Головна / Цікві уроки / Етикет / Столовий етикет

Столовий етикет

Столовий етикет

  1. Головні види столового посуду. Базові правила сервірування столу.
  2. Як їсти деякі страви (хліб, суп, фрукти, страви з кісточками, піца, десерти і т.д.).
  3. Головні види закладів харчування.
  4. Правила поведінки та етикет споживання їжі в ресторанах, кафе та інших закладах харчування.

Короткий вступ

Культура поведінки та правила споживання їжі в ресторанах чи кафе вимагає дотримання всіх норм етикету, що є загальноприйнятими в більшості розвинених країн світу. Правила, які потрібно запам'ятати, допомагають проявити максимум поваги до оточуючих, забезпечити комфортне перебування в закладах різного рівня обслуговування, та, зрештою, отримати задоволення від самого процесу споживання їжі. Сьогоднішній ресторанний сервіс пропонує великий асортимент страв, які, в свою чергу, потребують певних знань, щодо їхнього споживання. Також варто пам’ятати про велику структуру та особливості закладів харчування.

В даному розділі ви знайдете необхідну інформацію про базові правила поведінки в закладах харчування. Також, вагомим є той факт, що сучасні ресторани та кафе – це, передусім, місця спілкування людей. І не важливо, чи ви в ресторані класу «люкс», чи в кафе швидкого харчування, – вам необхідно дотримуватись культури спілкування, правил споживання їжі, етикету поведінки в громадських місцях, доречності та бездоганної охайності вашого зовнішнього вигляду.

Довідка

Столові прибориСукупність всіх предметів, призначених для споживання їжі та напоїв
МенюПерелік страв та напитків, які ви можете замовити. Також в меню вказують вартість за одну порцію. Зазвичай, ви можете прочитати з яких інгредієнтів приготована страва. Доволі часто в меню розміщені фото готових страв
Сервірувати стілПідготувати стіл та всі необхідні столові прибори до споживання їжі
Шведський стіл, фуршетСпосіб подачі, при якому страви викладають на спеціальних прилавках (столах), а відвідувачі набирають їжу самостійно. Часто організовується при готелях для проведення сніданків, обідів, вечерь
СамообслуговуванняВи обслуговуєте себе самі. Спосіб харчування, коли необхідно вибирати, набирати їжу, сервірувати та, інколи, самостійно прибирати
ГардеробМісце для зберігання одягу, особистих речей на час вашого перебування в закладі
Туалетна кімнатаЗазвичай, розділена на чоловічу та жіночу зону. Місце, де ви можете не тільки справити природні потреби, а й помити руки, підправити макіяж та зачіску

1. Головні види столового посуду та базові правила сервірування

Ложка, виделка, ніж - основний (базовий)Столові прибори першочергового використання, якими розділяють страви та їдять
ПаличкиСтоловий прибор, який використовують для споживання страв азійської кухні. Складається із двох паличок однакової довжини. Роблять з дерева, металу та інших матеріалів
СклянкиСкляна посудина для пиття холодних та гарячих напоїв. Існує багато видів склянок, які мають своє чітке призначення відповідно до типу напитку.
ТарілкиПосуд першочергового використання, з якого люди їдять більшість страв. Різновидностей тарілок є дуже багато, які використовують за встановленими правилами призначення та сервірування
СкатертиниОбов’язковий атрибут сервірування, яким застеляють поверхню столу. Виготовляють з різноманітних тканин, паперу, пластику
СерветкиНеобхідний елемент сервірування столу. Існують два головних види: тканинні та паперові. Тканинні серветки застеляють на коліна, щоб не забруднити одяг. Паперовими витирають рот та руки
Прибори для екзотичних стравСпеціальні прибори, що використовують для споживання певних страв. До прикладу, такими можна вважати прибори для морепродуктів з твердими панцирами
Базові правила сервірування посуду
Ножі та ложкиПраворуч від тарілки
ВиделкиЛіворуч від тарілки
СклянкиПраворуч зверху від тарілки
Десертні прибориЗверху над тарілкою (по центру)
Тарілка для хліба (якщо передбачена)Ліворуч (вище) від тарілки

2. Як правильно їсти деякі страви

Хліб

Зазвичай, подають у загальних хлібницях (спеціальних корзинках) зі щипцями.

