Казка про Маленьку Парасольку, Веселу Дівчинку і ясні зорі
Методичні рекомендації 1
Тема: «Краса грози та як щастя поцілувало Маленьку Парасольку»
(за матеріалами казки Оксани Данилицької «Казка про Маленьку Парасольку, Веселу Дівчинку і ясні зорі»)
Актуальність. Активізувати позитивне сприйняття навколишнього світу крізь реалістичне сприйняття явищ природи; уміння зіставляти й аналізувати.
Завдавання | Очікувані результати |
Пізнавальні | Ознайомити з казкою, її героями, подіями; навчити розпізнавати суть різних природніх явищ. |
Розвивальні | Розвивати інтерес до навколишнього середовища і краси природи; формувати навички спостережливості, гармонійне уявлення про красу природних явищ; розвивати логічне мислення. |
Виховні | Виховувати любов до навколишнього середовища; поповнювати банк знань про явища природи |
Мета | Засвоювати нову інформацію; розвивати навики спостережливості та здатність аналізувати; навчити зіставляти й виправляти помилки. |
- Урок складається із 4-х етапів: ознайомлення зі змістом казки та словникова робота; завдання щодо опрацювання тексту казки; інтерактивна гра на логічне мислення; інтерактивна гра на уважність.
- Передбачено опрацювання матеріалу за рівнем складності: від простішого – до складнішого.
- Наявна можливість повторення і роз'яснення незрозумілої для дитини інформації.
- Очікуваний результат – ознайомлення з новою інформацією; засвоєння знань про явища природи, понять реального світосприйняття; набуття навичок щодо коригування помилок.
Хід уроку (виклад)
Читаємо казку. Зупиняємо читання для роз’яснення невідомих слів та виразів (див. «маленький словничок»).
Маленький словничок - «маленька медична екциклопедія» - обов'язкова робота для роз'яснення невідомих слів та фраз, яка сприяє розумінню суті предмету, явища чи події.
Обов’язкова робота для пояснення невідомих слів та фраз сприяє розумінню явищ та ознак предметів. Після того, як учитель пояснив значення кожної фрази, потрібно виконати вправу на засвоєння. Зрозуміло, що дитина не зможе відтворити все й одразу, тому варто зупинятися і щоразу повертатися до невідомих слів/фраз аж доти, доки дитина зможе легко відтворювати й пояснювати.
Бажаний (очікуваний) результат буде досягнуто, коли невідомі слова перейдуть в активне застосування. Ефективною формою стане повторення. *Усі тлумачення дібрані відповідно до сюжетної лінії казки.
Фраза | Роз'яснення (можуть бути доповнені) |
У житті, як на довгій ниві | Життя – явище, у якому трапляються різноманітні події |
Поткнути свого носа на вулицю | Вийти на вулицю |
Охоплена жагою пізнання | Велике бажання дізнаватися, вчитися |
Несамовито скаженіла справжнісінька гроза | Проливний дощ з блискавками, градом і шквальним вітром |
Палаючий диск тонув у темних безоднях | Сонце закрили темні грозові хмари |
Злива впала на землю непрохідною заслоною | Надзвичайно сильний, рясний дощ |
Смарагдова | Зелена (з грецької "смарагдос" - "зелений камінь") |
Проймати до кісточок | Неприємне відчуття холоду |
Норовить вивернути тебе навиворіт | Те саме, що навпаки, тобто зовнішнім боком – усередину, а внутрішнім – назовні |
Молодість давно відшуміла | Молоді роки давно минули, наступила старість |
Мрії розбивалися на друзки | Мрії, які не здійснилися в жорстокій реальності |
Розбиватись на друзки | Розбиватись на маленькі частинки |
Бути у розпачі | Стан сильного душевного болю, відчай, безнадія |
Бачити ясні зорі навіть у брудних калабанях | Уміти бачити красу в буденних, часом непривабливих, подіях життя |
ВАЖЛИВО! У ході читання казки можуть зустрітися інші незрозумілі дітям слова чи вирази. Учитель пояснює безпосередньо під час читання, роблячи паузи.
Завдання
Після словникової роботи, опрацьовуємо зміст казки за запитаннями.
