

Найближчими сусідніми державами є Індонезія, Східний Тимор, Папуа Нова Гвінея, Соломонові

Назва країни походить з латинської мови та означає «Невідома південна земля». З початку ХХ століття вживають також скорочений розмовний варіант – Оз, або Оззі.

Канберра – столиця Австралії. Знаходиться між Сіднеєм і Мельбурном – містами, що довго конкурували за цю пальму першості. У результаті конфлікт вирішили подолати за допомогою компромісу.

Прапор – прямокутне полотнище синього кольору. У лівій верхній чверті зображено британський прапор («Юніон Джек») та шість білих зірок: п’ять у вигляді сузір’я Південного Хреста – у правій частині полотнища й одна велика (зірка Співдружності, Хадар) – у центрі лівої нижньої чверті.

Прапор Великобританії символізує минуле країни, коли Австралія була однією з шести британських колоній. Семипромінева зірка Співдружності спочатку мала шість кінців, які символізували шість федеративних колоній.

Однак 1905 року до Австралії була приєднана Папуа, тому зірка перетворена в семипроміневу. Південний Хрест відображає 4 чесноти: мудрість, справедливість, мужність та поміркованість. Найменша зірка – п’ятипромінева.

Герб. На гербі країни зображені представники фауни Австралії – кенгуру та ему, яких обрали в якості символів австралійського герба, оскільки, на відміну від більшості тварин, вони рухаються назад, що є рідкісним явищем.

Символ. Окрім кенгуру та ему, іншими символами Австралії стали: Великий Кораловий риф, Скеля-хвиля, аборигени, дика собака дінго, єхидна, валлабі, папуга какаду, парад пінгвінів на острові Філіпа, стада овець і «чакри Землі» – моноліт Улуру зі скелею Ката Тьюта (Ольга), які змінюють свої відтінки на момент заходу і сходу сонця.

Цікаві факти. Австралія – країна, що займає весь дивовижний континент планети і складається з 6-и штатів: Квінсленд, Новий Південний Уельс, Вікторія, Тасманія, Південна Австралія, Західна Австралія. Крім того, тут є дві головні материкові території – Північна та Австралійська столична, а також ряд досить незалежних островів.

Одна третина Австралії – це пустеля.

Країна – єдиний континент, де немає активного вулкана.

Найдовша пряма дорога у світі, що простягається на 146 км, знаходиться в пустелі Налларбор. Тут зовсім немає високих гір і дуже мало річок. Мабуть, єдина велика річка – це Мюррей-Дарлінг, води якої зрошують прибережні території та забезпечують необхідною вологою до 40% усього врожаю на континенті.

На Середньому острові архіпелагу Решерш у Західній Австралії є озеро Хіллер, примітне своєю рожевою водою.

Великий Бар’єрний риф – кораловий риф – найдовший у світі (2 300 км), його навіть видно з космосу.

Коли в більшості регіонах світу справжня зима, австралійці ніжаться на сонячних пляжах. В Австралійських сніжних горах щорічно випадає більше снігу, ніж у швейцарських Альпах. Найбіліший пісок – на березі затоки Джерсі, на пляжі Хайямс Біч (Hyams Beach), що занесений у книгу рекордів Гіннеса.

В Австралії живуть унікальні та смертельно небезпечні тварини, яких ніде більше не зустрінеш. Отрута змії тайпан може вбити 100 людей; у пустелях блукають більше 750 000 одногорбих диких верблюдів. У національних парках і заповідниках континенту, як-от Маунт-Баффало, Косцюшко, Саут-Уест та інших, відмінно почуваються страуси ему, кенгуру, кукабурри, коали, різні папуги, кокади, здичавілі собаки дінго, качконоси і єхидни. З Антарктиди в південну частину узбережжя материка запливають пінгвіни й тюлені. Красиві папуги літають прямо на вулицях міст і харчуються евкаліптовими плодами. До речі, відбитки пальців коали практично неможливо відрізнити від відбитків пальців людей.

