Казка про Маленьку Дівчинку та золоту корону. Мрії збуваються!
Методичні рекомендації 1
Тема: «Добро, любов, віра – запорука успішного виховання особистості»
(за матеріалами казки Оксани Данилицької «Казка про Маленьку Дівчинку та золоту корону. Мрії збуваються!»)
Актуальність. Формування соціальних орієнтирів, що базуються на принципах добра, любові, віри.
Завдавання | Очікувані результати |
Пізнавальні | Ознайомити з новою інформацією. |
Розвивальні | Розвивати інтерес до сприйняття різних соціальних явищ, позитивну мотивацію; формувати навики об’єктивного оцінювання ситуації, уміння відрізняти позитивне від негативного; учити мріяти й вірити в добро. |
Виховні | Виховувати віру в добро та бажання допомагати, здатність бути милосердним. |
Мета | Формувати позитивну мотивацію як запоруку успішності; активізувати співпереживання, бажання допомогти, здатність об'єктивно оцінювати ситуацію. |
- Урок складається з наступних 4-х етапів: ознайомлення зі змістом казки та словникова робота; завдання на опрацювання тексту казки; інтерактивна гра; інтерактивний тренінг-гра.
- Передбачено опрацювання матеріалу за рівнем складності: від простішого – до складнішого.
- Наявна можливість повторення та роз'яснення незрозумілої для дитини інформації.
- Очікуваний результат – засвоєння й усвідомлення понять «добро», «любов», «віра».
Хід уроку (виклад)
Читаємо казку. Зупиняємо читання для роз’яснення невідомих слів та виразів (див. «маленький словничок»).
Маленький словничок – «маленька медична екциклопедія» - обов'язкова робота для роз'яснення невідомих слів та фраз, що сприяє розумінню суті предмету, явища чи події.
Обов’язкова робота для пояснення невідомих слів та фраз, сприяє розумінню явищ та ознак предметів. Після того, як учитель пояснив значення кожної фрази, , потрібно виконати вправу на засвоєння. Зрозуміло, що дитина не зможе відтворити все й одразу, тому варто зупинятися і щоразу повертатися до невідомих слів/фраз, аж доти, доки дитина зможе легко буде відтворювати й пояснювати.
Окремим розділом буде словничок виразів, які також потребують роз’яснення. Зрозуміло, що дитина не зможе відтворити все й одразу, тому варто зупинятися і щоразу повертатися до невідомих слів/фраз аж доти, доки дитина зможе легко відтворювати й пояснювати.
Бажаний (очікуваний) результат буде досягнуто, коли невідомі слова стануть активно вживатися. Ефективною формою стане повторення матеріалу під час кожного заняття.
Невідомі слова | Роз'яснення (можуть бути доповнені) |
Сирота Сиротинець |
Дитина, яка не має батьків Будинок, де живуть діти, які не мають батьків |
Жебрак Жебракувати |
Збідніла людина, яка просить милостиню, живе зі старцювання або на пожертви. Просити милостиню, старцювати |
Забаганка | Примхливе бажання, каприз |
Свавілля | Чинити беззаконня, бути жорстоким по відношенню до інших |
Чар-сон | Сон, який був дуже приємним, чарівним, казковим |
Непохитність | Мати силу волі, бути твердим у своїх рішеннях |
Піруети | Складні танцювальні елементи |
Дивовиддя | Видіння, марево |
Фата-моргана | Примарне, нереальне видиво, міраж |
Унісон | Одночасне звучання декількох звуків однакової висоти |
Кориця | Спеція-прянощі (кора вічнозеленого дерева родини лаврових), яку додають до кондитерських виробів – печива, тортів, булочок |
Ваніль | Спеція-прянощі (із рослин роду Ваніль), яку додають до кондитерських виробів – печива, тортів, булочок |
Вирази, що потребують роз’яснення | Роз'яснення (можуть бути доповнені) |
Отримувати доброго прочухана | Бути покараним |
Спалахували осяйні віночки мрій | Приємні уявлення, фантазії, мрії |
Благенька ковдрочка | Дуже тонке, нетепле, старе укривало |
Латана-перелатана одежина | Протертий до дірок одяг, який зашивають клаптиками тканини |
Пхати носа | Втручатися в чужі справи |
У багрянці парчі | Пломенитися червоно-малиновими барвами, мінитися блискітками |
Жалюгідне лахміття | Дуже бідний одяг |
Розмаїтий життєвий досвід | Великий і різноманітний життєвий шлях |
Краяти дитяче сердечко | Відчувати почуття жалю, душевний біль |
ВАЖЛИВО! У ході читання казки можуть зустрітися інші незрозумілі дітям слова чи вирази. Учитель пояснює їх безпосередньо в ході читання, роблячи паузи.
Завдання
Такий вид роботи передбачає опрацювання тексту за рівнями складності: від простішого – до складнішого. Перший рівень – запитання на засвоєння змісту. Другий рівень - уважність дитини до деталей казки, уміння аналізувати.