Запитання
- Якою була Маленька Парасолька? (Красуня в помаранчевому платтячку, нова парасолька)
- Де жила Парасолька? (У шухляді)
- Кому належала Маленька Парасолька? (Маленькій Дівчинці)
- Чи розуміла Маленька Парасолька, чому сумували та плакали старі парасолі? (Ні)
- Хто розповідав Маленькій Парасолі про красу на вулиці? (Тенісна Ракетка та М’ячик-Непосида)
- Якими були Чорні Парасолі? (Старі і мудрі)
- Чого так сильно чекала Маленька Парасолька? (Свого першого виходу у великий світ)
- Коли здійснилася довгоочікувана мрія? (На початку літа)
- Якою була погода, коли Маленька Парасолька вперше вийшла на вулицю? (Бушувала гроза)
- Чому Маленька Парасолька плакала? (Від переляку)
- Хто захистив її? (Весела Дівчинка)
- Що вразило Маленьку Парасольку? (Краса липи і навколишнього світу після дощу)
- Що відбулося з Маленькою Парасолькою? (Вона стала дорослою і більше не боялася)
Інтерактивна гра «Доповни логічний пазл» (завдання посиленої складності)
Щоб остаточно закріпити зміст казки, необхідно перевірити, чи зможуть діти доповнити логічні ряди. Завдання складені таким чином, щоб діти дали правильну, логічно завершену відповідь.
- Маленька Парасолька була новою - уявляла себе красунею – була багачкою – була гордячкою – ...? (була ще недосвідченою)
- Чорні Парасолі були старими – мудрими – засуджували Маленьку Парасольку – не хотіли тривожити пам'ять – гнівно пирхали крізь міцно стулені вуста – вже не вірили у казку - ...? (бо були стомлені життям)
- Це було влітку – чорно-сірі хмари угорі – різкий вітер – брудні калюжі – сліпучо-біла блискавка – розтривожені зграї птахів - ...? (гроза)
- Сховалася від дощу – квітуча липа – запах цвіту – бджоли-трудівниці – Парасолька вільно і радісно засміялася - ...? (щастя поцілувало Маленьку Парасольку)
Інтерактивна гра «Правда-неправда-зайве» (завдання посиленої складності)
Такий вид роботи передбачає розпізнавання помилок у змісті казки. Тест складений у формі логічного відтворення отриманої інформації шляхом знаходження помилки. Усі помилки дібрані таким чином, що мають синонімічне значення до правильної відповіді, – отже, можуть створювати деякі труднощі для дітей, так би мовити, провокувати логічні «пастки». Ігрова форма допоможе виконати завдання з легкістю.
- Зелений – правда
- Червоний – неправда
- Синій – зайве
- Жила собі в одному царстві-королівстві Величенька Парасолька. (Маленька).
- Її яскраве помаранчеве платтячко рясніло білими ромашками із жовтогарячими, як сонечко, серединками-монетками, оздоблене пелюстками червоних троянд.
- Її нещодавно подарували Веселому Хлопчику, який проживав у старому будинку, де у темному передпокої стояла велика простора шафа. (Веселій Дівчинці)
- Маленька Парасолька мала довіру Тенісної Ракетки, М"ячика-Непосиди та бейсбольного м’ячика.
- Усі інші Парасолі були чорні, веселі та щасливі, особливо, коли поверталися у дощову погоду додому. (Сумні й заплакані)
- І її срібляста блискітка на голові променисто мережила веселкою затишний футляр, а ручка у рожевій елегантній рукавичці з нетерпінням постукувала по дверцятах шухляди. (Білосніжній)
- Маленька Парасолька усією душею прагнула на волю, до Місяця. (Сонця)
- «Бачили і ми колись кращі часи, були молоді й недосвідчені, та з часом переконалися, що у житті, як на довгій ниві, – усього вдосталь, але найбільше – дощу з вітром і калабань із болотом».
- Коли вперше Маленька Парасолька вийшла на вулицю, то була сильна заметіль. (Гроза)
- Весела Дівчинка пожаліла її і сховалася від дощу під крислату квітучу липу.
- Краплини літньої грози пробивалися крізь густу крону, веселкою спалахували у намисті роси на травах і ясно віддзеркалювалися зірочками-вогниками у дзеркалі. (Брудних калабанях)
- З того часу вона вже не боялася, тому що знала – прогулянка дощем, чи в люту завірюху – це захоплююча мандрівка під мелодійний спів краплин і веселе споглядання сонячних зайчиків у стрімких потоках шумливої зливи.
- Маленька Парасолька навчилася бачити ясні зорі, повний місяць, пекуче сонце, навіть у брудних калабанях.
Цікавимося в дітей їхніми враженнями від казки: Що найбільше вразило? Хто з героїв казки сподобався найбільше? * Перелік підсумкових запитань можна продовжити, але не варто перевантажувати дітей надмірною їх кількістю.
Методичні висновки
Засвоєння нової інформації, стимулювання розвитку логічного мислення, уважність до деталей |
Зацікавленість явищами природи, уміння розрізняти погодні явища за певними ознаками |
Навики відтворення змісту, коригування помилок |
Розуміння реалістичного світосприйняття |
Домашнє завдання для дітей
Розкажіть батькам про героїв казки.
Що вам найбільше сподобалось?
Домашнє завдання для батьків
Попросіть дитину переказати зміст казки.