Беріть щипцями по одному шматочку і кладіть на спеціальну хлібну (пиріжкову) тарілку, що знаходиться ліворуч від вашої тарілки.

Якщо хлібної тарілки немає, то кладіть хліб на свою персональну тарілку.

Акуратно відламуйте від скибки невеликі шматочки.

Такі ж правила стосуються всіх інших видів хлібних виробів (булочки, лаваш, грінки).

Масло, паштети, соуси, джеми намащують на вже відділений шматочок, а не на цілий. Робіть це на тарілці, притримуючи хліб пальцями.

Не наколюйте хліб на виделку чи ніж!

Супи та бульйони

Подають у супних тарілках або чашках. Супні чашки подають на підставній тарілці.

Якщо суп поданий у тарілці, то його їдять столовою ложкою. Якщо в супній чаші – то десертною ложкою. Їдять суп навскіс з бокового краю ложки.

Зазвичай, бульйон чи суп однорідної консистенції подають у чашці з ручками. В такому випадку його можна пити, акуратно тримаючи чашу за вушко. Хоча віддавайте перевагу ложці, за її наявності

Намагайтеся НЕ набирати повну ложку, щоб уникнути розливань.

Сидіть рівно. Підносьте ложку до рота, злегка нахиляючись над тарілкою.

Якщо в супі є великі шматки овочів чи довга локшина, то вам необхідно їх поділити. Робіть це безпосередньо ложкою в тарілці.

Не нахиляйте тарілку, доїдаючи суп. Краще залишити трохи страви в тарілці, ніж розлити її.

Якщо вам подали сухарики, грінки, то їх можна кидати безпосередньо в суп, але не всі одночасно, а порційно.

Закінчивши їсти суп, залиште ложку в тарілці.

Заборони

НЕ дуйте на суп, намагаючись таким чином його охолодити. Краще почекайте деякий час, щоб страва охолонула.

НЕ сьорбайте.

НЕ всмоктуйте будь що із супу. Наприклад, довгі нитки вермішелі – розділюйте її.

НЕ засовуйте ложку повністю в рот.

М’ясні страви

Гарячі та холодні страви з м’яса їдять виделкою та ножем.

Відрізайте маленькі шматочки. (Розмір відрізаного шматка має бути таким, щоб ви могли його прожувати та проковтнути за один раз).

М’ясні страви з кісточками їдять виделкою та ножем, акуратно відділяючи м'ясо від кісточок. Кістки залишають на краю тарілки.

Деякі страви можна їсти руками, але при певній подачі. Наприклад, їсти руками курячу ніжку дозволено (також інші страви), якщо край кісточки обгорнений папером, фольгою. В таких випадках подають вологі серветки, або чашу з рідиною для полоскання пальців (з лимоном, пелюстками квітів). Не намагайтеся дістати лимон з чашки! Він потрібен для нейтралізації жиру та запаху.

Якщо на стіл подають великий шматок м’яса на загальній тарілці, то розрізає його офіціант і подає кожному до персональної тарілки.

Все, що ви НЕ хочете їсти, необхідно відрізати і відкласти на край тарілки. Наприклад, запечені скоринки, шкірочки та ін..

Страви з меленого м’яса (котлета, шніцель, пельмені) їдять лише виделкою і не потребують ножа. Акуратно відділяйте невеликий шматок виделкою.

Страви з риби

Їдять за допомогою виделки та ножа для риби.

Запечену чи обсмажену рибу ножем НЕ розрізають, а лише відділяють від кісточок, притримуючи виделкою.

Мариновану, копчену рибу (твердіші варіанти приготування) їдять, відрізаючи невеликими шматками, такими, щоб було зручно з’їсти та легко помістити до рота.

Намагайтесь відділяти всі кістки, щоб вони не потрапляли до рота. Якщо ж, кістка потрапила до рота, то діємо наступним чином: піднесемо виделку до рота, кладемо кістку на краєчок виделки, акуратно виштовхуючи її язиком, перекладемо з виделки на край тарілки. Надто дрібні кісточки можна вийняти з краю рота двома пальцями чи серветкою. Всі кістки необхідно класти на край тарілки.