Перший рівень. Запитання
1. Назвіть героїв казки? (Маленька Дівчинка, Бабуся, Ліхтар, Горобчики, Ворона, Чепурний Хлопчина, управителька)
2. Хто в казці є головним героєм? (Маленька Дівчинка)
3. Де жила Маленька Дівчинка? (У сиротинці)
4. Чому управителька змушувала сиріт жебракувати? (Була жадібною та жорстокою)
5. Що побачила Маленька Дівчинка у вітрині крамнички? (Чобітки зі свого чар-сну)
6. Хто запросив Маленьку Дівчинку увійти до крамнички? (Бабуся)
7. З ким розмовляла Маленька Дівчинка? (Ліхтар, Горобчики, Ворона)
8. Що віддала Маленька Дівчинка взамін за чобітки? (Нажебрану копійчину)
9. Чи справдилась мрія Маленької Дівчинки? (Так)
10. Кого зустріла Маленька Дівчинка у квітучій смарагдовій країні? (Чепурного Хлопчину)
11. Що подарував Хлопчина Маленькій Дівчинці? (Золоту корону)
Другий рівень. Аналізуємо героїв
Роз’яснюємо характеристики «позитивний», «негативний» та «нейтральний» герой і дозволяємо дітям визначити їхню ступінь значимості в казці. Можна використовувати кольорові позначення (позитивний – зелений, негативний – червоний, нейтральний – жовтий). Діти отримують кольорові картки й піднімають їх, реагуючи на ім’я героя. Якщо відповіді будуть неправильні, то варто повертатися до фрагменту тексту й зачитувати знову.
Позитивні герої:
- Маленька Дівчинка
- Бабуся
- Чепурний Хлопчина
- Горобчики
Негативні герої:
- управителька сиротинцем
*можливо, діти будуть називати Ворону, Ліхтаря
Нейтральні герої:
- Ліхтар
- Ворона
Інтерактивна гра «Я – письменник»
Цей вид роботи передбачає розвиток творчої уяви. Вірогідно, сюжет казки викличе в дітей ряд особливих емоцій, як-от: жаль, співчуття, співпереживання. Завдання полягає в тому, щоб діти спробували змінити сюжет казки.
Запропонуйте дітям допомогти сиротам, змінивши їхні страждання та біди на покращення (в усіх можливих проявах, на які здатна дитина). Уявна допомога - це також один із видів майбутнього прояву милосердя, добра, співчуття та співпереживання. Передбачити зміни сюжету твору дитиною – неможливо, але скерувати напрямки змін, цілком під силу вчителю (див. запитання-навіювання 1,2). Ефективним поділити дітей на групи, що відповідатимуть за ту× чи іншу сюжетну лінію. Приміром, це будуть групи по 3-4 дитини. Потрібно дати дітям можливість порадитися та продемонструвати свій новий зміст.
Учитель пропонує такі сюжетні лінії:
- Допомагаємо дітям-сиротам змінити місце проживання: Чи змогли б ви запропонувати жити разом у вашому домі?
- Допомагаємо дітям-сиротам змінити одяг: Чи віддали б ви частину свого гардеробу?
- Як покращити харчування дітей-сиріт? Назвіть варіанти вирішення проблеми.
- Які шляхи вирішення тепла та затишку в сиротинці? Назвіть варіанти.
- Що б ви змінили в поведінці управительки? Озвучте ваші ідеї.
ВАЖЛИВО! Перелік запитань орієнтовний і не остаточний. За бажанням учителя їх можна змінювати або продовжити відповідно до варіантів відповідей дітей.
Інтерактивна гра-тренінг «Вчимо дітей мотивації»
УВАГА! Рекомендовано сумісне проведення тренінгу з педагогом-психологом закладу з метою психологічного супроводу, спостереження, діагностики мотиваційних компетенцій дитини.
Така гра забезпечить розуміння про поняття мотивації. З допомогою фраз формуємо мотиваційний сценарій, що забезпечить розуміння мотиваційної складової прийняття рішень. Приклади з казки наглядно підкажуть дітям, що стимулювало чи гальмувало героїв приймати рішення. У наведених нижче таблицях – добірка цитат із казки, розподілених на дві частини. У першій – фрази-мотиватори, у другій – фрази-сумніви. Після короткого опитування, зачитуємо фрази, які діти коментують. Також, варто провести паралельне опитування стосовно того, кому належить цитата (діти відгадують героя), що дозволить відстежити уважність та рівень засвоєння інформації. Пропонуємо дітям пояснити, як вони її розуміють.
Усне опитування:
- Що таке успіх?
- Чи відчуваєте ви радість, коли вас хвалять батьки за гарно виконану роботу?
- Чи відчуваєте ви страх перед невідомим?
- Чи знаєте, що таке сумніви?
- Що таке страх?
- Що таке ризик?
ВАЖЛИВО! Бажано створити атмосферу дискусії, щоб діти мали можливість висловлювати власні думки, доповнювати один одного, можливо, сперечатися.
