Казка про Принцесу Квіточку, Квіткове королівство та Допитливого Дракончика... Краса в очах закоханих
Методичні рекомендації 1
Тема: «Королівство квітів – країна, де живуть щасливі люди»
(за матеріалами казки Оксани Данилицької «Казка про Принцесу Квіточку, Квіткове королівство та Допитливого Дракончика... Краса в очах закоханих»)
Актуальність. Активізувати позитивне сприйняття навколишнього світу крізь систему загальноприйнятих людських цінностей.
Завдавання | Очікувані результати |
Пізнавальні | Ознайомити з казкою, її героями, подіями. |
Розвивальні | Розвивати логічне мислення, інтерес до навколишнього середовища та краси природи; формувати навички спостережливості й гармонійного уявлення про красу природи та людські взаємовідносини. |
Виховні | Виховувати любов до навколишнього середовища; поповнювати банк знань морально-етичними цінностями. |
Мета | Знайомити з героями та подіями казки; розвивати навички спостережливості та логічного мислення. |
- Урок складається з наступних 3-х етапів: ознайомлення зі змістом казки та словникова робота; завдання по опрацюванню тексту казки; інтерактивні тестові завдання.
- Передбачено опрацювання матеріалу за рівнем складності: від простішого - до складнішого.
- Наявна можливість повторення та роз'яснення незрозумілої для дитини інформації.
- Очікуваний результат – чітке усвідомлення та засвоєння понять загальнолюдських цінностей, як-от: любов, повага до рідної землі, гостинність, шанобливе ставлення до природи.
Хід уроку (виклад)
Читаємо казку. Зупиняємо читання для роз’яснення невідомих слів та виразів (див. «маленький словничок»).
Маленький словничок – «маленька медична енциклопедія» – обов'язкова робота для роз'яснення невідомих слів та фраз, що сприяє розумінню суті предмету, явища чи події.
Обов’язкова робота для пояснення невідомих слів та фраз сприяє розумінню явищ та ознак предметів. Після того, як учитель пояснив значення кожної фрази, потрібно виконати вправу на засвоєння. Зрозуміло, що дитина не зможе відтворити все й одразу, тому варто зупинятися та щоразу повертатися до невідомих слів/фраз аж доти, доки дитина зможе легко відтворювати й пояснювати.
Слово | Роз'яснення (можуть бути доповнені) |
Пращур | Давній, далекий предок |
Челядь | Люди, які проживають в одному приміщенні, домашні |
Мулька трясовина | Болотяна місцевість, що поросла травою і мохом |
Побитися об заклад | Суперечка, що зобов'язує оплатити програш |
Праматір-земля | Перша в роду, у сім’ї, родоначальниця |
Реліктовий | Дуже старий, давній |
Міністр | Високий титул державного службовця, голова міністерства |
Казначей | Той, хто опікується скарбницею, скарбник |
– Віват, Королю! | Вітання-прославляння для королівських персон |
Мозаїка | Зображення, виконане з різнокольорових/різноманітних камінців |
Амбіційний | Самолюбива, горда людина |
Повноліття | Вік людини, коли настає повна юридична відповідальність |
Нектар | Солодкий сік, який виділяють рослини |
Місяць уповні | Фаза Місяця, коли Місяць максимально круглий |
Фальбанки | Зібрана смужка на одязі, рюш |
Сентиментальний | Мрійливий, розчулений, надмірно чимось захоплений |
Гармидер | Безлад |
Куранти | Великий годинник на башні чи на стіні, бій якого супроводжується музикою |
Купина | Горбик на болоті, порослий травою чи мохом |
SOS | Міжнародний радіотелеграфний сигнал тривоги |
Портупея | Частина військового спорядження у вигляді ремінців |
Еталон | Взірець, приклад |
Галактика | Космос, система зоряних скупчень |
Спікетувати | Влучно вцілити зверху |
Шахрай | Той, хто обманює, не дотримує обіцянки |
ВАЖЛИВО! У ході читання казки можуть виникнути інші незрозумілі дітям слова чи вирази. Учитель пояснює безпосередньо в ході читання, роблячи паузи.
Завдання
Завдання складено таким чином, щоб перевірити уважність дітей, равень запам'ятовування та засвоєння нового матеріалу. Така форма роботи стимулює пам'ять, забезпечує подальше аналізування твору.