Заборони

Випльовувати кістки на тарілку чи стіл.

Складати кістки чи залишки страви на стіл.

Не засовуйте пальці глибоко до рота, намагаючись дістати кісточку.

Якщо ви не можете дістати кісточку самостійно, то скажіть про це дорослим!

Салати

Якщо салат поданий на загальній тарілці, то його накладають салатними ложками, щипцями до персональної тарілки.

Якщо інгредієнти салату порізані дрібно, то його можна їсти лише виделкою.

Якщо інгредієнти салату надто великі, то скористайтеся ножем, щоб їх розрізати.

Піца – одна з найулюбленіших страв у всіх країнах світу

Подають вже порізаною трикутниками на порційні шматки.

Піцу їдять двома способами:

1. Із загальної тарілки беруть один трикутничок і відрізають по маленькому шматочку.

2. Можна їсти руками, беручи серветкою за край. Відкушувати з гострого кінця невеликими шматками. Також можна скласти пополовині вздовж начинкою до середини (так роблять для того, щоб не випадала начинка).

ЛАЙФХАК. Який із способів обрати? Якщо в сервіровці столу буде ніж та виделка, то обирайте перший варіант. Якщо столових приборів нема – то другий.

Облизувати пальці заборонено.

Десерти

В більшості випадків десерти їдять за допомогою десертних столовий приборів.

Якщо десертна страва тверда, то використовуйте десертні ніж та виделку (ніж у правій руці, виделка – у лівій).

Тверде печиво їдять руками, тримаючи двома пальцями лівої руки. Відламувати шматочки не рекомендується, щоб не накришити крихт.

Якщо десертна страва м’яка (желе, пудинги, кремові десерти, морозиво та інше) – їжте ложечкою, тримаючи її у правій руці.

Ніколи не набирайте повну ложечку морозива! Беріть невеликими порціями – таку кількість, яку зможете з’їсти за раз.

Шоколадні чи карамельні фонтани також передбачають певну порційність! Не беріть багато! Краще взяти додаткову порцію.

Ніколи не облизуйте ложечки, тарілочки чи ножі! Це неприпустимо! Краще взяти ще одну порцію ласощів.

Фрукти

Зазвичай, до столу подають на загальній тарілці (фруктовій вазі) вже почищеними від шкірочки та нарізаними.

Їдять за допомогою десертної виделки та ножа.

Пам’ятайте, що фрукти містять багато соку – саме тому їсти їх необхідно акуратно, щоб не забруднитися самому, чи своїх сусідів, бризками соку.

Якщо фрукти подані цілими, то почистити їх треба самостійно за допомогою виделки та ножа, переклавши на персональну тарілку. Наприклад, персик слід розділити навпіл і вибрати кісточку (при бажанні почистити шкірочку). Потім ріжемо невеликими шматками.

Вишні та черешні їдять наступним чином: беремо за гілочку і відправляємо до рота. Кісточку акуратно випльовуємо в кулак і кладемо на край тарілки. Випльовувати кісточку безпосередньо на тарілку неприпустимо.

Фрукти з ніжною м’якоттю можна їсти ложечкою (ківі, хурма). Наприклад, цілий фрукт розрізати навпіл, або зрізати вершечок, і ложечкою вичерпувати м’якоть. У вас залишиться «коробочка» зі шкірки.

Банан чистять від шкіри, кладуть на тарілку і відрізають невеликими кружечками.

Кавун подають порізаним на скибки. Одну скибку кладуть на свою тарілку, відрізають ножем шкірку, вибирають кісточки і відрізають невеликими шматками.

Доволі часто фруктове асорті подають вже порізаним на шматки зі встромленою шпажкою. В такому разі, слід їсти шматочок безпосередньо з неї. Також роблять фруктові піраміди, композиції що викладені вже нарізними дольками, які беруть за допомогою шпажки. Використану шпажку НЕ повертають до загальної тарілки, а кладуть на край персональної тарілки.

Гарячі напої

Всі гарячі напої, такі як чай, кава, какао та інші подають в спеціальних горнятках з блюдцями.