Герої | Фрази-мотиватори (Цитати з казки) |
Горобчики | «...треба ризикнути і зрушити з насидженого місця..." |
Горобчики | «...ніхто не знає, коли і де буде краще, – чи сьогодні тут, чи завтра деінде". |
Ворона | «Завжди треба вміти у житті використати слушний момент – не проґавити, не прогадати". |
Слова, сказані Чарівними чобітками | «Іди, біжи, лети... Сміливіше, сміливіше... До сонця, до любові, на волю! Зроби перший крок, тільки один крок, – і з нього зав’ється стежина-дорога!" |
Маленька Дівчинка | «У серце широко й бурхливо вливалися радість і надія". |
Бабуся | «Не бійтесь мріяти і вірити. Мрії збуваються!" |
Сироти | «Та була у нестерпному житті знедолених дітей одна-єдина радість, яку ніхто й ніколи не зміг би відібрати у них, навіть бездушна пані управителька. Вони мріяли!» |
Герої | Фрази-сумніви (Цитати з казки) |
Горобчики | «Усього вдосталь надивилися у світі й хочемо зауважити, що ніхто не знає, коли і де буде краще, – чи сьогодні тут, чи завтра деінде». |
Маленька Дівчинка | «Відколи себе пам’ятала, вона завжди жила у сиротинці й жебракувала на вулицях, ніхто і ніколи не запрошував її у гості, тож стояла вона тепер зніяковіла й засоромлена, не знаючи, що робити». |
Ліхтар | «...і воно тобі треба?! ... Ні, ні і ще раз ні! Живеш у притулку, маєш там шматочок хліба, а інколи ще й до хліба – тож ніякої невідомості та хвилювання». |
Ліхтар | «...краще теперішня, можливо, й гірша, але стабільність, аніж майбутня, не знати, чи й ліпша, вигода». |
Ворона | «І що за дурні забаганки-вигадки? І чого їм усім бракує? Не розумію!» |
ВАЖЛИВО! Звичайно, внаслідок психолого-педагогічних спостережень× можуть виникнути потреби в індивідуальному консультуванні батьків.
Цікавимося в дітей їхніми враженнями від казки: Що найбільше вразило? Яка гра сподобалася? *Перелік підсумкових запитань можна продовжити, але не варто перевантажувати дітей надмірною їх кількістю.
Методичні висновки
Засвоєння нової інформації, стимулювання до розвитку логічного мислення. |
Зацікавленість поняттями добра, любові, віри. |
Бажання допомагати, співпереживати, чинити добро. |
Позитивна мотивація, як запорука успішного виховання |
Домашнє завдання для дітей
Чи є у вас мрія / мрії?
Розкажіть батькам, про що ви мрієте.
Спробуйте уявити себе вже дорослими – що таке успіх для кожного з вас?
Домашнє завдання для батьків
Допоможіть дитині створювати позитивну мотивацію під час будь-якої ситуації!
Спробуйте стати ініціатором будь-якої благодійної акції!
Методичні рекомендації 2
Тема: «Формуємо позитивні світовідчуття та основи моральності»
(за матеріалами казки Оксани Данилицької «Казка про Маленьку Дівчинку та золоту корону. Мрії збуваються!»)
Актуальність. Забезпечити однозначне сприйняття понять «добро», «милосердя», «віра», «мрія»; розвивати логічне мислення.
Завдавання | Очікувані результати |
Пізнавальні | Ознайомити з новою інформацією. |
Розвивальні | Розвивати логічне мислення, інтерес до сприйняття різних соціальних явищ; формувати навички об'єктивного оцінювання ситуації; учити відрізняти позитивне від негативного, вірити і мріяти, бути милосердними. |
Виховні | Виховувати віру в добро та бажання допомагати; учити позитивної мотивації. |
Мета | Виховувати віру в добро; розвивати позитивну мотивацію та бажання допомагати, творити добро. |
- Урок складається з наступних 4-х завдань: тестування за фрагментами казки; варіативні тестові завдання; логічна інтерактивна гра; бліцопитування.
- Передбачено опрацювання матеріалу за рівнем складності: від простішого - до складнішого.
- Наявна можливість повторення та роз'яснення незрозумілої для дитини інформації.
- Очікуваний результат – засвоєння й усвідомлення понять щодо загальнолюдських цінностей.
Хід уроку (виклад)
Завдання складено таким чином, щоб перевірити уважність дітей, здатність запам'ятовувати й засвоювати новий матеріал. Така форма роботи стимулює пам’ять, забезпечує подальший аналіз твору. Заняття передбачає опрацювання тексту за рівнем складності: від простішого - до складнішого. Перший рівень - запитання на засвоєння змісту. Другий рівень – уміння аналізувати й запям'ятовувати.
Перший рівень. Продовжити речення
1. «Управителькою притулку була жорстока й жадібна пані, яка примушувала дітей...» (жебракувати на вулицях міста).
2. «Зібрані гроші вона потім у них забирала і витрачала на...» (власні забаганки).
3. «Бідолашні сироти були вкрай залякані й нещасні. Їх відкриті дитячі сердечка прагнули...» (щирої любові та ласки).
4. «Та була у нестерпному житті знедолених дітей одна-єдина радість, яку ніхто й ніколи не зміг би відібрати у них, навіть бездушна пані управителька...» (вони мріяли).
5. «Жалюгідне лахміття Маленької Дівчинки чарівно перемінилося на чепурненьке найкрасивіше..., яке можна було собі тільки вимріяти, стрункі ніжки затанцювали у прегарних легеньких..., а у пухнастих кучерях волосся засяяла коштовними самоцвітами...» (платтячко, чобітках, золота корона).
6. «Вона (Ворона) була дуже горда собою, адже їй так напрочуд спритненько вдалося захопити покинуте...» ( голуб’яче гніздо).
7. «Вони (чобітки) то дріботіли на носочках, то вистукували каблучками, то високо підстрибували, творячи незбагненні варіації, які завершувалися елегантними...» (піруетами).
8. «Сяйво від чобітків гаптувало усе навколо променями дивовижної веселки, а на білосніжній скатертині спокушали солодким ситим ароматом... свіжоспечені пиріжки» (кориці й ванілі).
9. «У голові вихором пронеслися обдерті стіни сиротинця, холодна підлога, лахміття-одежина й вузеньке ліжечко. І з цього виру постала розлючена, жорстока..., обличчя якої пашіло... на бідних сиріт» (управителька, гнівом).