Що вас найбільше вразило?
Які герої сподобались, а які ні?
Розкажіть дітям про дощ, зливу і чому не варто боятися грози, проте бути обережним.
Методичні рекомендації 2
Тема: «Гроза. Заходи безпеки під час грози»
(за матеріалами казки Оксани Данилицької «Казка про Маленьку Парасольку, Веселу Дівчинку і ясні зорі»)
Актуальність. Активізувати позитивне сприйняття навколишнього світу; навчити розрізняти явища природи; вивчити правила безпеки під час грози.
Завдавання | Очікувані результати |
Пізнавальні | Ознайомити з явищами природи, з правилами безпеки під час небезпечних природніх явищ; навчити розрізняти явища природи. |
Розвивальні | розвивати інтерес до навколишнього середовища; формувати навички спостережливості, банк знань із правил безпеки; розвивати логічне мислення. |
Виховні | Виховувати любов до навколишнього середовища; розуміння поняття власної безпеки. |
Мета | Знайомити з проявами грози; розвивати навики спостережливості та логічного мислення; формувати навики власної безпеки |
- Урок складається з 5-и етапів: ознайомлення з явищами природи; тематична презентація і перегляд відео; інтерактивна гра на логічне мислення; інтерактивна гра на розвиток уяви; правила безпеки під час негоди.
- Передбачено опрацювання матеріалу за рівнем складності: від простішого - до складнішого.
- Наявна можливість повторення та роз'яснення незрозумілої для дитини інформації.
- Очікуваний результат – засвоєння інформації про природні явища, можливість зіставлення художнього опису та реальних явищ; розуміння поняття власної безпеки.
Хід уроку (виклад)
Ознайомити дітей з явищами природи, пояснити, що кожне явище – це певна закономірність, яку людина не може змінити. Потрібно також зазначити, що не варто боятися природних явищ, особливо грому та блискавки, а вміти відповідно реагувати, дослухатися до порад батьків, знати певні правила поведінки (див. останні вправи цього уроку). Отже, пояснюємо природні явища.
Вивчаємо явища природи
Природні явища | Роз'яснення (можуть бути доповнені) |
Хмари | Скупчення на певній висоті водяної пари чи кристаликів льоду, чи тих і інших |
Дощ | Рідкі опади, що випадають з хмар у вигляді крапель води |
Грім | Природнє явище, що спостерігається як гучний звук, який супроводжує блискавку під час грози і має різне звучання |
Блискавка | Електричний розряд між хмарами або між хмарою та землею, що супроводжується гучними звуками грому |
Град | Опади у вигляді льодяних кульок-градинок, різних за розмірами, переважно округлих форм |
Веселка (райдуга) | Оптичне явище в атмосфері, що являє собою різнокольорову дугу. Сім кольорів веселки - як запам"ятати? - "ЧАРІВНА (червоний) ПРИНЦЕСА (помаранчевий) ЖАДАЄ (жовтий) ЗРОБИТИ (зелений) БАРВИСТИХ (блакитний) СІМ (синій) ФОТОГРАФІЙ (фіолетовий)" |
Презентація і відео
Рекомендовано перегляд коротких відео, де діти можуть побачити та почути певні явища, пов’язані з дощем. Учитель добирає за власними уподобаннями |
https://www.youtube.com/watch?v=hG5i6XM6x7w (літній дощ) |
https://www.youtube.com/watch?v=nBYZpsbu9ds (гроза, блискавка) |
https://www.youtube.com/watch?v=Sp9bKDHRfsM (гроза, блискавка) |
Інтерактивна гра «Зіставити факт і казку». (завдання посиленої складності)
Завдання полягає в тому, щоб діти дали відповідь на поставлені запитання, керуючись отриманими знаннями про явища природи з попереднього завдання (див. міні-енциклопедію), відійшовши від художнього сприймання тексту.
