Казка про Перукарські Ножиці та Маленького Гномика, або Хто хоче бути першим
Методичні рекомендації 1
Тема: «Ввічливість, повага, розуміння – важливі передумови соціальної адаптації»
(за матеріалами казки Оксани Данилицької «Казка про Перукарські Ножиці та Маленького Гномика, або Хто хоче бути першим»)
Актуальність. Удосконалювати основні навички спілкування в соціумі, формувати толерантну поведінку дитини, позиціонування себе як об’єкта суспільства, навички аналітичного мислення.
Завдавання | Очікувані результати |
Пізнавальні | Ознайомити з новою інформацією. |
Розвивальні | Розвивати інтерес до нових знань, до позитивного сприйняття соціуму та навколишнього середовища; формувати навички доповнювати й завершувати думку, відповідати на запитання. |
Виховні | Виховувати інтерес до відносин на основі взаємоповаги, взаєморозуміння та підтримки |
Мета | Сприяти засвоєнню нової інформації; активізувати увагу, розвивати логічне мислення; формувати позитивну мотивацію щодо професійності |
- Урок складається із наступних 3-х етапів: ознайомлення зі змістом казки та словникова робота; завдання по опрацюванню тексту казки; інтерактивні ігри.
- Передбачено опрацювання матеріалу за рівнем складності: від простішого - до складнішого.
- Наявна можливість повторення та роз'яснення незрозумілої для дитини інформації.
- Проаналізувати запитання проблеми, підняті в казці, а саме: що вилікувало Перукарські Ножиці, чи достатньо однієї майстерності для того, щоб мати авторитет і бути щасливим.
Хід уроку (виклад)
Читаємо казку. Зупиняємо читання для роз’яснення невідомих слів та виразів (див. «маленький словничок»).
Маленький словничок - «маленька медична екциклопедія» - обов'язкова робота для роз'яснення невідомих слів та фраз, що сприяє розумінню суті предмету, явища чи події.
Обов’язкова робота для пояснення невідомих слів та фраз, сприяє розумінню явищ та ознак предметів. Після того, як учитель пояснив значення кожної фрази, потрібно виконати вправу на засвоєння. Зрозуміло, що дитина не зможе відтворити все й одразу, тому варто зупинятися та щоразу повертатися до невідомих слів/фраз аж доти, доки дитина зможе легко відтворювати й пояснювати.
Невідомі слова | Роз'яснення (можуть бути доповнені) |
Екзотичний | Незвичайний, дивовижний; надто мальовничий для такої місцевості |
Енциклопедія | Книга, де зібрано багато достовірної інформації |
Професіонал | Людина, яка дуже добре знає певну справу |
Ґатунок | Якість речі, предмету |
Фризерня | Перукарня |
Елегантно | Вишуканий, зі смаком одягнений |
Авторитет | Той, чия думка має вагоме значення |
Шевелюра | Пишне, густе волосся |
Картатий | З квадратними візерунками |
Міріади | Велика кількість, дуже багато |
Гаптувати | Вишивати, робити візерунки |
Вуаль | Серпанок; прозора сіточка-тканина, що закриває обличчя |
Консиліум | Зібрання мудрих лікарів |
Пігулка | Таблетка |
Мікстура | Рідка форма ліків, суміш |
Катастрофа | Аварія, руйнація |
ВАЖЛИВО! У ході читання казки,можуть виникнути інші незрозумілі дітям слова чи вирази. Учитель пояснює безпосередньо під час читання, роблячи паузи.
Завдання
Такий вид роботи передбачає опрацювання тексту за рівнями складності: від простішого – до складнішого. Перший рівень – запитання на засвоєння змісту. Другий рівень - уважність дитини до деталей казки. Третій рівень демонструє аналітичні здібності дитини, здатність визначати позитивне й негативне.
Перший рівень складності. «Запитаня»
1. Назвіть героїв казки? (Ножиці Перукарські, Мудра Книжка, Працьовита Лопата, Веселий Вагончик, Жвавенька Дівчинка)
2. Хто в казці є головним героєм? (Ножиці Перукарські)
3. Що любила робити Мудра Книжка? (Читати, хотіла все знати)
4. Як проводила свій час Працьовита Лопата? (Багато працювала)
5. Чим займався Веселий Вагончик? (Любив подорожувати)
6. Хто ще жив у перукарні? (Маленький Гномик)
7. Хто врятував Ножиці Перукарські? (Жвавенька Дівчинка)
Другий рівень складності. «Увага - деталі»
1. Опишіть перукарню (фризерню), де працювали Ножиці Перукарські?
2. Які предмети перукарської справи були у фризерні? (Гребінці, щітки, сушарки, помазки, бритви, рушники)
3. Опишіть життя Маленького Гномика?
4. Чому Жвавенька Дівчинка хотіла бути особливо красивою цього дня? (То був день її народження)
5. Опишіть будинок Мудрої Книжки?
Відповіді можуть різнитися з текстом, але НЕ ВАРТО зупиняти відповідь дитини, якщо вона є неточною. Бажано зачитувати фрагмент знову, або ж ставити запитання таким чином, щоб скеровувати до правильної відповіді.
Третій рівень складності. «Вчимося аналізувати»
1. Поясніть, як ви розумієте вислів «професіонал високого ґатунку»?
2. Яку користь людям приносить професія перукаря?
3. Що стало причиною зміни характеру Ножиць Перукарських?
4. Чому Ножиці Перукарські вважали клієнтів невдячними?
5. Чи знав Маленький Гномик як допомогти Ножицям Перукарським?