Запитання
- Де жила Принцеса Квіточка? (У царстві-королівстві)
- Про що говорила легенда? (Про те, що народиться в королівстві красуня Принцеса з фіалковими очима і врятує королівство)
- Хто правив Квітковим королівством? (Король-батько та Королева-мати)
- Хто допомагав правити королівством? (Принцеса Квіточка)
- Хто збудував красивий палац? (Хоробрий Лицар)
- Що було на цій землі до того, як хоробрий Лицар збудував палац? (Болота й хащі)
- Хто жив на тих землях? (Допитливий Дракончик)
- Хто віддав болота й хащі Хороброму Лицарю? (Допитливий Дракончик)
- Яку обіцянку взяв Допитливий Дракончик у Хороброго Лицаря? (Що ці землі будуть процвітати)
- Що робило королівство особливо красивим? (Багато різноманітних квітів)
- Яке свято очікували всі жителі? (День повноліття Принцеси Квіточки)
- Яких розмірів був іменинний торт? (Дуже великий)
- Хто прилетів із космосу і впав на торт? (Допитливий Дракончик)
- Чи образилася Принцеса Квіточка на Допитливого Дракончика? (Ні)
- У кого перетворився Дракончик? (У красивого хлопця)
- Коли розцвів бузок? (Коли зустрілися двоє закоханих)
Інтерактивні (міксовані) тестові завдання «Відгадай»
Завдання на відтворення змісту казки, зокрема– ключових персонажів, елементів чи подій казки. Важливим моментом є те, що це завдання складено у формі міксованих (мішаних) тестових завдань, що стимулюватимуть дітей по-різному знаходити правильну відповідь.
Такий спосіб потенційно має стимулювати розвиток логічного мислення дитини. Запитання порушують хронологічну послідовність казки, однак передбачають послідовні відповіді й образне мислення дітей.
Запитання | Цитата | Правильна відповідь |
Кого описує авторка? | «...на вигляд, проте добрий серцем і допитливий. Мріяв мандрувати далекими світами, відкривати незнайомі береги...» | Допитливого Дракончика |
Чому всі жителі любили цю мелодію? | «Та була одна мелодія, яку полюбляли усі жителі палацу без винятку... Про їхній приїзд завжди сповіщала солоденька парочка – конвалія і дзвіночки». | Приїзд гостей завжди був святом для всіх |
Вставте пропущене слово. | «Збулася давня легенда краю... Недарма говорять мудрі люди – краса в очах закоханих. І не важливо, які у них ...?» | Вушка |
Кого описує авторка? | «...очі у неї були великі, синьо-блакитні, як краплини чистої джерельної води, і бездонні, як лісові озера її королівства. Словом, казкова красуня.» | Принцесу Квіточку |
Вставте пропущене слово. | «На честь цієї визначної події (повноліття Принцеси Квіточки) найкращі кондитери королівства випекли смачнющий величезний...?, щоб усім вистачило бодай по малесенькому шматочку.» | Торт |
Хто й до кого звертається? | «Ви не поранилися, не потовклися? Я за вас так злякалася, але торт м’якенький, як перина, і це дуже добре, що ви саме на нього... гм... присіли. Та мені торта ніскілечки не шкода, головне, що ви живі-здорові. Ви такий милий і симпатичний!» | Принцеса Квіточка до Дракончика |
Вставте пропущене слово. | «Надходила година народження Принцеси Квіточки. І коли бій курантів головного годинника на центральній вежі мармурового палацу сповістив про цей час голосним бамканням – по всьому Квітковому королівстві пролунав...? на честь іменинниці.» | Салют |
Кому належать слова? | «Нехай інші також пахнуть – нам не шкода, – говорили вони, так шпарко розправляючи тридцять три свої препишні пелюстки-спідничини, що запашні роси розліталися далеко врізнобіч, несучи усім витончений аромат-парфум.» | Трояндам |
Про кого йдеться? | «Дитяче серце ставало дівочим і хвилювалося-завмирало у передчутті вимріяного кохання.» | Принцеса Квіточка |
Кому належать слова? | «SOS – SOS – SOS.» | Світлячок |
За що отримали люди винагороду? | «І отримали велику винагороду люди за палку... – чарівне вміння розуміти мову рослин і їхні таємні знаки-символи.» | За любов до своєї Батьківщини |
Що несли господарям жителі королівства, їдучи в гості? | «Жителі королівства частенько ходили у гості одне до одного й несли господарям у дарунок повні кошики... на знак побажання довгих років життя та свідчення вірної дружби.» | Персики і груші |
Хто робив це? | «Ліпили марципан із мигдалевого борошна і цукрової пудри, додавши трішки-трішки води...» | Королівські кондитери |
Цікавимося в дітей їхніми враженнями від казки: Що найбільше вразило? Яка гра сподобалася? * Перелік підсумкових запитань можна продовжити, але не варто перевантажувати дітей надмірною їх кількістю.
Методичні висновки
Засвоєння нової інформації, стимулювання до розвитку логічного мислення. |
Зацікавленість красою природи. |
Естетичне задоволення від краси квітів. |
Виховання любові до Батьківщини. |
Домашнє завдання для дітей
Розкажіть батькам про героїв казки.
Попросіть батьків розповісти історію їхнього знайомства.
Домашнє завдання для батьків
Розповідайте дітям про квіти та їхнє значення в житті вашої сім’ї.
Якщо можливо, демонструйте дітям квіти й указуйте, як вони називаються.
Розповідайте дітям історії романтичних стосунків.
Методичні рекомендації 2
Тема: «Краса квіткового раю»
(за матеріалами казки Оксани Данилицької «Казка про Принцесу Квіточку, Квіткове королівство та Допитливого Дракончика... Краса в очах закоханих»)
Актуальність: Розвивати інтерес до природи, квітів та декоративних рослин; учити класифікувати квіти; пояснювати, як краса довкілля естетично впливає на людей.
