Головна / Цікві уроки / Етикет / Правила онлайн спілкування

Правила онлайн спілкування

Правила онлайн спілкування

  1. Довідка. Маленький словничок.
  2. Інформація для батьків.
  3. Етикет поведінки в соціальних мережах.
  4. Конфіденційність в інтернеті.
  5. Правила створення профілю. Фотографії.
  6. Інтернет-мова («мережева мова»).
  7. Спілкування в режимі відеоконференції (*застосовувати під час дистанційного навчання).
  8. Лайфхаки.

Довідка

Мережевий етикет,
кіберкультура,
кіберетика
Сукупність правил поведінки в інтернеті та під час спілкування в месенджерах, чатах, відео конференціях
Конфіденційність (приватність)Інформація, яку прийнято вважати особистою (приватною). Доступ та поширення персональних даних можливий лише зі згоди власника. До таких даних відноситься: дати народження, адреси проживання, стан здоров’я, фінансові дані, релігійні переконання та інше
Чат, месенджери Спілкування онлайн з можливістю миттєвого обміну текстовими повідомленнями між користувачами, фото
СпамМасова розсилка різної інформації, здебільшого рекламного характеру. Може містити вірусні файли
КонтентЦе будь-які матеріали, які публікують в інтернеті (тексти, аудіо, відео, зображення, дописи)
Відеоконференції, конференцзвязокСервіси, які забезпечують одночасний зв'язок декількох осіб в одній системі. Використовуються для проведення навчання, ведення бізнесу, консультування та інше
Емодзі (смайлики), стікери.Символічні зображення, які передають певні емоції співрозмовника в кіберпросторі. Можуть заміняти слова, поняття
ІгнорНавмисне нехтування когось/чогось в спілкуванні онлайн (не відповідати на повідомлення, демонструвати байдужість і так далі)
БанЦе міра покарання, коли користувач втрачає доступу до ресурсу. Зазвичай банять за відверті нецензурні висловлювання, розпалювання конфлікту, навмисне поширення недостовірної чи шкідливої інформації
ТролінгПорушення мережевого етикету. Зумисне провокування до конфлікту, образлива критика, насміхання. Здебільшого, тролі працюють під анонімними акаунтами
Віртуальна залежністьЗалежність від інтернету, постійне перебування в мережі. Віртуальне життя стає пріоритетним над реальним
«Віртуальна особистість»Вид психологічної залежності від інтернету. Видає себе за іншого, прикрашає чи спотворює свою справжню сутність
МодераторВідповідає за дотримання користувачами встановлених правил сервісу. Має право коригувати зміст наповнення сайтів, платформ, додатків, груп. Може видаляти повідомлення, редагувати, допускати/не допускати до публікації, банити користувача

2. Інформація для батьків

Пам’ятка для батьків

Сучасний світ диктує свої умови, які неухильно скеровують наших дітей у світ Інтернету. Починаючи з 5-6 річного віку сучасні діти вже є активними користувачами різноманітних інтернет-сервісів. Тому не дивно, що в цій сфері вже установлені певні правила, яких ми змушені дотримуватися. Кіберкультура набирає все більше обертів, розвивається і удосконалюється. Саме тому ці правила змінюються дуже швидко, але основи цієї культури, сформовані інтернет-спільнотою, базуються на взаємоповазі, толерантності, чемності, освіченості.

Навчіть свою дитину користуватися ґаджетами, допоможіть розібратися в певних функціях, особливостях технічного характеру, налаштуваннях.

Якщо ви дозволили своїй дитині зареєструватися в певній соціальній мережі, то варто ретельно ознайомити з налаштуваннями, особливостями, правилами конфіденційності тощо.

Навчіть дитину контролювати контент, який вона публікує. Якщо до певного віку ви зможете, ймовірно, його коригувати, пам’ятайте, що прийде час, коли вам це вже буде недоступно...

Власне, навчання правил етикету онлайн в дитячому віці потенційно забезпечить «хороші манери онлайн» в підлітковому, та й в подальшому житті загалом. Сучасна дитина мусить бути освіченою в сфері digital, щоб почувати себе комфортно в суспільстві.