Зачитуємо фрагменти казки:
Цитата | Запитання | Відповідь |
«Усі інші Парасолі були чорні, сумні й заплакані, особливо, коли поверталися у дощову погоду додому». | Чому парасолі були заплакані? | Вони були мокрими, після дощу |
«Після того вони ще довго стояли, похнюпившись у кутку, їхні рясні сльози скапували на долівку і розтікалися струмками-калабаньками обабіч шафи». | Рясні сльози в Парасоль | Краплини дощу |
«Вони ніяк не могли збагнути, яка краса може бути в холодному дощі з нестерпним пронизливим вітром, який проймає аж до самих кісточок, зриває голову та ще й норовить вивернути тебе навиворіт». | Поясніть виділений фрагмент? | Дуже сильний вітер |
«...у житті, як на довгій ниві, – усього вдосталь, але найбільше..." | Що буває після дощу? *використовувати поза контекстом казки |
Калюжі |
«... у такі миті передпокоєм дивом-видінням котився незабутній шал нестримного весняного дощу, що зливою-стіною стоїть над веселковими полями і заквітчаними садибами...» | Чи може дощ стояти стіною? | Ні, не може *вжито в розумінні рясної зливи |
«Таке Маленькій Парасольці не наснилося б навіть у найстрашнішому сні-жахітті – на вулиці несамовито скаженіла справжнісінька гроза!» | Поясніть виділений фрагмент? | Дуже сильний дощ з блискавкою і громом |
«Чорно-сірі величезні хмари-гори клубочилися угорі». | Якими (за розмірами) були хмари? | Дуже великими |
«Різкі пошарпи вітру носили розтривожені зграї птахів, які галасливо врізнобій кричали». | Чому птахи кричали? | Були сполохані грозою і гнані сильним вітром |
«Зненацька небосхил божевільним зигзагом-скоком перетнула сліпучо-біла блискавка». | Що таке зигзаг-скок? | У цій цитаті казки - блискавка |
«Оглушливо ляснув-розкотився грім». | Чи був звук грому гучним? | Так |
«І повноводі краплини нестримної першої літньої зливи впали на землю непрохідною заслоною». | Якими за розмірами були краплини? | Великими |
«Дрібні мерехтливі блискітки із ніжним дзвоном посипалися між віттям під липу». | Про які блискітки йдеться? | Краплини дощу, які поблискували у променях сонця |
«...останні краплини літньої грози пробивалися крізь густу крону, веселкою спалахували у намисті роси на травах і ясно віддзеркалювалися зірочками-вогниками у брудних калабанях». | Поясніть виділений фрагмент? | Краплини мінилися кольорами веселки |
Інтерактивна гра «Мрії – Реальність»
Чи завжди наші уявлення справджуються? Доволі часто, людська уява здатна малювати певні образи, які далекі від реального світу. Саме так уявляла Маленька Парасолька красу літа. Що ж вона побачила насправді?
Цитата | Запитання | Відповіді |
«На вулиці сяє ясне сонечко! У неозорій блакиті небес з вітром граються щебетливі пташки! А які там квіти... розкішні духмяні квіти! – голосно розповідала-виспівувала Тенісна Ракетка». | Чи було сонечко на небі? | Ні |
«А пухнасті білі хмарини, немов велетенські пухові перини, збиті чиїмись дбайливими руками. Так і манять, так і кличуть відпочити у їхніх обіймах, коли ти підлітаєш аж до неба і промені сонця ніжно цілують тебе у щічку...» | Яким було небо, коли Маленька Парасолька вперше вийшла на вулицю? | Захмареним |
«Це було влітку, на самісінькому його початку... Уже п’янко цвіла липа, і бджоли сито гули у її солодкому густому мареві». | Яку роль відіграла липа? | Під липою Весела Дівчинка заховалася від дощу |
«А де ж тепле ніжне сонечко, прозора блакить неба і гамір птахів-щебетунів?» | Що насправді побачила Парасолька? | Хмарне небо, грозу, сильний вітер |
«З того часу вона вже не боялася, тому що знала – прогулянка дощем – це захоплююча мандрівка під мелодійний спів краплин і веселе споглядання сонячних зайчиків у стрімких потоках шумливої зливи». | Чи зрозуміла Маленька Парасолька красу літнього дощу? | Так |
«Маленька Парасолька навчилася бачити ясні зорі навіть у брудних калабанях». | Як ви розумієте ці слова? | Зрозуміла, що навіть у непогоді треба навчитися бачити красу і велич природи |
Під час грози в дітей виникає відчуття страху, пов’язане з особливими природними явищами. Важливо, щоб діти про це не тільки знали, але й розуміли, як поводити себе, особливо під час небезпечних гроз. Послідовне та розсудливе пояснення дозволить ефективно засвоїти інформацію та основні безпекові заходи.
Матеріали казки, вправи й тестові завдання, відео, а також досвід із власного життя вже склали певні враження в кожної дитини. Тому перш ніж ознайомити з правилами безпеки, варто провести бліцопитування. Перелік запитань може бути продовжено згідно з відповідями.
Бліцопитування:
- Яким може бути літній дощ?
- Чи можна користуватись мобільним телефоном під час грози?
- Чи можна стояти під деревом?
- Чи варто боятися грому?
- Чи варто боятися блискавки?
- Якою може бути найкраща схованка від дощу?
- Якою може бути найкраща схованка від блискавки?
УВАГА!Правила безпеки під час негоди!
У приміщенні:
1. Бути поряд з дорослими.
2. Зачинити всі вікна та двері.
3. Вимкнути світло.
4. Вимкнути електричні прилади.
5. Не користуватись водопроводом.
6. Не користуватись мобільним телефоном, планшетом.