Завдавання | Очікувані результати |
Пізнавальні | Ознайомити з новою інформацією щодо класифікації рослин, учити їх розпізнавати за певними ознаками. |
Розвивальні | Формувати візуальний банк знань про рослини; розвивати інтерес до навколишнього світу природи; активізувати навички асоціативного мислення. |
Виховні | Виховувати інтерес до природи, зокрема до квітів та декоративних рослин; вивчати естетичний вплив краси довкілля |
Мета | Активізувати навички спостережливості й уважності; учити отримувати естетичне задоволення від милування красою рослин і квітів. |
- Урок складається з наступних 4-х етапів: ознайомлення з квітами, деревами, кущами; опис рослин за фрагментами казки; логічна інтерактивна гра; візуальний тест.
- Передбачено опрацювання матеріалу за рівнем складності: від простішого - до складнішого.
- Наявна можливість повторення та роз'яснення незрозумілої для дитини інформації.
- Очікуваний результат –запам'ятовування назв квітів, дерев, кущів.
Хід уроку (виклад)
У запропонованій презентації всі види рослин поділяються на три частини: квіти, кущі, дерева. На це вчитель має звернути увагу дітей. Усі фотографії достовірні. Якщо вчитель бажає, їх можна доповнювати, але за умови, що всі додатки форматуватимуться достовірно.
Вивчаємо різновиди рослин за матеріалами казки
Квіти | Опис |
Троянда | «...на ретельно доглянутих клумбах попід вікнами палацу безроздільно панувала королева квітів – троянда. Вона була сама довершеність. На її оксамитових рожевих, білих, червоних пелюстках то тут, то там спалахували діамантові роси...Які елегантні, витончені й прекрасні ці троянди... Троянди – символ любові, милосердя і покори, їм треба гідно нести це звання і бути взірцем для усіх нас...» «...троянди окроплювали все й уся пахучою трояндовою водою». |
Настурція | «Помаранчева настурція якнайголосніше вмикала бравий марш... і який тут починався гармидер! Усі терміново чепурилися». |
Піони | «Пишні повновиді піони котилися широкою хвилею до самого порогу, несучи багатство, достаток і розкіш...» «Повновиді піони надували щоки, випинали колесом груди і рум’янець задоволення палахкотів на їхніх обличчях». |
Плющ (декоративна рослина) | «І вився-стелився в’юнкий плющ поміж плотами й огорожами як символ повної довіри і розуміння між сусідами». |
Конвалія, дзвіночки | «Про їхній приїзд (гостей) завжди сповіщала солоденька парочка – конвалія і дзвіночки. Вони росли у зелених травах при дорозі і першими бачили, як котяться шляхом прикрашені брички, повні гостей і дарунків». «...в тіні бузкового куща були сховані маленькі, як наперсточки, квіти конвалії...» |
Орхідея | «...що може бути прекрасніше за щойно розквітлу орхідею?! Це еталон бездоганності. Недарма Король-батько дарував своїй дружині, Королеві-матері, розкішні орхідеї на знак її довершеної краси і свого палкого кохання до неї». |
Фіалка | «У мареві оживаючої весни ... солодко мліли голубі ніжні фіалки». |
Дерева | Опис |
Магнолія | «На пагорбах і у видолинках, куди не глянь оком, пишно та рясно цвіла магнолія у духмяному подиху мигдалю як вічна клятва любові до матері-природи... коли надходив час її цвітіння, жителі королівства виходили на пагорби, зручно вмощувалися на м’якій траві під розлогими вітами і слухали нескінченні захоплюючі бувальщини, які линули із самого серця дерев. У мерехтливому місячному сяйві тихо мели весняні рожево-білі пахучі заметілі...» |
Тюльпанове дерево | «А тюльпанові дерева, які тінистими алеями вишикувалися вздовж мальовничих берегів глибоких озер... Навесні його висока пірамідальна крона рясніла великими квітами, які увінчували кожну гілочку...віншували квіти, простягаючи до бджіл розкішні тюльпани-келихи, повні солодкого п’янкого нектару». |
Дуб | «Кремезні дуби тут висаджували на честь народження синів і чоловічої міці, росли вони дібровами, лісами й алеями у парках і скверах, слугували домівкою для усіх пернатих, охочих звити на них гнізда, та всіх, хто хотів збудувати тут дупло. І шуміли густі крони весело й гамірливо від весни до осені, від зими до літа, укриваючи своїх поселенців від негоди і розбишак». |
Туя | «Його оточували, наче вартові на сторожі, присягаючи на вірність, стрункі, підтягнуті вічнозелені смарагдові туї і самшит...» «Стрункі туї і самшит обсмикували мундири, поправляли портупеї і від цього ставали ще стрункішими». |
Кущі | Опис |
Самшит | «...стрункі, підтягнуті вічнозелені смарагдові туї і самшит...» «Стрункі туї і самшит обсмикували мундири, поправляли портупеї і від цього ставали ще стрункішими». |
Бузок | «І тільки один-єдиний кущ ніколи не цвів у Квітковому королівстві. Його посадив під вікном Принцеси Квіточки Король-батько місячної травневої ночі, коли вона народилася. За роки кущ став пишним і розлогим кущ став пишним і розлогим...» |
Інтерактивна гра «Бачив – не бачив»
Суть цієї гри полягає в тому, щоб активізувати пам'ять і навчити переносити інформацію з пасиву в актив. Демонструючи фото (див. презентацію вище), учитель запитує, чи бачили діти інші рослини. Якщо так, то де. Потенційно, діти згадуватимуть добре знайомі місця.