Переконайте свою дитину, що етикет кіберпростору так само важливий, як і культура спілкування, гарні манери поведінки в громадських місцях, навички столового етикету.

Батькам на замітку

Культура онлайн-спілкування значно відрізняється від безпосереднього (живого) спілкування. Доволі часто діти, які є активними в інтернет-просторі, не можуть демонструвати таку ж активність в реальних життєвий ситуаціях, навіть зі своїми однолітками. Натомість, проявлять сором’язливість, невпевненість, уникають контактів. Пояснюйте дітям переваги «живої» розмови, можливості бачити справжні емоції, відчуття.

Надмірне перебування в інтернет-просторі має ряд негативних наслідків глобального характеру. Тотальна залежності від інтернету, особливо серед підлітків, призвела до появи нового типу психологічних розладів, що отримала назву «віртуальна особистість». Саме тому батьки мають дозувати перебування дитини в мережі Інтернет.

Перед батьками стоїть питання ознайомлення дітей з головними правилами безпеки в інтернеті.

Поясніть про потенційну шкоду розголошення конфіденційної інформації, існування шахрайства в інтернет-просторі, можливість бути ошуканими.

Навчіть вашу дитину тримати в таємниці ту інформацію, яку ви вважаєте секретною. Наприклад, код сигналізації будинку чи сейфу, дати від’їзду на відпочинок чи результати вдалої фінансової угоди батька.

Довіряйте вашій дитині конфіденційні дані дозовано, відповідно до її віку. Тут не йдеться про те, щоб все тримати в таємниці від дитини, чи не довіряти їй. Важливо розуміти, що шахрайство не має жодних морально-етичних кордонів, і саме дитяча довіра та безпосередність можуть стати об’єктом маніпуляцій інтернет-злочинців.

Навчіть дитину узгоджувати всі онлайн-покупки з вами. Встановіть ліміт коштів, якщо дитина має особисті рахунки. Це убезпечить її від зловмисників.

3. Етикет поведінки в соціальних мережах

Правила поведінки в соціальних мережах

Комунікація онлайн має свої особливості та правила, які потрібно вивчити.

Етикет спілкування онлайн передбачає навики комп’ютерної грамотності.

Вивчіть правила користування і параметри налаштування соціальних мереж, адже кожна з них має свої особливості.

Перш ніж долучитись до певної мережевої спільноти, переконайтесь чи відповідає вона вашим уподобанням, віку, чи не перешкоджає релігійним переконанням.

Опануйте мову зображень емодзі, яку використовують, щоб показати певні емоції, явища. Але не замінюйте повністю текстові повідомлення «смайликами».

Вивчіть значення скорочених слів, щоб використовувати їх доречно.

Терпіння і витримка – важливі навики для інтернет-спілкування. Пам’ятайте, що не завжди людина може швидко відповісти на ваше повідомлення, і вагомих причин цього може бути безліч. В свою чергу, намагайтесь завжди відповідати на повідомлення.

Коли вас запитують, то відповідайте тільки на поставлене питання. Якщо ви не зрозуміли запитання, то уточніть, що саме ваш співрозмовник мав на увазі.

Формулюйте свої повідомлення чітко і конкретно, без натяків чи домислів, адже людина не може здогадатися, що ви мали на увазі. Також намагайтесь не домислювати і не дофантазовувати. Вникайте в суть написаного тексту.

Уникайте конфліктних ситуацій і не піддавайтесь на провокації до сварок чи вияснення стосунків.

Ігноруйте агресивні, злі, нецензурні повідомлення чи коментарі.

Не дзвоніть відеодзвінком без попередження, адже людина може бути зайнята справами.

Голосові повідомлення мають бути чіткими, з конкретною інформацією, такими, щоб було зрозумілим ваше висловлювання. Пам’ятайте про звучання голосу, правильну інтонацію.

Відеоповідомлення мають бути змістовними і доречними. Перш ніж відправляти відеоповідомлення, перегляньте його особисто, щоб пересвідчитися чи все вірно ви сказали, чи немає нічого зайвого у записі.

Пам’ятайте, що месенджери дуже часто використовують для ділового спілкування. Тому, перш ніж писати повідомлення, подумайте чи не будете відволікати людину від роботи.