7. Не боятися!
На вулиці
1. Не бігти!
2. Бажано зайти в найближче приміщення (будь-яка будівля, що є поруч).
3. Якщо ви їдете в авто, на велосипеді, самокаті, - негайно зупиніться!
4. Вимкнути мобільні пристрої.
5. Найкраща схованка – це будь-які заглиблення (яри, рови, ями), де треба присісти, чи лягти, ховаючи голову.
6. Не ховатися під одинокими деревами! (Найчастіше блискавка вдаряє в дуби, тополі, ялинки, рідше – у липу, березу, клен, горіх).
7. Не торкатися металевих предметів!
ВАЖЛИВО! Роздрукувати ці правила для кожної дитини, щоб батьки мали змогу з нею їх повторювати.
Цікавимося в дітей їхніми враженнями від казки: Що найбільше вразило? Яка гра сподобалася? * Перелік підсумкових запитань можна продовжити, але не варто перевантажувати дітей надмірною їх кількістю.
Методичні висновки
Засвоєння нової інформації, стимулювання розвитку логічного мислення, уважність до деталей. |
Зацікавленість явищами природи, уміння розрізняти погодні явища за певними ознаками. |
Уміння зіставляти зображальні художні засоби та реальні явища. |
Ознайомлення з правилами безпечної поведінки під час грози. |
Домашнє завдання для дітей
Розповісти батькам та друзям про грозу, грім, блискавку.
Повторити з батьками правила безпеки під час грози.
Домашнє завдання для батьків
Повторювати з дітьми правила безпеки під час грози.
Переконатись, що дитина засвоїла найнеобхідніші правила безпеки.
Методичні рекомендації 3
Тема: «Мовленнєвий марафон»
(за матеріалами казки Оксани Данилицької «Казка про Маленьку Парасольку, Веселу Дівчинку і ясні зорі»)
Актуальність. Активізувати навики правильного вербального висловлювання, уміння добирати правильні варіанти відповідей, правильного відмінювання частин мови; поповнювати словниковий запас дитини.
Завдавання | Очікувані результати |
Пізнавальні | Ознайомити з особливостями мовленнєвих структур; сприяти набуттю навичок правильного вербального висловлювання. |
Розвивальні | Розвивати інтерес до мовленнєвого моделювання, логічне мислення, навики правильного застосування відмінюваних форм тієї чи іншої частини мови; формувати навики спостережливості та мовленнєвого моделювання. |
Виховні | Виховувати вміння правильно висловлюватися. |
Мета | Розвивати навики спостережливості та логічного мислення, правильного застосування відмінювання частин мови; поповнювати словниковий запас дитини |
- Урок складається з наступних з 7-и етапів: вивчення ознак предметів та явищ; інтерактивна гра на перетворення іменників; добір правильного прислівника; вправа на уважність та логічне мислення; ознайомлення з різними частинами мови; інтертактивна гра на визначення часу; утворення ступенів порівняння.
- Передбачено опрацювання матеріалу за рівнем складності: від простішого – до складнішого.
- Наявна можливість повторення та роз'яснення незрозумілої для дитини інформації.
- Очікуваний результат – засвоєння правильного застосування відмінюваних форм різних частин мови на практиці; здатність логічно мислити, аналізувати.
Хід уроку (виклад)
Цей тест передбачає утворення пар за ознаками. Необхідно дібрати прикметники, але такі, що відповідають змісту казки. Якщо діти будуть добирати інші смислові пари (за межами змісту), то не вважати це за помилку, а намагатися скеровувати запитання таким чином, щоб підвести відповіді до бажаних. *За необхідності зачитувати відвідні фрагменти казки.
Опис ознак предметів та явищ:
- Парасолька – ...(Маленька, новенька, налякана).
- Шафа – ...(стара, велика).
- М’ячик – ...(круглий).
- Дівчинка – ... (Весела, добра).
- Липа – ...(велика, квітуча).
- Грім – ...(сильний, гучний).
- Запах –... (приємний).
- Мрія – ...(прекрасна).
- Платтячко – ...(помаранчеве, літнє).
- Рукавичка – ...(біла, елегантна).
Гра «Множина – Однина»
Вправа на перетворення іменників множини на однину. Для підказки використовуємо слова «багато» і «один/одна».
- Бджоли – ... (бджола).
- Парасолі – ...(парасоля).
- Краплини – ... (крапля).
- Хмаринки – ...(хмарка).
- Калюжі – ... (калюжа).
- Квіти – ... (квітка).
- Мрії – ...(мрія).
- Будинки – ... (будинок).
- Зливи – ...(злива).
- Шухляди – ...(шухляда).