Приміром, це можуть бути рослини, які ростуть біля їхнього дому, чи біля дитячого закладу, чи в парку. Ймовірно, впізнавання викличе неабияке пожвавлення, адже робота з візуалізацією, націленою на відновлення раніше побаченого, сприятиме активній асоціативній діяльності пам’яті. Якщо відповідь «не бачив», то слід показати зображення з презентації ще раз.
Наприклад, це можуть бути рослини, які ростуть біля їхнього дому, коло дитячого закладу чи в парку. Вірогідно, що діти впізнають рослити та неабияк пожвавляться, адже робота з візуалізацією, націленою на відновлення раніше побаченого, сприятиме активній асоціативній діяльності пам’яті.
Якщо надійде відповідь «не бачив», то варто продемонструвати зображення з презентації повторно.
Базовими зображеннями у презентації вважаються ті, що відповідають змісту казки. За бажанням учителя, можна доповнити презентацію іншими фото, за умови якщо рослина демонстрована рослина є справжньою.
Візуальний текст на уважність
Цей тест передбачає визначення рівня запам’ятовування дітьми приналежності рослин до тієї чи іншої групи. Демонструємо зображення в довільній послідовності (див. презентацію вище), змінюючи слайди за порядком.
Можливий варіант прокручування показу слайдів декілька разів для максимального засвоєння і візуального запам’ятовування об’єктів. Відповіді дітей (якщо невірні) тренуємо коригуванням, показуючи зображення знову. Бажано також повторювати загальноприйняті назви рослин.
Можливий варіант неодноразового прокручування слайдів з метою максимального засвоєння та візуального запам’ятовування об’єктів. Неправильні відповіді дітей коригуємо, демонструючи зображення знову. Бажано також повторювати загальноприйняті назви рослин.
Пропонований візуальний супровід бажаний, але не обмежений. Його можна доповнити, однак варто пам'ятати, що деякі назви складні (наприклад, іншомовного походження) і можуть викликати труднощі при запам’ятовуванні.
Візуальний тест «Що зайве?»
Розвиваємо логічне мислення. Такі види тестів сприяють розвиткові абстрактного мислення. Цей вид завдань складено за принципом співвідношення та порівнювання. Візуальний смисловий ряд завдань складено таким чином, щоб дитина легко знаходила зайвий об’єкт способом логічного відкидання, розвиваючи уважність, уяву.
ВАЖЛИВО! Необхідно, щоб відповіді дітей були з категорії САМЕ зайвих, а не тих, про які запитують. Бажаний результат на даному етапі – відповіді мають бути «експертними», тобто відтворювати правильні загальноприйняті назви (див. Завдання 1).
Цікавимося в дітей їхніми враженнями від заняття: Що найбільше вразило? Яка квітка сподобалася найбільше? * Перелік підсумкових запитань можна продовжити, але не варто перевантажувати дітей надмірною їх кількістю.
Методичні висновки
Засвоєння нової інформації стосовно назв рослин та квітів, що нас оточують; стимулювання розвитку логічного мислення. |
Зацікавленість світом природи, красою квітів та рослин. |
Отримання естетичної насолоди від споглядання краси квітучих рослин. |
Відшліфування навичок логічно мислити шляхом знаходження зайвих об’єктів. |
Уважність до деталей. |
Домашнє завдання для дітей
Розкажіть батькам про квіти, які ви сьогодні бачили.
Попросіть батьків при нагоді розповідати вам, як називаються квіти.
Домашнє завдання для батьків
Проведіть з дітьми екскурсію до місцевого ботанічного саду чи парку.
Закріплюйте знання дитини про квіти шляхом повторення.
Методичні рекомендації 3
Тема: «Мій край – моя Батьківщина, моя любов!»
(за матеріалами казки Оксани Данилицької «Казка про Принцесу Квіточку, Квіткове королівство та Допитливого Дракончика... Краса в очах закоханих»)
Актуальність. Удосконалюємо основи патріотичного виховання, загальноприйняті морально-етичні цінності громадянина; розвиваємо асоціативне логічне мислення.