10. «Маленька Дівчинка зрозуміла, як повинна..., – її холодна долонька довірливо вклала копійчину до теплої Бабусиної руки» (діяти).
11. «Аж раптом Маленька Дівчинка побачила гарненького чепурного Хлопчину. Очі його випромінювали..., а в руках, на подушечці, у багрянці парчі, вабила-манила коштовними самоцвітами золота корона» (радість).
Другий рівень. Тестові завдання
1) Коли відбувалися події?
а) навесні;
б) влітку;
в) взимку.
2) Яка пора року описана в реальному житті Маленької Дівчинки?
а) осінь;
б) весна;
в) зима.
3) Яка пора року описана у мріях Маленької Дівчинки?
а) літо;
б) осінь;
в) зима.
4) Яке свято описано в казці?
а) Різдво;
б) Новий рік;
в) Великдень.
5) Які пори року не описані в казці?
а) зима;
б) весна;
в) осінь.
6) Хто запросив Маленьку Дівчинку до крамнички?
а) Ліхтар;
б) Бабуся;
в) Горобчики.
7) Чим нагодувала Бабуся Маленьку Дівчинку?
а) варениками;
б) печивом;
в) пиріжками.
8) Чарівний сон-мрія здійснився заради?
а) щастя й любові;
б) добра й миру;
в) поваги й пошани.
9) Хто подарував Маленькій Дівчинці коштовний подарунок?
а) Бабуся;
б) Хлопчик;
в) щасливі люди.
ВАЖЛИВО! Якщо дитина відповідає неправильно, - то повертаємося до читання фрагменту знову.
Інтерактивна гра «Що зайве?»
Розвиваємо логічне мислення. Такі завдання складено за принципом співвідношення та порівнювання. Смисловий ряд завдань побудований таким чином, щоб дитина способом логічного видалення легко знаходила зайвий об'єкт, розвиваючи увагу, уяву та схильність до абстрактного мислення.
Видалити зайве з логічного ряду:
- Чарівний-пречарівний сон, мрія, фата-мограна, країна-мрія, обдерті стіни сиротинця.
- Маленька Дівчинка, Бабуся, управителька, Чепурний Хлопчина.
- Притулок, шматочок хліба, казкова країна, жебракувати, бездушна управителька.
- Лайка, любов,стусани, свавілля, жорстокість, жадібність.
- Чарівні чобітки, золота корона, золотий перстень, найкрасивіше платтячко.
- Хуртовина, дощ, бурульки-намистинки, завірюха, пухнасті сніжинки, морозне повітря.
- Ліхтар, Горобчики, Чепурний Хлопчина, Ворона.
- До сонця, до любові, назад у сиротинець, до мрії, зробити крок.
- Латаний, лахміття, старий одяг, благенька ковдрочка, теплий камін.
- Ризикувати, не ризикувати, зрушити з насидженого місця, іти до мрії.
Бліцопитування
Діти по черзі, бажано в швидкому темпі, діляться своїми враженнями про героїв, події, явища з казки. Поділяємо завдання на дві частини. Учитель пояснює суть завданнях, і наводить приклад. Важливо, пояснити дітям, щоб вони не повторювалися й не робили довгих пауз. Такий вид роботи розвиває кмітливість, здатність миттєво реагувати.
Перший бліц - «Мені НЕ сподобалося... ».
Другий бліц - «Мені сподобалося...».
Рекомендовано не зупиняти гру, навіть, якщо будуть деякі неточності.
ВАЖЛИВО! Проводити бліцопитування саме в такій послідовності, щоб завершити урок на позитивних моментах.
Цікавимося в дітей їхніми враженнями від заняття: Що найбільше вразило? Яка гра сподобалася? *Перелік підсумкових запитань можна продовжити, але не варто перевантажувати дітей надмірною їх кількістю.
Методичні висновки
Засвоєння нової інформації, стимулювання розвитку логічного мислення |
Зацікавленість до понять добра, любові, віри |
Бажання допомагати, співпереживати. |
Навички логічного мислення, шляхом знаходження зайвих об’єктів. |
Уважність до деталей |
Домашнє завдання для дітей
Перекажіть батькам казку про Маленьку Дівчинку?
Розкажіть про героїв/вчинки/події, які вам найбільше запам’яталися.
Домашнє завдання для батьків
Допоможіть дитині переказати текст казки, запитуючи про негативних / позитивних героїв.
Спробуйте провести будь-яку гру на логічне мислення. Наприклад, називаємо предмети побуту (меблі), де одним зайвим буде предмет іншого ряду (телевізор) і т. д.
Методичні рекомендації 3
Тема: «Урок цікавої ліпки. Готуємось до благодійного аукціону!»
(за матеріалами казки Оксани Данилицької «Казка про Маленьку Дівчинку та золоту корону. Мрії збуваються!»)
Актуальність. Забезпечити правильне сприйняття понять «віра», «мрія», «творити добро», «милосердя»; розвивати навички логічного мислення.