Кожен напиток передбачає свою форму горнятка. Наприклад, кавові – маленькі, чайні більші.

Здебільшого, гарячі напої подають не цукрованими, щоб кожен зміг зробити це відповідно до власних смаків.

Цукор подають у цукерничці. Завжди беріть таку кількість, яка вам до смаку. Пам’ятайте, що цукор набирають тільки сухою ложечкою.

Якщо цукор поданий в паперових стіках, то обгортку розривають і цукор висипають безпосередньо у горнятко.

Перемішуйте напиток обережно коловими рухами, намагайтесь робити це беззвучно, щоб ложечка не торкалася стінок горнятка.

Завжди виймайте ложечку з напитку і кладіть її на підставне блюдце.

Не дуйте, якщо напиток гарячий. Краще трішки почекати поки напиток охолоне.

Пийте маленькими ковтками, тримаючи горнятко за вушко правою рукою.

Не сьорбайте.

3. Основні типи закладів харчування

Довідка

Сучасний світ пропонує велике розмаїття закладів харчування. Вашій увазі головні види, які можна назвати базовими, тобто, знаючи їх, ви зможете легко адаптуватися в специфічних ресторанах чи кафе. До прикладу, якщо ви завітали до піцерії, то не слід розраховувати на рибні страви, чи дивуватися, що в меню кав’ярні відсутні суші. Важливо розуміти, що правила «ресторанного» етикету базуються на такій культурі поведінки, яка не буде шкодити ні вам, ні оточуючим.

РесторанМісце, де вам запропонують найвищий рівень обслуговування, великий вибір їжі та напоїв. Також тут можна відпочити, насолоджуючись музикою та різноманітними програмами закладу. Сервірування та споживання їжі відбувається із дотриманням «сторогих» правил столового етикету
Кафе, кав’ярняМісце, де ви можете поїсти, скуштувати улюблені напої, десерти. Зазвичай, такі місця збирають багато відвідувачів, адже тут ви можете перекусити, відпочити, поспілкуватися з друзями і, навіть, працювати з комп’ютером. Сервірування та споживання їжі відбувається за більш «демократичними» правилами столового етикету
Фаст-фудТут вам запропонують різновиди страв, що готуються дуже швидко. Якщо у вас обмаль часу – то це місце для вас. Також ви можете взяти їжу з собою у спеціальному одноразовому упакуванні, або замовити доставку. Такі заклади користуються високим рівнем популярності, особливо у великих містах. Доволі часто ви зіткнетеся з системою самообслуговування. Використовують «спрощений» варіант сервірування та подачі страв
БарЗаклад, де можна замовити улюблені напитки, снеки, тістечка. Мають велику кількість різновидів, таких як: суші, снек, паб (пивний), винний, соковий (джус), салатний, ice-cream, молочний та багато інших. Існує багато типів розважальних барів: караоке, танцювальні, музичні, спортивні, пляжні. Сервірування та подача замовлень відбувається відповідно до тематичної концепції закладу

4. Загальні правила етикету споживання їжі та поведінки за столом

Етикет поведінки за столом
Загальні правила етикету споживання їжі

Завжди сидіть рівно за столом. Слідкуйте, щоб ви сиділи не надто далеко/близько від стола.

Під час прийому їжі не слід розставляти лікті й низько схилятися над тарілкою. Голову злегка нахиляють і підносять виделку або ложку до рота.

Всі страви їдять столовими приборами. Ніж в лівій руці, ложка – в правій.

Споживайте страви відповідними столовими приборами. Не намагайтеся їсти суп виделкою чи м'ясо – ложкою.

Пийте напитки з відповідних за призначенням склянок.

Кладіть чайні та кавові ложечки на блюдце після розмішування.

Не порушуйте черговість споживання страв. Наприклад, не замовляйте десерт перед супом.

Відрізайте такий шматочок страви, котрий ви зможете з’їсти за один раз, при чому не відкриваючи рота надто широко.

Пережовуйте їжу із закритим ротом, щоб НЕ «видавати» неприємних звуків. Їжте повільно, не поспішайте!

Якщо вам потрібно зробити паузу, а страва ще не з’їдена, то поставте прибори на край тарілки.