Завдавання | Очікувані результати |
Пізнавальні | Ознайомити з новою інформацією. |
Розвивальні | Розвивати логічне мислення, здатність бути патріотом, інтерес до суспільно важливих морально-етичних понять; формувати навички об’єктивного розуміння поняття «Батьківщина». |
Виховні | Виховувати патріотичні почуття, любов до Батьківщини та бажання піклуватися про свій край. |
Мета | Активізувати почуття патріотизму; формувати позитивне відчуття щодо піклування за долю рідного краю. |
- Урок складається з наступних 4-х етапів: вивчаємо символічність предметів, явищ, подій; інтерактивна гра-диспут; асоціативна інтерактивна гра; бесіда за круглим столом.
- Передбачено опрацювання матеріалу за рівнем складності: від простішого - до складнішого.
- Наявна можливість повторення та засвоєння незрозумілої для дитини інформації.
- Очікуваний результат: виховання в дитини відчуття патріотизму, любові до рідного краю, шанобливого ставлення до навколишнього середовища.
ВАЖЛИВО! Необхідно використати символіку національного характеру як візуального супроводу уроку (прапорці, плакати× чи будь-які інші атрибути).
Хід уроку (виклад)
Вивчаємо символічність у морально-етичних образах. Символічність предметів, явищ, подій – один з важливих елементів сучасного світосприйняття. Підтексти, натяки доволі часто супроводжують нас не лише в художній літературі, а й у повсякденному житті.
Тому важливо вчити розуміти образні чи метафоричні уявлення, особливо ті, котрі вважають загальноприйнятими. Отже, фразами, узятими з казки, пояснюємо наступні речення, особливо акцентуючи увагу на поняттях, виокремлених жирним шрифтом.
Цитати, що мають символічний підтекст | Роз'яснення (можуть доповнюватися) |
"...Богом забута місцина...» | Місцевість, де немає ознак життя людей, неблагословенна Богом земля |
«Божа милість зійшла на цю землю і ангели ніжно колихали її у своїх обіймах». | Багата родюча земля, благословенна Богом |
«...як крізь землю провалився». | Пропасти, щезнути |
«Кремезні дуби тут висаджували на честь народження синів і чоловічої міці». | Дуб – одне з найміцніших дерев у світі, тому про чоловіків кажуть: «Міцний, як дуб» |
«...далеко за обрій розкинулися широкі лани густої пшениці-жита. Обсаджені ніжно-зеленими оливковими гаями, вони сповіщали про багатство, мир і процвітання країни». | Пшениця, оливки – ознака багатства й добробуту країни |
«Тюльпанове дерево було символом слави та честі». | Слава та честь – невід’ємні чесноти порядності |
«І вився-стелився в'юнкий плющ між плотами й огорожами...» | Довіра та розуміння – необхідна складова у стосунках між людьми |
«Троянди – символ любові, милосердя і покори». | Любов, милосердя та покора – нерозривні супутники щасливого й радісного життя |
«Обіцянка-цяцянка, а дурневі радість?» | Багато обіцяти, щоб отримати бажане, проте не виконати обіцяного |
Інтерактивна гра-диспут «Якою ми хочемо бачити свою Батьківщину»
Перш ніж розпочати гру, варто варто забезпечити дітям особливий настрій за допомогою запитань-навіювань. Також бажано пояснити (якщо діти не знають) зміст понять «гостинність», «патріотизм», «любов до рідного краю», «турбота про рідний край». *Перелік запитань можна подовжити, особливо× якщо ця потреба випливатиме з відповідей.
- Чи сподобалося вам королівство?
- Чи були жителі королівства дружніми?
- Чи шанували жителі королівства один одного?
- Чи були жителі королівства гостинними?
- Чи турбувалися правителі про добробут своїх жителів?
- Чи турбувалися жителі королівства про красу свого краю?
Відповісти який прояв (контекст змісту) засвідчено у фрагменті (патріотизм, турбота, любов і т.д.)
Цитата | Контекст змісту |
«І тоді від сили бажання її (Принцеси Квіточки) серця залежатиме доля рідного краю – чи згине він, чи щасливо процвітатиме у віках». | Патріотична любов, від якої залежить майбутнє твоєї рідної землі й домівки |
«Люди королівства на своїй землі жили радісно і безтурботно під ясним сонцем і мирним небом. Звалося те королівство Квітковим, і було воно для них наймилішим у світі». | Любов до Батьківщини |
«А ще Квіткове королівство було королівством сили, довголіття і міцної дружби». | Індекси щасливого життя |
«Жителі королівства частенько ходили у гості одне до одного й несли господарям у дарунок повні кошики стиглих ніжних персиків і запашних груш на знак побажання довгих років життя та свідчення вірної дружби». | Міцна дружба, гостинність |
«Ось так цвіло-розквітало-буяло у Квітковому королівстві все це розмаїття під патріотичні наспіви яскравих помаранчевих настурцій. Із їхніх полум’яних патефончиків від сходу сонця і до пізнього вечора лунала музика любові й відданості рідній батьківщині». | Любов і відданість рідному краю |
«Та була одна мелодія, яку полюбляли усі жителі палацу без винятку, – це був марш зустрічі гостей». | Гостинність |
«Тяжко й віддано працювали усі жителі королівства, пам’ятаючи обітницю, – і розквітло на жахливій млаці-драговині казкове Квіткове королівство. Просто справжнісінький райський сад!» | Наполеглива праця – шлях до процвітання |
Інтерактивна гра «Асоціації»
Символи, що чітко й образно відтворюються в мисленнєвому асоціативному ряді особистості, формуються в ранньому віці. Будуємо синонімічні чи асоціативні пари, перевіряючи/доповнюючи словниковий актив.