6. Чому лікарі не змогли вилікувати Ножиці Перукарські?
7. Як поводилася Жвавенька Дівчинка?
Відповіді можуть відрізнятися від очікуваних, але НЕ ВАРТО зупиняти відповідь дитини, якщо є неточності. Бажано зачитувати фрагмент знову, або ж ставити запитання таким чином, щоб скеровувати до правильної відповіді.
Закріплюємо отримані знання методом brainstorm, що включає декілька різновидів тестових завдань, різних за складністю.
Інтерактивна гра «Хто сказав?»
Ця форма роботи активізує уважність до головних героїв казки, стимулює пам'ять, забезпечує подальший аналіз твору.
- «Рух – це життя!» (Роботяща Лопата)
- «Зарядка для мозку...» (Мудра Книжка)
- «Безмежно вдячна за те, що впустили! Мені терміново потрібно зробити зачіску, казкову! Допоможіть! Прошу вас, благаю!» (Жвавенька Дівчинка)
- «У мене сьогодні день народження. Йду на вечірку і хочу бути там найчарівнішою!» (Жвавенька Дівчинка)
- «Мені про вас такого наплели, що я боялася без волосся залишитися. Але тепер я точно знаю – ви найкращий майстер своєї справи. І не злий, і не зазнайко, а навпаки - дуже людяний і привітний.» (Жвавенька Дівчинка)
Інтерактивна гра «Відгадай, про кого / про що йдеться»
Суть цього виду роботи полягає в тому, що дитина розпізнає героя чи явище за описом. Гра розвиває асоціативне мислення.
- «...ще ніколи не отримували такої насолоди від своєї праці. Незнане-незвідане почуття бриніло, мерехтіло, котилося по всьому тілу, любов, милосердя і покора наповнили розчароване й зболіле серце.» (Перукарські Ножиці)
- «...із-під густої, кокетливо-кучерявої хвилі чубчика визирали, захоплено дивлячись, широко відкриті блакитні очі. – Я буду принцесою вечірки!» (Жвавенька Дівчинка)
- «У книгах записана істина, – говорила вона. – Тільки треба захотіти її віднайти. Читання і пізнання нового – що може бути важливішим і кориснішим у світі?» (Читання книг)
- «У нього боліла голова і шия, руки-ноги німіли і свербіла шкіра, живіт бурчав і калатало серце, а про сльози годі й говорити – вони лилися рікою і струмочками...» (Опис хвороби)
Інтерактивна гра «Продовжити думку»
Суть гри полягає в тому, що дитина відтворює фрагменти казки, продовжує думку, чи завершує речення. Відтворення елементів тексту стимулює уважність дитини.
- «Перукарські Ножиці занедужали. Злі й роздратовані на цілісінький білий світ, вони щораз більше марніли, худли і зрештою зовсім...» (заржавіли)
- «Надія згасає...» (останньою)
- «Дзвінкий радісний сміх – найкращі ліки від усіх...» (бід, болячок і проблем)
- «Щоб здоровим бути і одужати – треба пити...» (кефір)
- «Перукарські Ножиці зрозуміли просту, але надзвичайно важливу життєву істину - хто хоче бути першим, нехай впустить до свого серця...» (віру, надію і любов)
- «Жвавенька Дівчинка щиро бажала усім...» (добра)
Цікавимося в дітей їхніми враженнями від казки: Що найбільше вразило? Яка гра сподобалася? * Перелік підсумкових запитань можна продовжити, але не варто перевантажувати дітей надмірною їх кількістю.
Методичні висновки
Засвоєння нової інформації, стимулювання розвитку логічного мислення. |
Зацікавленість новими знаннями; формування навичок доповнювати, завершувати думку, відповідати на запитання. |
Інтерес до відносин на основі взаємоповаги, взаєморозуміння та підтримки. |
Позитивна мотивація щодо професійності. |
Домашнє завдання для дітей
Спробуйте уявити доброго духа вашого будинку? Який він?
Які ліки ви порадите, щоб одужати?
Попросіть своїх батьків усміхатися якомога частіше!
Домашнє завдання для батьків
Зверніть увагу дитини на предмети перукарської справи, вкотре відвідуючи з нею перукарню.
Попросіть дитину переповісти казку.
Назвіть героїв, які сподобалися?
Назвіть моменти казки, які вразили вас найбільше?
Методичні рекомендації 2
Тема: «Розвиваємо аналітичні навики на уроках творчості»
(за матеріалами казки Оксани Данилицької «Казка про Перукарські Ножиці та Маленького Гномика, або Хто хоче бути першим»)
Актуальність. Творчий розвиток, що поєднується з навичками аналітичного оцінювання.
Завдавання | Очікувані результати |
Пізнавальні | Ознайомити з новою інформацією. |
Розвивальні | Розвивати творчий інтерес дитини до навколишнього середовища, подій і явищ; творче світосприйняття і творчий потенціал дитини, навички відтворювати інформацію за допомогою творчої уяви. |
Виховні | Формувати навички оцінювати позитивне й негативне крізь призму творчого відтворення. |
Мета | Розвивати творчу активность, активізувати увагу; формувати позитивну мотивацію засобами творчого відтворення |
ВАЖЛИВО! Очікувані результати. Головна ідея цього уроку полягає у створенні дітьми в мінімайстерні виробів з метою подальшого створення інтерактивної карти казки. Відкриття презентаційного стенду-виставки, де розміщено роботи дітей, рекомендується провести на наступному занятті, куди бажано запросити батьків.