У минулому Австралія, цей віддалений континент, – найбільша в’язниця, колишня британська виправна колонія, куди заслали близько 160 тисяч ув’язнених. Корінні племена (аборигени), які проживали в «Новому Південному Уельсі» (так у ті часи називали Австралію), розмовляли 200-ми мовами й діалектами.

Найдовша у світі стіна – не Велика Китайська, а так званий «Собачий паркан» завдовжки 8 500 км розділяє австралійський материк на дві частини, одна з яких є ареалом проживання диких собак дінго. Його спорудили передусім з метою захистити пасовища Південного Квінсленда від ненажерливих дінго.

Хоча населення Канберри налічує всього 300 тисяч чоловік, тим не менше саме тут розташований найбільший будинок Південної півкулі. Це прекрасна будівля австралійського парламенту. Дивом архітектури є Сіднейський оперний театр, збудований у 1960 році.

У ньому аж 1000 залів, де вміщуються 5000 чоловік! А дах цієї грандіозної будівлі важить 161 тонну. Монументальними спорудами є також найбільший арочний міст Харбор і Сіднейська телевізійна вежа – найвища в Південній півкулі.

Головним стихійним лихом в Австралії вважаються циклони (або урагани), засуха й лісові пожежі. Безжалісним вбивцею називають теплову хвилю.

Австралія – батьківщина найвідоміших світових акторів – Х’ю Джексона, Рассела Кроу, Наомі Уоттс, Ніколь Кідман, Кейта Бланшетт і Хіта Леджера.


Девід Унайпон

Австралійський проповідник, винахідник, письменник і журналіст. Його пам’ять увіковічена зображенням на банкноті в 50 австралійських доларів. Народився Девід 28 вересня 1872 року в місії Пойнт-Маклі на березі озера Александріна, округ Куронг, Південна Австралія. Його батько Джеймс Унайпон – перший аборигенний проповідник. Як і батько, Девід був дуже релігійний. Він вважав, що духовність австралійських аборигенів має спорідненість із християнською духовністю.

За дорученням Асоціації друзів аборигенів, Девід збирав кошти на благодійні проекти. Мандруючи, він спілкувався з багатьма інтелектуалами, зацікавленими у відстоюванні прав цього племені. Подорожі дали йому можливість прочитати ряд лекцій про становище корінного населення Австралії та його самобутню культуру.

Унайпон був одним із перших письменників-аборигенів, чиї твори опублікувалися. Він написав численні статті для газет і журналів, де переказував міфи й оповідання племені, відстоював їхні права. Деякі з цих історій, оброблених особисто Девідом, опублікував під своїм іменем антрополог Уїльям Ремс Сміт у книзі «Міфи і легенди австралійських аборигенів». Пізніше з’ясувалося, що Унайпон, якому було матеріально скрутно, продав свої оповідання. Але у 2006 році твори письменника вже опублікували під його ім’ям.

Унайпон володів 10-а патентами, у тому числі на машинку для стрижки, проте не мав достатньо грошей для широкого впровадження своїх винаходів. Зокрема, він запропонував проект гвинтокрила, заснованого на принципі польоту австралійського бумерангу.

Помер Девід Унайпон у лікарні Таллем-Бенд 7 лютого 1967 року. Похований на кладовищі місії Рауккан. В Австралії заснована щорічна Літературна премія імені Девіда Унайпона за кращий твір року з неопублікованих авторів-аборигенів. На його честь названий Коледж аборигенної освіти і досліджень при Університеті Південної Австралії.

  • «Як у австралійців з’явився бумеранг»
  • «Восьминіг і щур»
  • «Як з’явився вогонь»
  • «Чарівне дерево»

Усі міфи та легенди в цій книзі тісно пов’язані з природними умовами далекої країни Австралії, а також із релігією, звичаями, віруваннями, які складають життя аборигенів континенту.