Звернути увагу на те, що діти можуть по-своєму тлумачити, можливо, пояснювати довгими реченнями. Тоді вчитель має підказати, як скоротити висловлення. Перш ніж розпочати гру, необхідно пояснити, що таке синоніми, антоніми за допомогою простих слів: земля-небо, сміятися-плакати, хотіти-не хотіти і т. д.
Формуємо пари, суміжні за значенням (синоніми):
Слово/вислів | Синоніми |
Моя країна | Батьківщина (Україна, тощо...) |
Рідний край | Назва країни, міста, селища, села, тощо... |
Любити свою країну | Бути патріотом |
Бути щасливим у своїй країні | Мати моральне (і матеріальне) задоволення від проживання у своїй країні |
Гостинність | Найрізноманітніші заходи з метою задоволення найширших бажань гостей |
Дружба | Товаришування, приятелювання |
Доля рідного краю | Історія, розвиток і життя рідного краю |
Довголіття | Дожити до високих вікових рубежів (понад 90 років) |
Формуємо пари, продовжуючи асоціації, протилежні за значенням (антоніми):
Слово/вислів | Антоніми |
Моя країна | Чужина |
Рідний край | Нерідний або інший край |
Любити свою країну | Не любити своєї землі |
Бути щасливим у своїй країні | Не відчувати щастя |
Гостинність | Не радіти гостям, не сповнювати їхні бажання й запити |
Дружба | Ворожнеча, протистояння |
Довголіття | Коротке життя |
Запропоновані варіанти синонімів чи антонімів мають найпростішу (найлегшу для відтворення дитиною) форму. За бажанням учителя, їх можна продовжити.
Бесіда за круглим столом «Маленькі патріоти»
Запропонувати дітям назвати приклади з власного досвіду/спостережень і з досвіду/спостережень власної сім’ї. Такий вид роботи розвиває діалогічне мовлення, здатність висловлювати власну думку, вступати в суперечку, стимулює ініціативне мовлення.
Якщо запитання ставити вдало, то діти будуть не тільки активно розповідати, а й і вступати в дискусію. Бажано створити атмосферу невимушеної дитячої дискусії, що проходитиме за круглим столом (або розсадити колом, що забезпечить атмосферу єдності).
Формулювати запитання можна в послідовності загострення та підведення до актуальності, наприклад: «Що ви думаєте з приводу...?», «Чому відданість рідній землі є важливою для людини?», «Чи згодні ви з таким висловлюванням?», «Чи хотіли б ви щось змінити у вашій країні і чому?» та ін.
Отож, обговорюємо наступні поняття:
- любов до Батьківщини;
- відданість рідному краю;
- любов до рідного краю;
- символи (національні атрибути);
- гостинність;
- пошана, повага.
Цікавимося в дітей їхніми враженнями від заняття: Що найбільше вразило? Яка гра сподобалася? * Перелік підсумкових запитань можна продовжити, але не варто перевантажувати дітей надмірною їх кількістю.
Методичні висновки
Засвоєння нової інформації, стимулювання до розвитку логічного мислення. |
Зацікавленість поняттями патріотизму, любові до рідного краю, пошани до інших та навколишнього середовища. |
Виховання бажання допомагати, співпереживати |
Удосконалення навичок логічно мислити, будувати синонімічні й антонімічні ряди. |
Уважність до деталей |
Домашнє завдання для дітей
Розкажіть батькам про те, як ви їх любите.
Розкажіть батькам за що і як ви любите свій край.
Домашнє завдання для батьків
Поясніть дітям про своє розуміння поняття «любов до Батьківщини».
Розкажіть, якими справами ви засвідчуєте власний патріотизм.
Методичні рекомендації 4
Тема: «Рятуємо іменини Принцеси Квіточки»
(за матеріалами казки Оксани Данилицької «Казка про Принцесу Квіточку, Квіткове королівство та Допитливого Дракончика... Краса в очах закоханих»)
Актуальність. Ознайомлюємо з основами кондитерського мистецтва, викликаємо бажання працювати, учимо відтворювати; творчо розвиваємо дрібну моторику на практичному уроці; удосконалюємо спеціальні навички з кулінарного мистецтва.