Хід уроку (виклад)
Мінімайстерня
Ефективним методом для уроків творчості є індивідуальний підхід, що передбачає створення всіх умов для власного (інтуїтивного) вибору дитиною тієї форми роботи, котра їй (дитині), подобається найбільше.
Таким чином утвориться декілька робочих зон для творчості (зона, де малюють фарбами; зона, де ліплять і т. д.) В ідеалі – це мінімайстерня, якщо дозволяє матеріально-технічна база. Варто подбати про те, що в одній зоні може знаходитися декілька дітей, але групувати їх варто за потенційними уподобаннями, які вчитель мав би передбачити, попередньо провівши психолого-педагогічні спостереження.
Заздалегідь підготувати робочі місця відповідно до обраних уподобань, а саме:
- створити умови, згідно з якими дитина обиратиме власну зону для творчості;
- забезпечити комфортність для роботи дитини – можливість працювати за столом, за мольбертом, сидячи на підлозі;
- робочі місця забезпечити необхідними засобами: фарби, олівці, фломастери, пластилін, або глина для ліпки (чи будь-який інший матеріал для ліпки), заготовки для аплікації, пензлики, губки та інше.
Відтворюємо героїв казки, попередньо прочитавши опис. Передбачено, що діти виберуть саме тих героїв, які їм найбільше сподобалися:
Герой казки | Цитати |
Ножиці Перукарські | «...це були не абиякі ножиці, а Перукарські. Звичайних ножиць була сила-силенна...а ось перукарських – таких були одиниці і вони справедливо вважали себе обраними....Зрештою, їм було чим вихвалятися. Зроблені із блискучої міцної сталі, відмінно заточені, елегантні й рухливі, вони справляли незабутнє враження на оточуючих. А ще цей відомий на весь світ фірмовий знак, який так гордо променився у них на грудях. Перукарські Ножиці занедужали. Злі й роздратовані на цілісінький білий світ, вони щораз більше марніли, худли і зрештою зовсім заржавіли. А для них це була катастрофа! День і ніч вони у розпачі сиділи у своєму добротному маєтку, ковтали безліч пігулок, мікстур і порошків, але все було марно – анічогісінько не допомагало!» |
Мудра Книжка | «Мудра Книжка кохалася у квітах і вазонах. Про них вона пильно вичитувала у журналах, а потім експериментувала у себе на клумбах і в горщиках. Експерименти вдалися на славу – все навкруги препишно буяло! А на широких підвіконнях ніжилися під променями сонця екзотичні кущі-вазони, назви яких ніхто не знав, хіба що Мудра Книжка. А ще Книжка про все на світі хотіла знати-відати, недарма ж вона була книжкою, та ще й мудрою. Мудра Книжка пишалася своїм райським садом-бібліотекою і щедро ділилася ним з усіма». |
Роботяща Лопата | «Роботяща Лопата була трудівницею. Вона полюбляла мати гідний запас харчів і городини у коморі, тому весь вільний час, не покладаючи держака, працювала у городі. І взимку, довгими холодними вечорами, пузаті бутлики із консервацією приємно милували око своїм апетитним виглядом. Та й сусідів було чим пригостити». |
Веселий Вагончик | «...до просторої садиби вселився-в’їхав Веселий Вагончик, говіркий та жартівливий. Всюди його було повно, але найбільш за все на світі він полюбляв подорожувати, тому частенько їздив у гості, та й до себе запрошував. Був дуже гостинний. ...Веселий Вагончик, хвацько підморгуючи, палко вмовляв життєрадісно сміятися. Він уже давно пересвідчився, що дзвінкий радісний сміх – найкращі ліки від усіх бід, болячок і проблем!» |
Маленький Гномик |
«...під диваном, зручно вмостившись у плетеному кріслі-гойдалці й затишно обгорнувшись картатим коциком, солодко дрімав Маленький Гномик. О, це був не звичайний гномик – це був щасливий дух перукарні! Оселився він тут від самісінького початку, знав кожен закуток-шпаринку і найбільш за все вподобав по обіді перепочивати у кутку за ніжкою старого дивана. Плетене крісло, гойдаючись, тихенько поскрипувало, і Маленький Гномик, посапуючи, лагідно усміхався-бурмотів щось крізь сон. Він був досвідченим і мудрим, відав безліч давніх таємниць і міг відповісти на будь-яке запитання Перукарських Ножиць». |
Жвавенька Дівчинка | «До зали, весело підстрибуючи, вбігла-вкотилася така собі повненька Жвавенька Дівчинка. Вона була не така вже й повненька, радше сказати – трішки пухкенька. Її великі блакитні очі випромінювали щиру доброту і кмітливість. Препишна синя спідничка у рясні білі горохи якнайкраще пасувала до сяючих очей, а на голові у довгих густих чорних кучерях заплутався і сповз на бік величезний червоний бант. Дівчинка пригортала до себе оберемок розкішних червоних, білих, рожевих троянд. Жвавенька Дівчинка крутнулася біля дзеркала так стрімко, аж її препишна синя спідничка посипала білими горохами на всі боки, потім підхопила величезний червоний бант і гайнула на вулицю. Зачіска вдалася на славу! Волосинка до волосинки, кучерик до кучерика – вона була ідеально завершеною, а Жвавенька Дівчинка – казковою». |
ВАЖЛИВО! Дитина може вибрати будь-який інший персонаж чи предмет із казки. Тоді для неї потрібно буде прочитати відповідний фрагмент твору.