Завдавання | Очікувані результати |
Пізнавальні | Ознайомити з новою інформацією. |
Розвивальні | Розвивати інтерес до сприйняття різних соціальних явищ, творче світосприйняття і творчий потенціал дитини, навички відтворювати інформацію за допомогою творчої уяви; поглиблювати уяву про різні соціальні явища крізь призму творчого відтворення. |
Виховні | Виховувати бажання допомагати безкорисливо. |
Мета | Розвивати творчу активность, активізувати увагу; формувати позитивну мотивацію засобами творчого відтворення; викликати бажання творити добро. |
ВАЖЛИВО! Очікувані результати. Головна ідея цього уроку полягає у створенні дітьми виробів з метою виставлення їх на аукціон, зібрані кошти з якого будуть використані на благодійність. Сюжет казки, а саме уривки, у яких ідеться про важкі умови проживання сиріт, уява про сиротинець викличе особливі емоції в дітей, як-от: співпереживання й бажання допомогти. Тому урок цікавої ліпки буде проходити з особливим творчим піднесенням. Благодійний аукціон рекомендується провести на наступному занятті, куди бажано запросити батьків.
Хід уроку (виклад)
Ліплення, як один із видів творчої діяльності, формує навики моторики та здатність відтворювати об’ємні форми. Пластичність матеріалів сприятиме варіативності виконання вибраного дитиною сюжету.
Заздалегідь підготувати робочі місця відповідно до обраних уподобань, а саме:
- створити умови, за якими дитина буде обирати той вид діяльності, який їй до вподоби;
- створити умови, за якими дитина буде обирати власний матеріал для творчості;
- забезпечити комфортність для роботи дитини в тій чи іншій зоні;
- робочі місця забезпечити необхідними засобами: пластилін, глина для ліпки, заготовлене тісто, заготовки для аплікації, ножиці, стеки, дошки та інше;
- забезпечити весь необхідний інвентар для виготовлення пиріжків (борошно, ваніль, кориця, та інше);
- облаштувати окрему зону для роботи з тістом з дотриманням санітарно-гігієнічних умов.
Завдання
Відтворюємо героїв казки, попередньо прочитавши опис (рекомендовано продемонструвати ілюстрацію з казки). Передбачено, що діти виберуть героїв, саме тих, які їм найбільше сподобалися:
Герой казки | Цитати |
Маленька Дівчинка | «Вони з цікавістю поглядають на неї, адже одежина її – старе брудне лахміття, а сама вона стоїть похнюпившись, ладна ось-ось жалісливо заплакати... Відколи себе пам’ятала, вона завжди жила у сиротинці й жебракувала на вулицях, ніхто і ніколи не запрошував її у гості, тож стояла вона тепер зніяковіла й засоромлена, не знаючи, що робити». «Жалюгідне лахміття Маленької Дівчинки чарівно перемінилося на чепурненьке найкрасивіше платтячко, яке можна було собі тільки вимріяти, стрункі ніжки затанцювали у прегарних легеньких чобітках, а у пухнастих кучерях волосся засяяла коштовними самоцвітами золота корона». |
Бабуся | «...двері крамнички тихенько прочинилися і на порозі з’явилася усміхнена, низенького зросту сухорлява Бабуся. Вона доброзичливо кивнула сирітці, заохочуючи увійти». «І десь далекою луною озвався лагідний голос Бабусі: «Не бійтесь мріяти і вірити. Мрії збуваються!». «Дівчинка ...довірливо вклала копійчину до теплої Бабусиної руки». |
Горобчики | «...з-під даху крамнички хрипким цвіріньканням зграйка Горобчиків намагалася привернути до себе увагу». «...від холоду їх дрібненькі тільця стовбурчилися пухнастим сіреньким пір’ячком...». «...Горобчики мрійливо заплющили очиці й повідкривали дзьобики». «Замерзлі, з настовбурченим пір’ячком Горобчики виринули із далекої солодкої думки-мрії і тепер, пострибуючи на підвіконні, з острахом та цікавістю зазирали крізь густий іній шибки до крамнички». |
Ліхтар | «Ліхтар, що тьмяно поблискував у сніговому мареві, докірливо похитав старим чорним капелюхом, з якого звисали довгими коралями намистинки-бурульки». |
Ворона | «Вона була дуже горда собою, адже їй так напрочуд спритненько вдалося захопити покинуте голуб’яче гніздо». «...і пихате «кар-р-р» гучним колесом заторохтіло навздогін срібно-чорним крилам Ворони...» |
Хлопчик | «Маленька Дівчинка побачила гарненького чепурного Хлопчину. Очі його випромінювали радість...». |
Чарівні чобітки | «За шибкою, помережаною морозним візерунком, витанцьовували гарненькі чобітки. Випромінюючи казкове сяйво, вони кликали-манили у далеку країну-мрію. Це були чобітки з її чар-сну!». «...Чарівні чобітки загадково поблискували на струнких ніжках і були такі м’якенькі та зручні, немов зшиті з оксамитових пелюсток білої лілеї». |
Корона | «...на подушечці, у багрянці парчі, вабила-манила коштовними самоцвітами золота корона». |
Пиріжки | «...на білосніжній скатертині спокушали солодким ситим ароматом кориці й ванілі свіжоспечені пиріжки». «Смачно запахло свіжоспеченими пиріжками, і чарівний сон-мрія по-материнськи з любов’ю обійняв похнюплену постать». |
ВАЖЛИВО! Дитина може вибрати будь-який інший предмет з казки, чи будь-що, пов’язане зі змістом. Тоді, для неї буде необхідно прочитати відповідний фрагмент твору, чи допомогти відтворити необхідний опис. Наприклад, вірогідно може виникнути бажання робити сніжинки тощо.
Формуємо чотири робочі зони. У першій відбуватиметься ліпка з пластиліну. У другій робочій зоні – ліпка з глини. У третій виготовлятимуться пиріжки. У четвертій робочій зоні робитимуться аплікації. Важливо передбачити потенційну кількість дітей на кожну зону й облаштувати робочі місця.