Будьте ввічливими, тактовними, не забувайте про основні правила вітання, прощання.

4. Конфіденційність в інтернеті

Приватність даних

Намагайтесь не вказувати особисту інформацію без зайвої потреби.

Конфіденційною також вважається персональна інформація про інших людей. Ніколи не розголошуйте її.

Фотографії з обмеженою конфіденційністю – це особисті фото, які можуть передаватися тільки в приватні повідомлення. Здебільшого це фото для певної групи людей (ваші рідні, близькі друзі). Наприклад, фотографію, що вам прислала сестричка, на якій вона в домашньому одязі, не може бути опубліковано через причини приватності. Таку фотографію вона прислала особисто для вас і публікувати її заборонено.

Заборони

НЕ розголошувати адреси, номери телефонів, паролі, місце роботи ваших батьків та іншу приватну інформацію.

НЕ публікувати чужі фото, інформацію, таємниці ваших знайомих без їхньої згоди.

НЕ йти на зустрічі з людиною, з якою ви познайомилися в онлайн-спілкуванні без відома дорослих.

НЕ купувати будь що в інтернеті без відома батьків.

НЕ коментуйте нічого, якщо не розумієте про йдеться в дописі.

Ніколи НЕ писати образливих повідомлень.

НЕ провокувати та не втручатися у конфлікти.

НЕ брати ґаджетів до місця, яке не пристосоване для спілкування.

5. Правила створення профілю

Ваш профіль. Фото (аватарка)

Реєструючись в соціальній мережі, вам необхідно налаштувати особистий профіль, де ви вказуєте свої персональні дані.

Фотографія (аватарка) вашого профілю буде доступною до перегляду кожному. Тому віднесіться до цього серйозно, ретельно підбирайте свій образ в мережі.

Нікнейм (nickname) підбирайте з урахуванням деяких критеріїв, зокрема, імені чи прізвища, місця проживання чи національності, особливості характеру чи захоплень і так далі. Головне, щоб ваш нік був цікавим, таким, що запам’ятається користувачам. Не використовуйте багато символів чи цифр.

Пам’ятайте про публікації ваших фотографій! З моменту як ви опублікували її, вона стане доступною для кожного, хто відвідає вашу сторінку. Перш ніж їх оприлюднювати, переконайтеся, що вони якісні та чіткі, змістовні та доречні, не несуть негативної інформації.

Публікувати фотографії інших людей без їхньої попередньої згоди вважається некоректним, більше того, може бути образливим.

Якщо ви зареєстровані під анонімним профілем, - неодмінно дотримуйтесь всіх етикетних правил та норм. Думати, що вас не знають, - не створює підстав для спілкування в довільній формі.

6. Інтернет-мова («мережева мова»)

Поради правильного спілкування в інтернеті

Пам’ятайте, що кожне написане вами слово, речення, повинно бути правильним із дотриманням правил пунктуації та орфографії. Ваша «мережева мова» буде свідчити про ваш інтелектуальний рівень, грамотність. Більше того, доволі часто неграмотне написання може призвести до хибного трактування того, що ви мали на увазі.

Якщо ви відчуваєте, що вас не правильно зрозуміли, то краще написати ваше повідомлення ще раз, але вже іншими словами.

Не використовуйте мережеву мову в «живому» спілкуванні, тобто говоріть повноцінними словами, реченнями. Наприклад, якщо в онлайні на знак згоди достатньо лише написати ОК, то в розмові краще висловити свою згоду цілим реченням.

До «мережевої мови» відносять мову емодзі та загальноприйняті скорочення. Вивчіть їх значення і використовуйте лише розуміючи його.

Скорочення (абревіатури). Враховуючи той факт, що переважна більшість скорочень має англомовне походження, то варто вживати саме англомовний варіант, який є загальноприйнятим в неангломовних країнах. Не дивлячись на це, багато з цих скорочень пройшли адаптацію національними мовами. Наприклад, в українському варіанті замість PLZ (please) використовують «пліз», або «лол» замість LOL. Зрозуміло, що такі адаптовані скорочення можуть застосовуватись лише в межах певної мови. Отже, використовуючи абревіатури, головне — переконатися, що друга сторона їх правильно розуміє.