Рекомендовано презентувати готові роботи насамперед з тією метою, щоб діти бачили свою роботу (емоційне задоволення), а також роботи інших (здатність зіставляти, порівнювати). Потенційно це може викликати дискусію, обговорення робіт серед дітей, що також спонукатиме до зацікавлення як своєю творчістю, так і творчістю інших. Пропонуємо такі варіанти оформлення:
- Електронна версія (фото, включені у презентацію).
- Електронне портфоліо робіт дитини (для презентації аналізу ознайомлення з ними батьків).
- Виставка безпосередньо малюнків чи інших видів робіт на презентаційному стенді.
ВАЖЛИВО! Бажано, щоб роботи зберігалися в закладі доти, доки навчається дитина, що дозволить простежити еволюцію вмінь та навичок.
Створюємо інтерактивну карту казки
За матеріалами казки виготовляємо наступні ілюстрації:
Ножиці Перукарські, Мудра Книжка, Роботяща Лопата, Веселий Вагончик, Маленький Гномик, Жвавенька Дівчинка; зображення квітів (букет), будинків, перукарні, лікарів, бабусі, рудоволосого хлопчика, диванчик, дзеркало, книги (декілька штук), перукарські предмети та інші (за бажанням eчителя, але в такій кількості, щоб кожна дитина мала змогу прикріпити зображення), серця для уподобань, знак «не подобається».
Також для цього виду роботи потрібна магнітна дошка, куди діти будуть прикріплювати заготовки, чи будь-яка інша площина, що дозволить легко кріпити зображення.
Суть роботи, що складається з двох етапів, полягає в тому, що діти будуть:
- відтворювати, запропоновані вчителем ситуації;
- оцінювати героїв, події, вчинки.
Учитель зачитує ситуацію, а кожна дитина по черзі підходить до столу, де лежать заготовки/малюнки, і вибирає те, що зверху (не давати можливості вибирати зображення). Завдання дитини – прикріпити малюнок до відповідного героя× чи місця. Наприклад, диванчик має бути прикріпленим поруч із перукарнею тощо.
Перший етап: за допомогою маркера вчитель ділить дошку на зони. Важливо, щоб вистачало місця. Щоб чітко визначити основні зони, першими мають бути головні герої (*рекомендовано зробити вчителю). Усі інші зображення ідуть у довільній послідовності. Діти беруть малюнок і кріплять його на дошці в певну зону. Таким чином, має вийти карта певної казки. У такій ситуації немає потреби зачитувати текст, але це при умові, що діти ознайомлені зі змістом.
Другий етап: оцінюємо героя, подію чи ситуацію. Якщо дитина позитивно їх оцінює, то обирає сердечко.
- Чи корисна людям професія перукаря?
- Ножиці Перукарські вважали клієнтів невдячними. Це правильно, чи ні?
- Чи хотів Маленький Гномик допомогти Ножицям Перукарським?
- Чи змогли лікарі вилікувати Ножиці Перукарські?
- Як поводилася Жвавенька Дівчинка? Чи подобається вам її поведінка?
- Чи змогла Жвавенька Дівчинка допомогти Ножицям Перукарським?
- Віра, підтримка, весела вдача – про кого йдеться? (Жвавенька Дівчинка)
- Гордощі, пихатість – про кого йдеться? (Ножиці Перукарські)
- Чи згодні ви з думкою, що праця прикрашає людину?
- Чи любите ви читати книжки?
Варіанти ситуаційних завдань можуть коригуватися й доповнюватися вчителем у ході виконання вправи, адже діти будуть коментувати. Тому варто слідкувати за їхніми думками, що можуть наштовхувати на непередбачений хід постановки завдання.
Схвалення чи Осуд (червоне / зелене)
Кожна дитина отримує дві кольорові фігури (червону, зелену) довільної форми (можуть бути кульки, кубики чи прості фігури, вирізані з паперу Запитуємо – і діти відповідають, підносячи кольорові фігури. Бажано, щоб у кожній руці вони тримали по одному кольору, таким чином не розсіюватиметься їхня увага.
Така вправа передбачає закріплення асоціативного ряду отриманих знань, тому рекомендовано виконувати її швидко. Крім того, самі запитання потрібно скорочувати, сформувавши їх словосполученнями чи одним словом. Це дасть можливість перевірити, на якому рівні діти засвоїли матеріал.
ВАЖЛИВО! Необхідно розтлумачити дітям значення цих кольорів: зелений – дозвіл, згода, надія та ін.; червоний – заборона, небезпека, гаряче та ін. Також можна провести паралель зі світлофором. Не варто зупиняти дітей і робити їм зауваження, навіть якщо хтось із них помилився.
Перелік кольорових фігур:
- Веселий Вагончик
- Гордощі
- Красиві квіти
- Червоний бант!!!! (звернути увагу дітей на те, що йдеться про схвалення чи осуд)
- Лікар
- Книга
- Просторий будинок
- Любов
- Працювати
- Сумувати
- Хворіти
- Перукарська справа
- Професіонал
- Гном
- Пігулка
- Мікстура
- Зачіска
- Милосердя
Перелік може бути продовжено, чи доповнено вчителем.
Цікавимося в дітей їхніми враженнями від уроку: Що найбільше вразило? Яка гра сподобалася? * Перелік підсумкових запитань можна продовжити, але не варто перевантажувати дітей надмірною їх кількістю.
Методичні висновки
Творча уява – непередбачуване явище, що дозволяє не лише засвоювати нові знання, а також учитися аналізувати. |
Можливість індивідуального вибору дитиною виду роботи, що допомагає зробити процес творчості максимально комфортним. |
Асоціативне мислення дозволяє ефективно адаптуватися в реальних життєвих ситуаціях. |
Домашнє завдання для дітей
Поміркуйте, які предмети мають знак «заборонено»?