Робоче місце № 1. Стіл для ліпки з пластиліну
Ліпка з пластиліну – один із видів творчої діяльності, що розвиває навички дрібної моторики (розкачування, витягування, обрізання стеками, розрахунок пропорції, орієнтація в об’ємах тощо). Бажано дібрати кольори, що відповідатимуть зимовій тематиці та героям казки, але дати можливість дітям самостійного добирати гаму.
Орієнтувати дітей на виготовлення сюжетів, що в подальшому будуть виставлені лотами на аукціон. Наприклад, горобчики можуть бути використані× як елемент декору для різдвяної композиції, корона як прикраса на ялинку і т. д.
УВАГА! Забезпечити дотримання правил техніки безпеки!
Робоче місце № 2. Стіл для ліпки з глини
Обробка глини передбачає розкачування, витягування, обрізання стеками, примазування, змочування для відновлення пластичності, розрахунок пропорції, орієнтація в об’ємах тощо. Відповідно до сюжету казки діти виберуть свої уподобання щодо виготовлення героїв, чи предметів. Можна використовувати глину, що швидко висихає. швидко висихає, Завдяки цьому діти зможуть розфарбувати виріб (або ж деякі його фрагменти) чи відразу використовувати кольоровану глину (на вибір учителя).
Орієнтувати дітей на виготовлення сюжетів, що в подальшому будуть виставлені лотами на аукціон.
УВАГА! Забезпечити дотримання правил техніки безпеки!
Робоче місце № 3. Стіл для ліпки з тіста
Вірогідно бажаючих попрацювати з тістом буде найбільше. Це зумовлено сюжетом казки, адже Бабуся – символ Добра, а пиріжки, – символ сімейного затишку, домашнього тепла, материнської опіки, що врятували дівчинку. Ваніль та кориця – обов'язкові інгредієнти, що додаються до тіста.
Необхідно подбати також про форми для випікання. Найоптимальнішим варіантом буде організація роботи цієї групи на кухні закладу, де працівники керуватимуть дітьми, допомагатимуть їм, слідкуватимуть за процесом випікання. З пластичного тіста можна приготувати різні за формою пиріжки, а сам процес виготовлення зробити творчим і цікавим для дітей. Кінцевий результат – запашні та духмяні пиріжки – принесе дітям неабияке задоволення від власної праці.
Крім того, робота на кухні сприятиме шанобливому ставленню до праці як суспільно важливої функції. *Прогнозовано, що діти захочуть скуштувати свіжовипечені пиріжки, тому необхідно подбати про їх кількість.
УВАГА! Забезпечити дотримання правил техніки безпеки!
Робоче місце № 4. Стіл для аплікації
Аплікація, як різновид творчості, сприяє розвитку певних навичок, необмежених ні матеріалами, ні способами створення. Різновиди виготовлення (склеювання, рвання) залежать виключно від матеріалів і творчої уяви. Наприклад, склеювати можна як × паперові заготовки, так і тканинні (з різних видів тканин). Основою можуть бути як деревина, так і волокна, листя чи насіння.
Пропонується вибрати матеріали в обмеженій кількості, щоб діти не відволікалися й не розгублювалися. Наприклад, кольоровий картон (бажано з заготовками для вирізання), текстиль, блискітки, блискучі елементи. Націлюємо дітей на різдвяну тематику. Наприклад, це можуть бути заготовки для виготовлення ялинкових прикрас чи декор для оздоблення різдвяного інтер’єру.
Орієнтувати дітей на виготовлення сюжетів, що в подальшому будуть виставлені лотами на аукціон.
УВАГА! Забезпечити дотримання правил техніки безпеки!
Цікавимося в дітей їхніми враженнями від уроку: Що найбільше сподобалося?
На допомогу вчителю (роботи для проведення благодійного аукціону):
- Зробити електронну версію творчого процесу (монтаж відео), а також усіх готових робіт (презентація, чи відео з чим ознайомити батьків на наступному уроці.
- Створити електронне портфоліо робіт дитини (для презентації, аналітики, психологічних досліджень, ознайомлення батьків).
- Виставити безпосередньо роботи на презентаційному стенді, бажано оформити лоти (зробити кодування, наприклад, цифрове: «Лот №1», «Лот №2» і т. д.).
- Визначити орієнтовну вартість кожної роботи: нехай це буде символічна ціна, що вважатиметься стартовою для продажу під час аукціону (потенційно батьки будуть викуповувати роботи своїх дітей з метою благодійності).
Методичні висновки
Закріплення навичок дрібної моторики шляхом творчої діяльності під час практики ліплення та аплікації |
Можливість індивідуального вибору дитиною виду роботи і створення максимально комфортних умов для творчості |
Творчий урок з елементами емоційного забарвлення, націлений на прояв морально значимих явищ співпереживання, бажання допомагати, творити добро |
Шанобливе ставлення до праці, як соціально важливого елементу життєдіяльності |
Домашнє завдання для дітей
Розповісти батькам про урок творчості.
Розповісти про проведення благодійного аукціону.
Домашнє завдання для батьків
Пояснити дітям поняття благодійності.
Ознайомитися з випереджувальними завданнями на наступний урок.
Довірити комусь із батьків проведення аукціону (обумовити деталі – див. наступний урок).
Попередньо домовитися про місце та способи передачі благодійних коштів, подарунків.
Методичні рекомендації 4
Тема: «Різдвяний перфоманс. Благодійний аукціон!»