Дібрати правильний прислівник
Поставити/дібрати слово в такій формі, що має відповідати змістові речення. Такий вид роботи передбачає відстеження змін різних частин мови. Обираючи правильну форму з запропонованих варіантів, діти будуть орієнтуватися у відмінюваннях, часах, обставинах.
1. Дощ | Холодно |
2. Грім – ... | Спекотно |
3. Злива – ... | Мокро |
4. Блискавка – ... | Голосно |
5. Сонце – ... | Ясно |
Добрати правильну відповідь (завдання посиленої складності)
Поставити/дібрати слово в такій формі, що має відповідати змістові речення. Такий вид роботи передбачає відстеження змін різних частин мови. Обираючи правильну форму з запропонованих варіантів, діти будуть орієнтуватися у відмінюваннях, часах, обставинах.
Варіанти відовідей:
- «І її срібляста/сріблястий/сріблясті блискітка на голові променисто мережила веселкою затишний футляр, а ручка у білосніжній елегантній рукавичкам/рукавичка/рукавичці з нетерпінням постукувала по дверцятах шухляди».
- «Що таке дощ, Маленька Парасолька не знали/не знала/не знав, адже була новенькою».
- «Парасольку нещодавно подарували Веселій Дівчинці, яка проживала у старому будинку, де у темному передпокої стояла маленька/велика простора шафа».
- «Маленька Парасолька уже сама як маленьке золотаве/золотавий/золотава сонечко... ну, майже як сонечко».
- «Старі Чорні Парасолі з глибоким здивуванням та осудом прислухався/прислухалися/прислуховуйся до цих перешіптувань і сміху».
- «Вона була охоплена жагою пізнання і з нетерпінням очікувала/очікував/очікували свого першого виходу у великий світ».
- «Надворі коїлося щось неймовірно страшний/страшна/страшне».
- «Її мрії на друзки розбивалися об жорстоку дійсність і стрімко/стрімкий/стрімка розліталися на всі боки».
- «Весела Дівчинка, яка радісно стрибав/стрибала/стрибали по великих повноводих калабанях, здіймаючи райдуги іскристих бризок, пожаліла її і сховалася від дощу під крислату квітучу липу/липи/липа».
- «Маленька Парасолька навчилася бачити ясні зорі навіть через/у/на брудних калабанях».
- «Повноводі краплини нестримної першої літньої зливи впали на/під/у землю непрохідною заслоною».
Утворити протилежні за значенням пари (антоніми). Різні частини мови
Утворюючи антонімічні пари, діти отримують можливість зіставлення протилежних за значенням понять, при чому розуміючи, що вони мають бути поєднані певною спільною ознакою. Наприклад, антонімічна пара мокро-сухо пов’язана з водою, а біла-чорна – з кольором. Перш ніж утворювати, рекомендуємо орієнтувати дітей на спільні ознаки.
- Мокро – сухо.
- Світло – темно.
- Голосно – тихо.
- Тепло – холодно.
- Бігти – стояти.
- Ясне (небо) – хмарне.
- Веселий – сумний.
- Біла – чорна.
- Густий – рідкий.
- Кричати – мовчати.
- Верх – низ.
Інтерактивна гра «Подорож у часі» (вправа на визначення часу)
Практика добору часових форм у теперішньому, минулому та майбутньому часах дозволяє формувати чіткі уявлення дитини про об’єктивність (за часом) подій, що відбуваються в казці. Така робота передбачає можливість дібрати правильні форми дієслів відповідно до контексту.
Завдання | Правильна відповідь |
"Парасольку нещодавно подарують Веселій Дівчинці, яка проживала у старому будинку, де у темному передпокої стояла велика простора шафа". | Подарували |
"Дощ буде падав". | Падати |
"Маленька Парасолька не розуміла, чому вони плакати, адже надворі так чудово". | Плачуть |
"Хмаринки так і манять, так і кличуть відпочити у їхніх обіймах, коли ти підлітаєш аж до неба і промені сонця ніжно цілували тебе у щічку". | Цілують |
"Бачили і ми колись кращі часи, будемо молоді й недосвідчені". | Були |
"Вони вже не вірити у казку... але ще так мріялося". | Не вірили |
Утворити ступені порівняння прикметників
Утворюємо ступені порівняння прикметників (вищий і найвищий).
Ця вправа складена з трьох етапів:
- Перший етап – утворюємо вищий ступінь порівняння прикметників.
- Другий етап – утворюємо найвищий ступінь (просту форму та складену).
- Третій етап – добираємо до порядкового номера відповідну форму найвищого ступеня.
Наприклад: варіант б) відповідає прикметнику №1.