Намалюйте іншого героя.
Проведіть гру «Червоне-зелене» з батьками.
Домашнє завдання для батьків
Проводьте гру «Червоне-зелене» за будь-якої можливості, щоб зміцнити стійкість асоціацій. Намалюйте героя казки за переказом дитини.
Намалюйте героя казки за переказом дитини.
Позначте предмети побуту червоним (заборонені прилади), зеленим (не заборонені прилади).
Методичні рекомендації 3
Тема: «Цікаві орієнтири. Вчимо напрямки легко та творчо»
(за матеріалами казки Оксани Данилицької «Казка про Перукарські Ножиці та Маленького Гномика, або Хто хоче бути першим»)
Актуальність. Вивчаємо напрямки і вчимося орієнтуватися; формуємо навички аналітичного мислення і стимулюємо дитину до нестандартного мислення.
Завдавання | Очікувані результати |
Пізнавальні | Ознайомити з новою інформацією про напрямки. |
Розвивальні | Розвивати інтерес до навколишнього середовища, увагу, асоціативне мислення; формувати навички орієнтуватися, відповідати на запитання. |
Виховні | Виховувати інтерес до навколишнього середовища, уважність під час дорожнього руху; прищеплювати любов до рідної домівки. |
Мета | Сприяти засвоєнню нової інформації, активізувати й розвивати увагу; формувати просторові уявлення× та навички орієнтуватися. |
- Урок складається з 3-х етапів: тестування за фрагментами казки; інтерактивна гра-руханка; творча гра-медитація.
- Передбачено опрацювання матеріалу за рівнем складності: від простішого - до складнішого.
- Наявна можливість повторення та роз'яснення незрозумілої для дитини інформації.
- Очікуваний результат – засвоєння дитиною напрямків, навичок орієнтуватися.
Хід уроку (виклад)
Завдання складено таким чином, щоб перевірити уважність дітей, ступінь запам'ятовування та засвоєння нового матеріалу. Така форма роботи стимулює пам'ять, забезпечує подальший аналіз твору.
Тестові завдання
Зачитуємо фрагменти казки, де вказано на відповіді тестових завдань.
- «Жили собі в одному царстві-королівстві Ножиці.»
- «Проживали вони у невеликому містечку в добротному маєтку, який розташувався на затишній зеленій вулиці елітного мікрорайону. Їхній будинок був найкрасивішим.»
- «Сусідкою праворуч у Перукарських Ножиць була Мудра Книжка.»
- «Ліворуч від Перукарських Ножиць проживала Працьовита Лопата.»
- «А навпроти добротного маєтку, де проживали Перукарські Ножиці, до просторої садиби вселився-в’їхав Веселий Вагончик, говіркий та жартівливий.»
- «Фризерня, де працювали-творили Перукарські Ножиці, була розташована на центральній вулиці у найвигіднішому місці.»
- «У дальньому кутку зали, куди ледь сягали меткі сонячні промені-зайчики, стояв старий, але ще справний диван.»
ВАЖЛИВО!Якщо дитина відповідає неправильно, то повертаємося до читання фрагменту знову то фрагмент читаємо знову.
Після прочитання пропонуємо виконати варіативні тестові завдання.
Знайти правильний варіант відповідей:
1) Де жили Ножиці Перукарські?
а) у селі;
б) у містечку;
в) у Києві.
2) Де знаходилося містечко, в котрому мешкали Ножиці Перукарські?
а) у царстві-королівстві;
б) у незвіданій країні;
в) на березі океану.
3) Яке за розміром було містечко?
а) невелике;
б) велике;
в) дуже велике.
4) було помешкання?
а) старим;
б) прекрасним;
в) найкрасивішим.
5) Хто жив праворуч?
а) гномик;
б) дівчинка;
в) мудра Книжка.
6) Хто жив ліворуч?
а) Роботяща Лопата;
б) Лікар;
в) Веселий Вагончик.
7) Хто жив навпроти?
а) Ножиці Перукарські;
б) Веселий Вагончик;
в) Хлопчик.
8) Де знаходилася фризерня?
а) на окраїні містечка;
б) у парку;
в) на центральній вулиці.
9) Де у фризерні стояв диванчик?
а) у дальньому кутку зали;
б) ліворуч від входу;
в) праворуч від дзеркала;
Для ефективного засвоєння вивченого матеріалу необхідно «закріпити» отримані знання за допомогою цікавої інтерактивної гри, що дозволить опанувати напрямки.
Інтерактивна кмітлива гра-руханка «Вивчаємо напрямки»
Цей вид роботи охоплює наступні елементи:
- Вивчення напрямків;
- Кмітлива руханка – це гра, що передбачає рухливі дії, котрі стимулюють не лише фізичну, а й розумову активність. Нетрадиційне поєднання навчального матеріалу в комплексі з рухами, переміщуваннями в межах просторої кімнати покращить розумову діяльність дитини, а також розвине навички орієнтуватися відповідно до традиційного визначення сторін (за руками).
Формуємо групи – ділимо всіх дітей порівну.