Якщо ви закінчили їсти, покладіть прибори паралельно на тарілці - таким чином ви подаєте сигнал офіціанту про завершення трапези.

Пам’ятайте, що хліб НЕ відкушують, а відламують невеликими шматочками.

Якщо ви не можете досягнути страву, то попросіть, щоб вам її передали. Обов’язково подякуйте.

Серветки з тканини застеляють на коліна, щоб не забруднити одяг. Паперові серветки використовуйте для витирання рота та рук.

Якщо столові прибори випадково впали на підлогу, то попросіть офіціанта замінити їх на чисті.

Дотримуйтесь правил ввічливого спілкування!

Розмовляйте спокійно, підтримуйте загальну тему бесіди за столом.

Етикет «шведського столу»
(також поширений в закладах із системою самообслуговування)

Перш ніж набирати страви, зробіть огляд, пройдіться, щоб побачити все, адже асортимент шведських столів може бути надто великим.

Також бувають шведські столи, коли їжу роздають офіціанти. В такому випадку, вам потрібно вказати, яку страву ви бажаєте. Офіціант наповнить вашу тарілку вказаною стравою.

Для кожної страви існують певні види тарілок та приборів. Зазвичай, вони розташовані на початку роздаткового столу.

Тарілку і столові прибори тримайте в лівій руці, а правою рукою набирайте їжу.

Із загальної тарілки набирайте страви спеціальними ложками, виделками, щипцями, лопатками.

Найзручніший спосіб – зробити декілька підходів. Наприклад, спочатку наповнюєте тарілку основними стравами і ставите її на стіл. Потім підходите до десертних страв, щоб взяти солодке. Ви не обмежені у кількості підходів.

Якщо вам хочеться скуштувати декілька страв, то беріть невеликими порціями. Зазвичай, по одній ложці страви буде достатньою. До прикладу, ви можете взяти 2,3 види салатів, різні м’ясні страви і так далі.

Ніколи не набирайте багато їжі, навіть, якщо ви дуже голодні.

Якщо вам сподобалась певна страви, ви можете взяти додаткову порцію.

Ніколи не кладіть на одну тарілку основні страви та десерти.

Завжди сідайте на вільне місце за столиком. Якщо за столом вже сидять люди, тактовно запитайте дозволу, чи можете ви тут сісти.

Їжте повільно.

Будьте завжди охайними!

Лайфхаки

Якщо сервіровка столу має декілька ножів, виделок, то беріть від зовнішнього краю до тарілки (до центру). Керуйтесь наступним правилом: до кожної наступної страви беріть новий (наступний) прибор.

Набирайте в ложку чи виделку невелику кількість страви, щоб було зручно підносити до рота, і не розсипати.

Серветками не витирають рот, а лише акуратно промокають.

Чим м’якшою є страва, тим більша ймовірність, що ніж вам не знадобиться. І навпаки. Наприклад, макарони, локшина, пюре (овочеві та фруктові), омлети, пудинги та інше, їдять тільки виделкою, тримаючи її у правій руці.

Коли ви набираєте страву із загальної тарілки, то завжди беріть порцію (шматок), який знаходиться ближче до вас.

Якщо потрапила кісточка, то її виймають наступним чином: до рота підносять виделку чи ложку і акуратно виштовхують кісточку губами на край виделки. Опісля ставимо кісточку на край тарілки.

Страви азійської кухні їдять паличками. Тож, якщо вам до смаку суші, рис, локшина та інші, навчіться користуватись ними (паличками). Якщо ж, ви не вмієте їсти паличками, – попросіть офіціанта європейський столовий прибор (звичайну виделку та ніж).

Ви не знаєте яким столовим прибором їсти ту чи іншу страву? Не поспішайте відмовлятися від страви! Подивіться як роблять це інші. Будьте спостережливі.

Пам’ятайте про ввічливе та коректне поводження з офіціантами, які не тільки вас обслуговують, а й можуть вам допомогти при виборі страви, порадити щось смачненьке, або ж пояснити… як, що і чим їсти!