№ | Вихідне слово | Вищий ступінь (правильні відповіді) | Найвищий ступінь |
1 | Тихий | Тихіший | а) Дуже дзвінкий |
2 | Малий | Менший | б) Найтихіший |
3 | Сильний | Сильніший | в) Дуже веселий |
4 | Голосний | Голосніший | г) Дуже сильний |
5 | Веселий | Веселіший | д) Найменший |
6 | Дзвінкий | Дзвінкіший | е) Найголосніший |
7 | Дорогий | Дорожчий | є) Найдорожчий |
Цікавимося в дітей їхніми враженнями від уроку: Яка вправа сподобалася найбільше? * Перелік підсумкових запитань можна продовжити, але не варто перевантажувати дітей надмірною їх кількістю.
Методичні висновки
Стимулювання розвитку логічного мислення, уважність до деталей. |
Уміння добирати ознаки предметів за якісними ознаками. |
Уміння добирати відповідний час. |
Навики утворення ступенів порівняння. |
Поповнення мовленнєвого словника. |
Активізація вербального висловлювання. |
Домашнє завдання для дітей
Розповісти батькам про часи.
Розповісти батькам про події, які вже відбулися.
Розповісти батькам про події, які відбуватимуться у майбутньому.
Домашнє завдання для батьків
Допоможіть дитині добирати прикметники, утворювати ступені порівняння, правильно застосовувати часи.
Методичні рекомендації 4
Тема: «Цікаві пори року»
(за матеріалами казки Оксани Данилицької «Казка про Маленьку Парасольку, Веселу Дівчинку і ясні зорі»)
Актуальність. Активізувати спостережливість, навики розпізнавання, уважність та здатність будувати логічні асоціативні ланцюги.
Завдавання | Очікувані результати |
Пізнавальні | Ознайомити з новою інформацією про пори року та явища природи. |
Розвивальні | Формувати навики спостережливості, уявлення про пори року та красу природи; розвивати інтерес до навколишнього середовища, логічне мислення. |
Виховні | Виховувати любов до навколишнього середовища; поповнювати банк знань про явища природи. |
Мета | Засвоювати знання про пори року та місяці; розвивати навики спостережливості та логічного мислення. |
- Урок складено з 5-и етапів: ознайомлення з порами року та місяцями, перегляд відео; тестові завдання; інтерактивна гра на логічне мислення; відгадування загадок; інтерактивний квест (змагання на розвиток уяви та асоціацій).
- Передбачено опрацювання матеріалу за рівнем складності: від простішого – до складнішого.
- Наявна можливість повторення та роз'яснення незрозумілої для дитини інформації.
- Очікуваний результат – засвоєння нової інформації, здатність логічно мислити, аналізувати.
Хід уроку (виклад)
Вивчаємо пори року Знайомимо дітей з назвами та характерними ознаками місяців року.
Рекомендовано перегляд коротких відео, де діти можуть побачити пори року та ознайомитися з ознаками місяців. Учитель може добирати на власний розсуд. |
1. https://www.youtube.com/watch?v=RSNu__l5h4&list=PLxghFswAI2jL9UsNxkKw8QWk1ZKStcaAy пори року та місяці |
2. https://vidos.top/w/67965 мультфільм про пори року та місяці |
Після перегляду відео провести короткий тест. Також запитання формулюємо таким чином, щоб дізнатися про власні спостереження дітей (запитань цього тесту – 10 – 15).
Тест
- Коли випадає сніг? (Узимку)
- Коли найчастіше хочеться їсти морозиво? (Влітку, коли спекотно)
- Коли зацвітають дерева? (Навесні)
- Коли птахи відлітають у теплі краї? (Восени)
- Коли птахи прилітають з теплих країв? (Навесні)
- Яку пору року ви намалюєте білим кольором? (Зиму)
- Коли люди купаються в морях, озерах чи річках? (Влітку)
- Що стається з листям восени? (Жовтіє, опадає)
- Що ви запам’ятали про місяці? (можна запитувати про кожен місяць окремо)
- Яка пора року є улюбленою?
- Чи подобається вам літнє купання?
- Якої пори року ви народилися? (можна запитувати декількох дітей)
- Коли наступає Новий рік?
- Коли люди вмикають кондиціонери для охолодження повітря?
- Коли люди вмикають обігрівачі для нагрівання будинків?
Інтерактивна гра «Пори року заблукали»
Створюємо карту «Пори року», яку діти заповнять самостійно. Ділимо всіх дітей на 5 груп і присвоюємо кожній групі та учаснику відповідну назву («Зима», «Весна», «Літо», «Осінь», «Експерти»). Рекомендовано кожному учаснику роздати папір (можна використовувати кульки чи інші предмети) одного кольору в межах групи.
Експерти демонструють ілюстрацію, а діти певної групи піднімають відповідний колір, указуючи на ту чи іншу пору року. Кожен учасник групи (тієї, чия назва збіглася з зображенням) по черзі підходить до дошки і кріпить у визначене місце. Група експертів оцінює правильність відповідей.