Для цієї гри необхідно мати роздатковий матеріал. Заздалегідь варто підготувати:
Перелік необхідного візуального супроводу | Рекомендований перелік роздаткового матеріалу | Рекомендації щодо виготовлення роздаткового матеріалу | Рекомендований спосіб застосування |
Малюнки (маленького формату, але яскраві!!!) | лопата, вагончик, книжка, ножиці |
Варто подбати про можливість закріплення цих символів на одязі дитини (найкращий варіант зробити їх у вигляді масок на голову) | Один з учасників кожної групи отримує певний символ |
Підготувати стрілки | «ліворуч», «праворуч», «прямо», «назад» | Рекомендовано зробити стрілки максимально простими. Наприклад, вони можуть нагадувати дорожні знаки | Взірець |
Знак стоп | «STOP» | Рекомендовано зробити його у вигляді дорожнього знаку | Він знаходитиметься в учителя й застосовуватиметься у випадку, коли діти неправильно вказують напрямок |
Малюнки будинків | зображення просторих та маленьких об’єктів | Зображення будинків, вулиць | *Рекомендовано використовувати фотографії об’єктів |
Призи (на вибір учителя) | лопатка, ножиці, паровозик, конструктор-будиночок |
Рекомендовано іграшки | Надалі ці іграшки можуть бути використані для наступних уроків |
Напередодні гри вчитель пояснює напрямки та демонструє їх:
На руках - права рука дитини – праворуч, ліва – ліворуч |
На стрілках – показати напрямки на стрілках |
Перед обличчям – навпроти, за спиною – позаду |
Центральна точка – те, що розташоване всередині |
Учитель ставить запитання за фрагментом (див. вище) казки. Хтось один виконуватиме роль будинку стоятиме в центрі (бажано робити заміни, потенційно діти неабияк зацікавляться й виконуватимуть цю роль).
Отже, ми відтворюємо зміст цього фрагменту, і діти повинні рухатися/переміщатися, попередньо вказавши РУКАМИ потрібний напрямок, при умові якщо дозволяє площа кімнати. Якщо ні, то дітки лише повертаються або вказують РУКАМИ в потрібну сторону чи напрямок.
Для закріплення вивченого матеріалу пропонується міняти групи таким чином, щоб кожна з них спробувала всі напрямки. Цю гру можна проводити на вулиці, де діти необмежені простором.
ВАЖЛИВО! Якщо діти вказують відповідь неправильно, то вчитель підносить знак «STOP», таким чином попереджаючи, що рухатися варто в іншому напрямку. Не потрібно вживати слово «неправильно»
- Де розташовувався будинок Ножиць Перукарських? (У центрі)
- Де жила Мудра Книжка? (Праворуч)
- Де жила Працьовита Лопата? (Ліворуч)
- Де оселився Веселий Вагончик? (Навпроти)
- Вибрати з малюнків просторий будинок?
Усі наступні запитання можуть бути довільними, але головне, щоб вони скеровували дитину на визначення напрямку.
Після закінчення гри діти отримують символічні призи, або нагороди. Бажано, щоб вони мали тематичний характер. Наприклад, це можуть бути іграшки, як-от: лопатка, ножиці, паравозик, конструктор-будиночок та інше. * Надалі ці іграшки можуть бути використані для наступних уроків.
ВАЖЛИВО! Велика ймовірність того, що діти будуть схвильованими після такої активної роботи. Тому рекомендовано провести наступну гру, щоб їх заспокоїти й викликати творчу уяву.
Гра-Медитація (для заспокоєння та навіювання творчої уяви)
Для цього виду роботи необхідно дібрати музичний супровід. Це має бути заспокійлива мелодія, що мотивуватиме дітей до творчої уяви. Запропонувати дітям вибрати зручну позицію (бажано не стояти).
Якщо дітки захочуть лягти на килимі, то це буде найоптимальнішим варіантом. Можна їм запропонувати заплющити очі (для того, щоб візуалізація образів проходила без зайвих відволікань). ВАЖЛИВО! Називати ім’я дитини з початку запитання. Це активізує увагу та заохотить до креативного мислення.
Музичний супровід у комфортному для дітей звуковому сигналі (не надто голосно). Рекомендовано, але вчитель може дібрати за своїми уподобаннями |
https://www.youtube.com/watch?v=SR0PGXgUqms |
https://www.youtube.com/watch?v=bfuHqH__mJw |
Рекомендований перелік запитань учитель може коригувати, враховуючи відповіді дітей, що варто сприймати як правильні. Бажано використовувати запитання-навіювання, чи запитання-підказки (див №8, №10, 11):
- Уявіть свій будинок ... Чи затишно вам у ньому?
- Ім’я дитини... тобі затишно у твоєму домі?
- Який ваш будинок: просторий чи маленький?
- Хто створює затишок у будинку? (вірогідно, відповідатимуть «мама»)
- Чи любите свою матусю?
- Чи допомагаєте їй прибирати в будинку?
- Де знаходиться ліжко: праворуч чи ліворуч від вікна?
- Де знаходиться диван: навпроти телевізора чи позаду?
- Уяви, що ти стоїш посередині... хто стоїть праворуч тебе? Хто стоїть ліворуч? (вірогідно, відповідатимуть «мама», «тато». Можливо, будуть інші варіанти відповідей)
- Чи хочете ви повертатися додому з гостей? Якщо так, то чому?
- Чи затишно вам у чужому будинку так, як удома?
- Як ви розумієте вислів «Мій дім – моя фортеця?»
- Як ви розумієте прислів’я «Всюди добре, а дома – найкраще?»
Цікавимося в дітей їхніми враженнями від уроку: Що найбільше вразило? Яка гра сподобалася? Перелік підсумкових запитань можна продовжити, але не варто перевантажувати дітей надмірною їх кількістю.