Завдавання | Очікувані результати |
Пізнавальні | Вивчати основи кулінарного мистецтва; практикувати нетрадиційну форму проведення майстер-класу та робити засвоєння всієї отриманої інформації максимально ефективним. |
Розвивальні | Розвивати творчі інтерес і світосприйняття дитини, її творчий потенціал у ході практичної роботи; удосконалювати навички працювати у групі та допомагати один одному. |
Виховні | Виховувати бажання працювати й організовувати роботу у групах. |
Мета | Розвивати творчу активність; опановувати ази кулінарного мистецтва. |
ВАЖЛИВО! ! Очікувані результати. Головна ідея цього уроку – випікання дітьми іменинного торта з метою врятувати день народження Принцеси Квіточки. Адже відповідно до сюжету казки, іменинний торт Принцеси постраждав – на нього приземлився Дракончик. І ніхто не скуштував ані найменшого шматочка того смачнющого торта. Колективна робота надихне дітей і принесе їм задоволення. Тому урок кулінарії проходитиме з особливим творчим піднесенням. По завершенню роботи торт урочисто розрізають, пригощають ним інших і куштують.
Хід уроку (виклад)
До проведення такого уроку варто ретельно підготуватися, адже випічка та оздоблення торта – процес кропіткий і трудомісткий. Зазвичай, діти з великим зацікавленням та завзяттям виконують ці завдання.
Як варіант, можна використати прийом, що значною мірою зацікавить дітей. Можна використати сюжет казки, де говориться про нелегку долю смаколика, адже Дракончик, упавши прямо в казковий торт, залишив іменинницю й гостей без солодких частувань. Тож, бесумнівно, заради порятунку іменинниці діти погодяться спекти ще один торт.
Інформуємо дітей стосовно інгрідієнтів. А візуальний супровід допоможе їм ефективніше засвоїти, як у подальшому× застосовувати отриманні знання на практиці.
Кулінарна книга | Книга рецептів страв і способів їх приготування | |
Рецепт | Інструкція з приготування кулінарного виробу | |
Кондитер | Професійний повар, який випікає/виготовляє/прикрашає кондитерські вироби/десерти | |
Бісквітний корж | Вид кондитерського коржа, що використовується для приготування десертів (торт тощо...) | |
Мигдалеві горішки | Їстивна насінина мигдалевого горіха, що використовується в кондитерських виробах | |
Мигдалевий сироп | Сироп, виготовлений з додаванням мигдалю | |
Збиті вершки | Вершки, що збивають у пишну масу за допомогою спеціальних приладів | |
Масло | Молочний продукт, що додають для приготування кремів | |
Праліне | Суміш мигдалю й шоколаду (за бажанням), залита карамеллю | |
Мед із весняних квітів | Мед, зібраний у період цвітіння весняних квітів | |
Чорний шоколад | Шоколад, що містить великий відсоток натурального какао | |
Карамель | Десерт, що готують способом розігрівання і пряження цукру | |
Марципан | Десерт, що готують з меленого мигдалю та цукру | |
Торт | Кондитерський виріб |
Ознайомившись із матеріалами презентації, зачитуємо рецепт іменинного торта, що приготували Принцесі Квіточці на день народження королівські кулінари
Рецепт іменинного торта Принцеси Квіточки (за матеріалами казки) |
«Рецепт торта Принцеса Квіточка підгледіла у старих кулінарних книгах на кухні палацу. Дещо змінила його, вдосконалила, і вийшов зовсім новий рецепт не менш смачного торта». |
«Візьмете шість пухких, як перина, бісквітних коржів, – пояснювала Принцеса Квіточка розчервонілим і схвильованим королівським кондитерам на просторій королівській кухні, – просочите їх мигдалевим сиропом і перемастите кремом зі збитих вершків, обов’язково домашніх. Масла і цукру не шкодуйте та ще додайте праліне. Це така смакота із мигдалевих горішків вкупі з медом із весняних квітів і шматочків чорного шоколаду, залита густою прозоро-золотистою карамеллю. Ви ж знаєте, адже готуєте її мало не щодня для наших іменитих гостей. Отже, зрозуміло – усього побільше, щоб було посмачніше». |
«Ліпили марципан із мигдалевого борошна і цукрової пудри, додавши трішки-трішки води... Згодом його, як тісто на вареники, розкачували на широких столах і накидали на торт, немов вуаль, яку збирали у фантазійні фальбанки і складки, у яких мерехтіли-променилися світлячки-вогники. Скільки років – стільки й вогників». |
«А зверху все прикрасили марципаном. Це була ще більша смакота! Ліпили марципан із мигдалевого борошна і цукрової пудри, додавши трішки-трішки води... Згодом його, як тісто на вареники, розкачували на широких столах і накидали на торт, немов вуаль, яку збирали у фантазійні фальбанки і складки, у яких мерехтіли-променилися світлячки-вогники. Скільки років – стільки й вогників». |
Цей урок має проходити у спеціально обладнаному приміщенні та з використанням професійного інвентарю. Наприклад, можна провести «виїзний» майстер-клас до місцевої кондитерської/кафе. Зрозуміло, що це потребуватиме додаткових зусиль, – та воно того варте!
Зазвичай, сучасні кондитерські / кафе радо вітають малечу та проводять з ними майстер-класи. Крім того, перевагою буде те, що професійні кондитери керуватимуть робочим процесом якнайкраще. Але кондитерською може послугувати й кухня дитячого закладу, де є все необхідне для проведення такого уроку.