Для такої роботи потрібно приготувати:
- кольоровий папір, або кольорові предмети (зима – білий, весна – зелений, літо – жовтий, осінь – помаранчевий;
- роздруковані ілюстрації з зображеннями різних явищ, що вказуватимуть на пору року;
- місце для карти, яке поділити на 4 зони (можна використати магнітну дошку);
- матеріал для кріплення зображень (магніти чи липка стрічка).
Рекомендовано ілюстрації з казки, або читель може доповнити чи створити власну добірку за своїми уподобаннями.
Відгадай загадки
Одним з улюблених завдань дітей є відгадування загадок. У цій добірці загадок простежується зв'язок з порами року, явищами природи та змістом казки.
Загадки | Відгадки | Загадки | Відгадки |
Стало біле все довкола Вбрали шубки дітвора Хто прийшов до нас? | Зима | У садках — смачна малина, Аґрус, яблука, ожина. Фрукти й зелень соковита — Це смачні дарунки...? |
літа |
Вікна вкриті візерунками, Чудернацькими малюнками, А художник цікавенький То дідусь-...сивенький? |
Мороз | Бджіл зібрав довкола, Аромат казковий. Що за дерево, чий цвіт Пахне медом на весь світ? |
Липа |
Прийшла до нас бабуся у білому кожусі. Поля причепурила – Пухнастим снігом вкрила. Відгадайте, хто вона, Ця бабуся чепурна? |
Зима | Все від нього навкруги Набирається снаги. Тільки ранок настає – Виглянь у віконце! Всім воно життя дає, Променисте...? | Сонце |
Де вона проходить – Там травиця сходить, Квіти розцвітають, Солов’ї співають? |
Весна | Сумно у гаях блукає, Жовті шати одягає. Золотисту стелить постіль — Жде сестрицю білу в гості? |
Осінь |
Коли це буває і як вона зветься: Хмаринка плаче, а поле сміється? |
Дощ навесні | Жовте листячко летить, Під ногами шелестить. Сонце вже не припікає. Коли, діти, це буває? |
Восени |
Хто зі мною вийшов, Коли дощ іде, Хто мене сховає – Дощик не знайде? |
Парасоля | Я кажу братові: – Ох, З неба сиплеться горох! – От дивак, – сміється брат, – Це не горох – це просто ... ? |
Град |
Інтерактивний квест (змагання) «Наведи лад»
Такий вид роботи передбачає перевірку знань за певними асоціативними розділами, які потенційно вже сформувалися в дітей відповідно до проведених уроків за матеріалами казки про Маленьку Парасольку.
Суть завдання полягає в тому, щоб діти розмістили задані зображення чи предмети у певний розділ. Отже, розділ 1 – це казка про Маленьку Парасольку, 2 – зима, 3 – весна, 4 – літо, 5 – осінь. Вся складність у тому, що розділи не мають назв, тобто останнім етапом квесту, буде відгадка (назва), яку діти розгадають за результатами наповнення розділів.
Заздалегідь підготувати:
- 5 коробок (позначити їх номерами).
- роздруковані зображення;
- предмети, що мають чіткі асоціації з порами року, чи казкою (див. презентацію нижче). Учитель може змінити чи доповнити на власний розсуд, але за умови дотримання чітких асоціативних ланцюгів (це можуть бути предмети гардеробу чи спортивні атрибути. Наприклад, ковзани, маска для пірнання, зимове взуття, капелюшок від сонця та ін.);
- музичний супровід (будь-яка ритмічна мелодія).
Квест бажано проводити у просторому для дітей приміщенні. Коробки виставляємо в ряд. Предмети й зображення можуть бути сконцентровані в одній точці чи розташовані хаотично по кімнаті.
Отримуючи зображення, або предмет, кожна дитина (по черзі) має самостійно визначити номер коробки. Учитель скеровує запитаннями, особливо перших дітей. Наприкінці квесту діти мають назвати кожний розділ. Ключ до тесту – слайд № 24.
Цікавимося в дітей їхніми враженнями від уроку: Що найбільше вразило? Яка гра сподобалася? * Перелік підсумкових запитань можна продовжити, але не варто перевантажувати дітей надмірною їх кількістю.
Методичні висновки
Засвоєння нової інформації про пори року, стимулювання розвитку логічного мислення, уважність до деталей. |
Навики розпізнавання пір року; зацікавленість явищами природи, уміння розрізняти погодні явища за певними ознаками. |
Уміння зіставляти, знаходити асоціативні ряди. |
Домашнє завдання для дітей
Розповісти батьками про пори року.
Розповісти про ігри, які були під час уроку.
Домашнє завдання для батьків
Розповісти дитині про нинішню пору року.
Повторювати з дитиною характерні ознаки пір року та різноманітні явища природи.