Методичні висновки
Вивчаючи напрямки за матеріалами казки, діти отримують візуальне уявлення на матеріалі цікавої історії. Застосовуючи варіативні тестові завдання, вчитель посилює увагу дитини. |
Участь в інтерактивній грі дозволяє максимально засвоїти знання та практично їх застосувати. |
Візуалізація-супровід уроку забезпечить орієнтування в реальному середовищі, у життєвих ситуаціях, коли дитина постійно застосовує отримані знання. |
Вправа-медитація заспокоїть розбурхану активність дитини й потенційно розвине творчу уяву, що акцентуватиме не лише на сторони та орієнтацію, але й на любов до рідних, пошану до праці та затишок у власній оселі. |
Усі завдання складені таким чином, щоб дати можливість дитині максимально засвоїти новий матеріал. |
Домашнє завдання для дітей
Рухаючись по дорозі, спостерігайте за знаками, з котрими ознайомилися на уроці, та вказуйте батькам напрямок, за яким потрібно рухатися.
Учіться орієнтуватися у вашому будинку (де розташований стіл; що знаходиться ліворуч / праворуч і т. д.)./p>
Перевіряйте, чи знають батьки правильні напрямки?
Домашнє завдання для батьків
Ідучи по дорозі, запитуйте дитину про напрямки, у яких рухаються люди, автомобілі і т. д. Просіть дитину вказувати напрямок вашого з нею руху.
Просіть дитину вказувати напрямок вашого з нею руху.
Практикуйте орієнтування в межах дому.
Практикуйте пересування предметів за напрямками.
Методичні рекомендації 4
Тема: «Виховуємо екологічну культуру дитини. Пізнання світу природи через турботу, догляд, працю»
(за матеріалами казки Оксани Данилицької «Казка про Перукарські Ножиці та Маленького Гномика, або Хто хоче бути першим»)
Актуальність. Інтерес до навколишнього світу, розуміння природних явищ, навички праці та способи догляду за рослинами.
- Урок складається з наступних 3-х етапів: ознайомлення зі змістом казки та словникова робота; практичні заняття на відкритому повітрі; акція «Зелений світ».
- Передбачено опрацювання матеріалу за рівнем складності: від простішого – до складнішого.
- Наявна можливість повторення та роз'яснення незрозумілої для дитини інформації.
- Очікуваний результат: формування екологічної культури; шанобливе ставлення до праці; засвоєння й усвідомлення понять «турбота», «піклування», «пошана».
Завдавання | Очікувані результати |
Пізнавальні | Зацікавлювати дитину навколишнім середовищем, явищами природи, рослинним світом, основами праці. |
Розвивальні | Сприяти формуванню екологічної культури та її відтворенню в довкіллі, свідомої екологічної позиції у світі природи. |
Виховні | Виховувати дбайливість у ставленні до природи, розуміння того, що рослинний світ потрібно оберігати. |
Мета | Сприяти розвиткові екологічної культури дитини; формувати знання про навколишнє середовище шляхом безпосереднього догляду за рослинами; започатковувати шанобливе ставлення до основ праці. |
Хід уроку (виклад)
Завдання складено таким чином, щоб перевірити уважність дітей, ступінь запам'ятовування та засвоєння матеріалу. Така форма роботи стимулює пам'ять, забезпечує подальший аналіз твору.
Зачитуємо уривки казки. Зупиняємо читання для пояснення невідомих слів та виразів (див. Маленький словничок)
- «...чепурненький будиночок (Мудрої Книжки) упродовж усього року потопав у буянні розкішних квітів і зелені. Від самісінької ранньої весни і до перших заморозків шал різнобарв’я мінив кольорову веселку цвіту й оповивав п’янким серпанком-ароматом усю околицю. Мудра Книжка кохалася у квітах і вазонах. Про них вона пильно вичитувала у журналах, а потім експериментувала у себе на клумбах і в горщиках. Експерименти вдалися на славу – все навкруги препишно буяло! А на широких підвіконнях ніжилися під променями сонця екзотичні кущі-вазони, назви яких ніхто не знав, хіба що Мудра Книжка.»
- «Її (Працьовитої Лопати) акуратну, чисто вибілену хатину оточували старанно перекопані-переполоті грядки-плантації, на яких милували око червоні сердечка полуниць, густа гичка буряка та моркви, і помаранчеві колеса гарбузів-велетів. А незліченні огірки й помідори, що звисали із дбайливо підв’язаних стебел, самі просилися до миски.»
- «Дівчинка пригортала до себе оберемок розкішних червоних, білих, рожевих троянд. Густий солодкий аромат пахнючих троянд слався залою, і співали-мінилися у ньому зірочки-намистинки.»
Маленький словничок (візуалізований) – обов’язкова робота для тлумачення невідомих слів, фраз (фрагментів) казки. Вірогідно, можуть виникнути ще інші невідомі слова. Словникова робота сприяє вивченню нових слів, виразів, розуміння явищ та ознак предметів. Для успішного виконання практичного завдання варто подбати про візуальний супровід. Це може бути презентація фотографій (не малюнків).
Робота з візуальним словником забезпечить кращу результативність. Після того, як учитель пояснив значення кожного слова/виразу, потрібно виконати вправу на засвоєння. Зрозуміло, що дитина не зможе відтворити все й одразу, тому варто зупинятися і щоразу повертатися до невідомих слів/фраз аж доти, доки вона зможе легко відтворювати й пояснювати. Бажаний (очікуваний) результат буде досягнуто, коли невідомі слова перейдуть в актив стануть активно вживатися.