(за матеріалами казки Оксани Данилицької «Казка про Маленьку Дівчинку та золоту корону. Мрії збуваються!»)
Актуальність. Заохочувати до шанування традицій, звичаїв, родинних свят; вивчати культурні традиції свого краю та культури інших народів. Робімо добрі справи разом із батьками!
Завдавання | Очікувані результати |
Пізнавальні | Ознайомити з новою інформацією про святкування Різдва в різних країнах світу; |
Розвивальні | Розвивати інтерес до традицій та обрядів інших народів, пошану до традицій власної сім’ї та традицій інших членів спільноти; формувати навички спостережливості в роботі, уміння працювати в парі та здатність підтримувати інших, уміння уважно стежити за розвитком подій. |
Виховні | Виховувати позитивну мотивацію щодо морально-релігійних аспектів; бажання продовжувати та примножувати сімейні традиції і культуру своєї країни. |
Мета | Активізувати національно-патріотичні почуття; формувати позитивну мотивацю щодо віри як високодуховного морально-етичного явища; заохочувати до вивчення усної народної творчості, культурних традицій свого краю; прихиляти до доброчинності, як запоруки здорового суспільства |
- Урок складається з 3-х етапів: інтерактивний урок-перфоманс; завдання-презентації; благодійний аукціон.
- Проведення творчого уроку-перфомансу «Різдвяна феєрія», з навчальними елементами та презентаціями сімейних звичаїв святкування Різдва.
- Проведення доброчинного аукціону.
- Урок передбачає інтерактивну участь всіх дітей групи, а також їхніх батьків.
Хід уроку (виклад)
Інтерактивний урок-перфоманс «Різдвяна феєрія»
Рекомендовано провести в переддень Різдвяних свят як творчий відкритий урок. Особливої атмосфери додасть присутність батьків, які також будуть задіяні на уроці. За змістом казки про Маленьку Дівчинку, події відбувалися взимку. Важливим елементом сюжету є те, що мрія дівчинки здійснилася саме на Різдво. Отже, магічність свята та його особливі прикмети покладено в основу цього уроку.
Інтерактивність уроку-перфомансу полягає в тому, щоб створити атмосферу спільної роботи на уроці, яка відкидає ієрархію «вчитель-дитина», «батьки-дитина». Тобто завдяки попередньому консультуванню батьків, їхній активній допомозі під час проведення заняття діти потенційно могли б відчувати свою першозначимість на уроці (адже× вони мали три попередні уроки за матеріалами цієї казки й добре володіють знаннями. Принаймні, саме таку атмосферу бажано відтворити).
Статус експертності стимулюватиме дітей до активної роботи, бажання максимальної віддачі, а присутність батьків дозволить нашим маленьким експертам відчувати себе захищеними, а отже, – впевненими.
Музичний супровід *Рекомендовано музичний супровід усесвітньо відомого «Щедрика», автором якого є український композитор Микола Леонтович. Однак учитель може дібрати за своїми уподобаннями |
https://www.youtube.com/watch?v=SsbOg92TgeU |
https://www.youtube.com/watch?v=n4lOlBT3cdY |
https://www.youtube.com/watch?v=_xJZ5ulg3C4 (різними мовами) |
Завдання
Творче завдання з випереджувальною роботою: діти отримують завдання, що виконують заздалегідь з допомогою батьків. Це мають бути короткі доповіді на визначену вчителем тему. Наприклад, святкування Різдва в різних країнах світу, історія народження Ісуса, відповіді на тематичні запитання тощо.
Запитання вчителя
- Коли відбуваються події? («Це було взимку, на Різдво...»).
- Що ви знаєте про Різдво? (відповіді дітей).
- Чи знаєте ви що саме на Різдво здійснюються бажання? (відповіді дітей).
- Як ви гадаєте: мрія Маленької Дівчинки здійснилася, тому що було Різдво? (відповіді дітей).
- Що святкують узимку? (Різдво, Новий рік, Водохреща).
- Які казки чи історії ви знаєте про Різдво? (відповіді дітей; допомога батьків).
- Чи знаєте ви, що в Різдвяну ніч можуть ставатися дива? (відповіді дітей; допомога батьків).
- Чи знаєте ви, що в різних країнах Різдво святкують по-різному? (відповіді дітей; допомога батьків).
Історія народження Ісуса
Історія народження Христа - «Євангельська історія»
Більше, ніж 2000 років по тому, до невеличкого міста Віфлеєм з’їжджалися люди, бо проводився перепис населення. Приїхали сюди Марія та Йосип. Оскільки місто було переповненим, вони зупинилися переночувати в стайні, де пастухи заганяли на ночівлю свої отари (вівці, кози, віслюки тощо). була при надії.
Саме цієї ночі, на сіні, вона народила хлопчика, якого сповила й поставила в ясла (місце, де клали корм для худоби). Так народився Христос Бог – Спаситель людства. Народження Христа ознаменував ангельський хор, який сповістив пастухів про народження Спасителя.
Також з народженням Христа пов’язують ще одну таємничу подію. Мудреці побачили, як на небі з’явилася нова зірка, яка повільно рухалася в бік Єрусалима. Спостерігаючи за нею, вони подумали, що це особливий Божий знак, знамення. Мудреці, що спостерігали за нею, подумали, що це особливий Божий знак, знамення.