Заздалегідь подбати про:
- уніформу для дітей;
- виготовлення бейджиків з іменами дітей (щоб працівники кондитерської могли звертатися до них);
- подарункові сертифікати, або інші символічні відзнаки, за участь у майстер-класі;
- відео/фото зйомку, що принесе неабияке задоволення і дітям, і батькам.
УВАГА! Забезпечити дотримання правил техніки безпеки!
Місце для майстер-класу – на вибір учителя. Потенційно, що батьки захочуть бути присутніми.
Перш ніж розпочати, ознайомлюємо дітей з деякими особливостями роботи кондитерської, демонструємо презентацію. Робота проходитить у 2 етапи.
Ділимо дітей на групи (за бажанням учителя, даємо запропоновані назви – *див. у таблиці нижче). Кожна група отримає певні завдання, оголошені вителем заздалегідь. Таким чином, діти оберуть групу, робота в якій імпонуватиме їм найбільше. *Бажано забезпечити приблизно однакову кількість дітей у кожній групі.
Важливо дізнатися про вимоги кондитерської. Для цієї роботи необхідними стануть інгредієнти, що залежатимуть від об’ємів приготувань. Потрібно все розрахувати так, щоб торт змогли скуштувати всі діти, які, до речі, робитимуть це залюбки, бо виготовили смаколик власноруч.
ОБОВ'ЯЗКОВО! Щоб тематичний майстер-клас пройшов успішно, з працівниками кондитерської кухні необхідно узгодити всі нюанси – технічні, ознайомити їх із планом уроку, тематикою. За потреби, відкоригувати сценарій на користь теми нашої казки.
Робота проходить у два етапи:
- Випічка бісквітів.
- Перемащування та оздоблення торта.
Етап 1. Випікаємо бісквітні коржі
Кількість груп (*рекомендована, але не є обов’язковою) | Назви груп (*рекомендовані відповідно до сюжету казки) | (*Рекомендований об’єм роботи для кожної з груп.) |
Перша група | «Королівські казначеї» | Відраховують усі необхідні інгредієнти: яйця, цукор, борошно, масло тощо. Вірогідно, що виникне необхідність зважувати, тож за це також відповідатиме перша група. |
Друга група | «Дракончики-тістоміси» | Відповідає за відокремлення жовтків від білків. Друга група збиває міксером яйця з цукром. |
Третя група | «Королівські пекарі» | Готують ємкості для випічки, змащують, вистеляють пергаментним папером і т.д. |
Четверта група | «Майстер-шефи» | Слідкують за всім процесом, перевіряють, допомагають |
Етап 2. Перемащуємо торт й оздоблюємо
Хід роботи залежатиме від потенційного рисунка композиції. *Бажано, щоб елементи, описані в казці (див. цитати вище), відтворювалися. ВАЖЛИВО! У процесі роботи можуть виникати зміни у групах. Якщо діти забажають перейти в іншу групу, то необхідно дозволити їм за умови завершення розпочатої роботи.
Кількість груп (*рекомендована, але не є обов’язковою) | Рекомендований об’єм роботи для кожної з груп. |
Перша група | Відповідає за відважування необхідної кількості інгредієнтів |
Друга група | Збиває крем міксером. |
Третя група | Розкачують марципан, готують фальбанки, квіти і т.д. |
Четверта група | Формують квіти ти інші елементи для оздоблення |
На допомогу вчителю (роботи для проведення уроку по випіканню іменинного торта Принцеси Квіточки):
- Зробити електронну версію творчого процесу (монтаж відео).
- Створити електронне портфоліо кожного етапу випікання та оздоблення іменинного торта (для презентації й ознайомлення батьків).
- Урочисто розрізаємо торт на шматочки, пригощаємо інших і куштуємо.
- Вручаємо сертифікати, можливо титули, чи символічні подарунки.
- Прибираємо робочі місця.
Цікавимося в дітей їхніми враженнями від майстер-класу: Що найбільше вразило? Яка робота сподобалася найбільше? * Перелік підсумкових запитань можна продовжити, але не варто перевантажувати дітей надмірною їх кількістю.
ВАЖЛИВО! Подбати про відео та фотозйомку майстер-класу. Ознайомити батьків із матеріалами. За згодою батьків, опублікувати в соціальних мережах. За потреби, зберегти для архіву дитячого закладу.
Методичні висновки
Засвоєння нової інформації щодо кондитерської справи. |
Зацікавленість випіканням солодощів. |
Уміння красиво оформити кондитерський виріб. |
Уважність до деталей. |
Бажання поділитися чимось смачненьким з іншими. |
Виховання гостинності та щедрості. |
Домашнє завдання для дітей
Розкажіть батькам про майстер-клас.
Розкажіть, що ви робили під час майстер-класу.
Домашнє завдання для батьків
Розпитайте дитину, що найбільше сподобалося/не сподобалося?
У ході приготування будь-яких страв на кухні просіть дитину вам допомогти.