Візуалізований словничок сприятиме кращому запам’ятовуванню, розумінню. Ефективною формою стане повторення під час щоденного вжитку, якщо застосовувати практичні знання.
Слова, вирази | Роз'яснення (можуть бути доповнені) |
Чепурненький | Красиво оздоблений |
Шал різнобарв’я... цвіту | Велика кількість квітів, різнокольоровий квітник |
Оповивати п’янким серпанком-ароматом | Квіти пахнуть і їхній запах відчутно довкола |
Кохатися у квітах і вазонах | Любити квіти |
Експерименти | Робити досліди з рослинами |
Екзотичні кущі-вазони | Рослини, нетипові для такої місцевості |
Райський сад-бібліотека | Дуже красивий будинок з квітами, красиво оздоблений |
Перекопані-переполоті | Оброблені ділянки землі під квітники і грядки |
Грядки-плантації | Оброблені ділянки землі з висадженими рослинами чи квітами |
Милувати око | Щось красиве, таке, що приємно бачити |
Проситися до миски | Викликає бажання з’їсти, смачне на вигляд |
Після роз’яснення опитуємо. Якщо діти не запам’ятали з першого разу, то повертаємося ще раз і пояснюємо, демонструємо зображення знову.
ВАЖЛИВО! Учитель може підготувати власну добірку фотографій, бажано таких, що оточують дітей у реальності (фото вазонів, що є у приміщенні; фото квіткових клумб, що знаходяться на території дитячого закладу і т. д.)
Практичне заняття на відкритому повітрі
Рекомендовано показати дітям коротке відео про те, як висаджувати рослини, або запропонувати їм практичне заняття на відкритому повітрі.
ВАЖЛИВО! Дітей поділити на групи, котрим дати назви героїв казки. Діти самостійно вибирають групу. Якщо дозволяє формат / розмір, то використати зображення героїв з попереднього уроку (див. кмітливу руханку), але за умови, що це ніяк не перешкоджатиме рухам дитини, тим паче, сковуватиме їх. Кожна група отримує свій об’єм завдань. Тобто одна копає, друга – тримає рослину, третя – поливає і т. д.
Як правило, діти з великою зацікавленістю виконують ту роботу, що зазвичай вважають недитячою. Висадження рослин, квітів, догляд за ними і в подальшому спостереження за їхнім розвитком викличе в дітей ряд позитивних емоцій.
Поділити дітей на групи, котрі назвати іменами героїв казки.
Для максимального засвоєння інформації про природу чи певні види рослин практикуємо їх висадження на території дитячого закладу (зелена зона, місце для квітників). Якщо дозволяють умови, то це можуть бути грядки для овочів. Варто стисло й лаконічно описати послідовність роботи, адже у процесі вихователь усе продемонструє.
Необхідно: |
Підготувати землю, позначити місця для висадження рослин |
Подбати про необхідний інвентар (найоптимальніше використовувати дитячий інвентар, але найефективніше такий, що буде нагадувати справжній) |
Засоби для поливу (поливалки чи будь-яка інша ємкість з водою, зручна для дитини) |
Рослини чи квіти для висадження у відкритому ґрунті |
Під час заняття слідкувати за дотриманням правил техніки безпеки |
ВАЖЛИВО! Пояснити дітям, що рослини зростають довго, потребують ретельного догляду та регулярного поливу. Адже діти хотітимуть бачити цвітіння вже наступного дня.
Акція «Зелений світ»
Проводимо акцію «Зелений світ» у вигляді тривалого перебігу. Це забезпечить формування певних навичок, котрі в майбутньому можна класифікувати як турбота за довкіллям, дбайливість, шанобливе ставлення до природи.
- У приміщенні дитячого закладу є багато рослин, доглядати за якими можна й дітям, наприклад, поливати. Зазвичай вони це роблять з великим задоволенням
- Разом із дітьми висаджуємо рослини в горщики (ємності рекомендуються різні за формою, кольорами, щоб дитина запам'ятала рослину, котру висадила, доглядала за нею, спостерігала за її ростом).
- Рослинам можна дати назви (на вибір дитини).
- Бажано, щоб діти вивчили назви рослин, зазвичай доволі складні. З часом вони зможуть запам’ятати не лише назву «своєї» рослини, а й назви решти рослин.
Мета: навчити дитину доглядати за рослинами (акція триває впродовж усього періоду перебування дитини в закладі).
Цікавимося в дітей їхніми враженнями від уроку: Чи сподобалося працювати? Чи будете доглядати за висадженими рослинами? Перелік підсумкових запитань можна продовжити, але не варто перевантажувати дітей надмірною їх кількістю.
Методичні висновки
Формування екологічної культури засобами практичного навчання та практичного засвоєння знань, що базуються на дбайливому ставленні дитини до навколишнього середовища. |
Закладання основ шанобливого ставлення до праці, а також практичне застосування знань з основ праці в ході уроку. |
Створення передумов до розуміння та реалізації таких понять як «турбота», «піклування», «пошана». |
Домашнє завдання для дітей
Чи доглядаєте ви домашні квіти? Вазони?
Чи допомагаєте батькам під час роботи по догляду за квітами, рослинами?
Чи є у вашому домі екзотичні рослини?
Спробуйте вивчити назви рослин, що є у вашому домі.
Домашнє завдання для батьків
Залучайте дитину доглядати за домашніми вазонами.
Залучайте дитину доглядати за квітником у саду чи на грядках (якщо є така можливість).
Допомагайте дитині вивчати назви домашній рослин.