Мудреці звернулися до книг пророків і зрозуміли, що відбулася надзвичайна для людства подія – в Іудеї народився Цар, про що Бог засвідчив новою зіркою. Бажаючи власними очима побачити нового Царя, мудреці зібралися в путь і йшли за зіркою, яка повільно рухалася в бік Іудеї. Саме тому Святвечір розпочинається тоді, коли вечоріє× і на небі з’являється перша зірочка.
Музичний супровід *Рекомендовано, але вчитель може дібрати за своїми уподобаннями |
https://www.youtube.com/watch?v=x5EVmvTGVS8 |
https://www.youtube.com/watch?v=pULXju0Pys&list=RDx5EVmvTGVS8&index=2 |
*Пропонований (але не обов’язковий) варіант презентації «Історія народження Ісуса».
Як святкують Різдво в різних країнах
Рекомендовано:
- вибрати декілька країн з різними звичаями. Наприклад, країну проживання, сусідню країну чи далеку (на вибір учителя);
- доповідь супроводжувати переглядом фото. Її можна оформити як презентацію або якось по-іншому (на розсуд учителя).
Святкування Різдва в Україні
Різдво в Україні традиційно вважається родинним святом. Напередодні Різдва, коли сходить перша зірка на небі, вся сім’я збирається за столом до Святої Вечері. Традиційно готують 12 пісних страв, головною з яких є кутя.
В усіх храмах міст та сіл відбуваються урочисті Божественні літургії. На вулицях можна зустріти вертепи й колядників. У маленьких міста і селах діти й дорослі ходять колядувати від хати до хати, відтворюючи сюжет народження Ісуса, за що отримують незначні грошові винагороди× або частування.
*Пропонований (але не обов’язковий) варіант презентації.
Святкування Різдва в Польщі
Увечері, напередодні Різдва, діти починають видивлятися в небі першу зірку, адже її поява буде означати, що надійшла пора різдвяної святкової вечері. Господиня ставить на стіл додаткові прилади для мандрівника або несподіваного гостя, який не повинен залишатися на самоті в такий особливий день.
Найважливішою частиною вечері вважається момент, коли ламається різдвяний оплатек і звучать побажання. Усі міста й села святково прикрашені, у храмах проходять святкові богослужіння, оздоблюються вертепи. Великі різдвяні ярмарки збирають людей з усіх усюд. Лунають колядки та різдвяна музика.
*Пропонований (але не обов’язковий) варіант презентації.
Святкування Різдва в Італії
Уся родина збирається за одним різдвяним столом. Італійці навіть мають для цього особливу приказку: «Різдво зустрічай із сім'єю». Усі міста й оселі виблискують різнобарвними вогниками, гірляндами, а в кожному домі ошатно прикрашають ялинку. Лунає святкова музика, а красиві композиції на площах, біля храмів відтворюють сцену народження Христа. Особливо очікують діти Бефану – це відьма з душею доброї феї, яка пробирається через димохід у будинку і кладе подарунки.
*Пропонований (але не обов’язковий) варіант презентації.
Як святкують Різдво у вашій родині
На цьому етапі презентація святкування в тій чи іншій родині не обмежується формами представлення. Як випереджувальне завдання вчитель дає наступні рекомендації щодо формату викладу:
- робота в парі (дитина і мама (*тато, бабуся, двоє батьків) – основна розповідь від імені дитини, а доповнює мама, чи розповідь від імені батьків, а доповнює дитина);
- це може бути розповідь;
- презентація сімейного портфоліо за темою: «Як ми святкуємо Різдво»;
- показ відео за темою: «Різдво родини ... (ім’я дитини)»;
- будь-яка інша форма.
ВАЖЛИВО! Обговорити регламент часу – до 5-ти хвилин на одну презентацію.
Благодійний аукціон
Проведення анонсованого на попередньому уроці аукціону стане завершальним етапом цього уроку. Заздалегідь представлені роботи дітей, підписані й оформлені належним чином у вигляді лотів (для максимального відтворення ефекту бажано пронумерувати роботи дітей – таким чином вийде неупереджений викуп лотів).
Орієнтовний план дій:
- аукціон можна провести в довільній формі;
- обрати ведучого (ліцитатора) аукціону (*рекомендовано когось із батьків за попередньою домовленістю);
- лоти будуть викуповуватися батьками з метою подальшого оздоблення різдвяного інтер’єру власних осель чи для подарунків бабусям і дідусям;
- важливозаздалегідь погодити ціни й діапазон їх зростання від стартової (*рекомендовано встановити як мінімальний, так і максимальний рівень);
- усі лоти мають бути викупленими;
- оголосити загальну зібрану суму;
- оголосити, яким чином витрачатимутся кошти (*рекомендовано купити різдвяні подарунки для тих, хто цього потребує)
- подякувати ДІТЯМ за їхню працю, творчість, старання.
Цікавимося в дітей їхніми враженнями від уроку: Що найбільше вразило? Чия презентація сподобалася найбільше? * Перелік підсумкових запитань можна продовжити, але не варто перевантажувати дітей надмірною їх кількістю.
Методичні висновки
Засвоєння нової інформації. |
Зацікавленість культурою свого народу та світовими традиціями. |
Навики роботи в парі, доповнення та підтримка. |
Інтерес до національних звичаїв, обрядовості. |
Ушанування родинних символів, зацікавленість сімейними святами. |
Творити добро – це просто. |
Домашнє завдання для дітей та батьків
Прикрасити ваш дім якомога красивіше.
Розкажіть своїм близьким про сьогоднішній урок. Що вам найбільше запам’яталося?
У яку країну ви б хотіли поїхати, щоб побачити місцеві традиції?