Заборони

НЕ кладіть лікті на стіл. Під час їди на стіл можна опиратися тільки зап’ястями рук, притиснувши лікті до тулуба.

НЕ випльовуйте страву на стіл, чи тарілку.

НЕ нюхайте страву.

НЕ дмухайте на страву, щоб охолодити її. Почекайте декілька хвилин, щоб вона охолонула.

НЕ критикуйте їжу, якщо вона вам не до смаку.

НЕ закладайте серветку за комір.

НЕ витирайте руки чи рота в скатертину.

НЕ витирайте рота в рукавами чи іншими елементами вашого одягу.

НЕ їжте з ножа.

Ніколи НЕ набирайте страву зі загальної тарілки персональними (своїми) столовими приборами.

НЕ видавайте неприємні для оточуючих звуки! (Сьорбання, голосне жування, плямкання, відрижка можуть викликати огиду чи втрату апетиту ваших сусідів за столом).

НЕ грайтеся столовими приладами, серветками чи елементами декору.

НЕ залазьте під стіл.

НЕ витягуйте під столом ноги на всю довжину. Також не колишіть ногами.

НЕ ставте особисті речі (телефон, іграшки) на стіл.

НЕ заходьте до ресторану чи кафе з домашнім улюбленцем! В більшості випадків перебування з тваринами заборонене. Звісно, якщо це не спеціальне кафе для котиків чи песиків.

НЕ влаштовуйте жваві ігри, якщо для цього не передбачено спеціальної дитячої зони. Не бігайте і не кричіть, адже іншим відвідувачам ваш галас може заважати!

Пам’ятка для батьків

Етикет споживання їжі – це певний комплекс знань та вмінь, що забезпечує комфортне перебування вашої дитини в закладах громадського харчування.

Дотримуйтесь загальноприйнятих норм поведінки у громадських місцях та в закладах громадського харчування. Заздалегідь розкажіть, поясніть, покажіть все, що знаєте.

Пам’ятайте про доречність присутності вашої дитини в тому чи іншому місці. До прикладу, якщо ви відчуваєте, що дитина не зможе всидіти спокійно на вечері, чи надто пізній час організації прийому, – то це може бути серйозним приводом, щоб пропустити цю оказію.

Не намагайтеся потрапити до закладу з віковими обмеженнями присутності дітей. Зазвичай, такі оголошення розміщені на вході до ресторану, або ж вас про це можуть повідомити працівники. Не вияснюйте чим це зумовлено. (Ймовірно, заклад має негативний досвід бешкетування «не надто гарно вихованих дітей»). Також, заборона діє на заклади дорослого контенту.

Слідкуйте, щоб у закладах із системою самообслуговування, ваша дитина поводила себе відповідно до встановлених правил. Якщо потрібно прибрати за собою, то обов’язково привчайте до цього дитину.

Завжди слідкуйте за зовнішнім виглядом своїм та вашої дитини. Відповідність гардеробу повинна співпадати з відповідністю закладу.

Розкажіть своїй дитині про правила користування туалетною кімнатою. Покажіть всі необхідні засоби та способи їхнього вжитку. Будьте поруч зі своєю дитиною, можливо їй знадобиться ваша допомога.

Намагайтеся сидіти біля вашої дитини. Підказуйте їй, якщо вона не орієнтується у виборі страв та приборів, але робіть це тихо, не привертаючи уваги інших.

Не сваріть дитину, якщо сталася випадкова неприємність з перевертанням тарілок, склянок, страв та інше. Будьте максимально стриманими.

Пам’ятайте, що культура споживання їжі вашою дитиною, формується у ВАШОМУ ДОМІ. Отож, практикуймо красиві сервіровки домашніх вечерь, розмаїття страв, способи розділення м’яса чи риби, споживання фруктів та напоїв, правильне використання серветок.

Вміти красиво їсти, насолоджуватись процесом споживання страв, бути тактовним та приємним «сусідом за столиком в ресторані» – це мистецтво! І, якщо ваша дитина вже володіє деякими навиками, то ви на вірному шляху. Якщо ж ви тільки розпочали цю нелегку науку, – то будьте послідовними і терплячими.

Нехай завжди про ВАШУ дитину говорять: «гарно вихована дитина»!