Приклади найпоширеніших скорочень (абревіатури)

PLZplease (будь ласка)
BTWBy the way (до речі)
IMHOIn My Humble Opinion (на мою скромну думку)
LOLLaughing out loud (голосно сміятися)
:)Посмішка
:)))Сміх
:DРадісний сміх
:|Задуманий
:(Сумний
:/Незадоволений
:0Здивований

7. Спілкування в режимі відеоконференції (*застосовувати під час дистанційного навчання)

Етикет поведінки під час відеоконференцій і дистанційного навчання

Реєструйте себе під власним ім’ям. Використовувати загадкові чи анонімні нікнейми недоречно. Крім того, незрозумілий нік може бути забаненим організатором відеоконференції. До прикладу, уявіть собі вчителя, який отримав виконані домашні завдання від учнів з анонімним ніком… Тобто, в межах відеоконференцій всі імена, прізвища мають бути прописані чітко.

Заздалегідь перевірте налаштування відеоз’єднання, коди допусків до тих чи інших мережевих програм.

Здебільшого, правила спілкування відеоконференцій встановлює організатор конференції. До прикладу, організатором вважається вчитель, який дає коди доступу, обговорює з учнями умовні знаки, включає чи відключає звук, інші налаштування.

Підготуйте своє робоче місце, а також все необхідне для участі (ручки, олівці, блокнот чи будь-що інше). Заберіть все зайве зі столу.

Відключіть гучність на вашому телефоні, щоб дзвінки чи звуки сповіщень нікому не заважали.

Завжди пам’ятайте про свій зовнішній вигляд. Будьте гарно одягнені, причесані, охайні.

Слідкуйте за порядком у кімнаті, де проходить конференцзв'язок, адже вебкамера покаже не тільки вас, а частину простору за вашою спиною.

Сидіть рівно. Зберігайте правильну дистанцію відповідно до монітора (приблизно 80 см, або відстань витягнутої руки). Не наближайтеся надто близько до екрана.

Слідкуйте за своєю мімікою та жестами.

Заздалегідь обговоріть з близькими час ваших занять. Домовтесь, щоб ніхто не заходив до кімнати і не відволікав ні вас, ні інших учасників.

При виникненні технічних проблем обов’язково повідомте про це організатора. До прикладу, попередьте про те, що ваша вебкамера не працює і ви зможете бути лише у форматі аудіозв’язку.

Правила онлайн-спілкування з іноземцями

В більшості випадків розмови ведуться на іноземній мові, відомій для обох сторін. Переважно це англійська мова. Тому вивчайте англійську, щоб мати друзів в різних країнах світу.

Якщо ви спілкуєтеся з іноземцем, то, передусім, ознайомтеся з інформацією про країну, особливості культури, релігії, визначні місця та події. Доволі часто, незнання таких особливостей може створити хибне враження про вас, показати вас як людину неосвічену. Більше того, призводить до непорозумінь та конфліктів.

Також пам’ятайте, що ви презентуєте загальний імідж своєї країни. Отож, докладіть максимум зусиль, щоб він був позитивним.

Будьте максимально коректними, тактовними, особливо, коли йдеться про відмінності культур, релігій, традицій.

Пам’ятайте про різницю у часі, особливо про різні часові пояси. До прикладу, якщо в Америці ранок, то в Європі - вечір, а в Азії - ніч. Враховуйте це також при вітанні та прощанні. Кажучи «на добраніч», пам’ятайте, що іншій частині світу день щойно розпочався.

Заборони

НЕ їсти / голосно говорити / кричати / створювати певні шумові звуки / голосно сміятися.

Ніколи НЕ підключатися до спілкування в одежі, місці, які не відповідають ситуації.

НЕ говорити одночасно з усіма.

НЕ запізнюватися на конференцію.

НЕ виходити з конференції без вагомої причини та попередження.

Лайфхаки

Ідучи по вулиці, пам’ятайте про власну безпеку. Будьте уважними на дорозі, дивіться під ноги, а не на екран смартфона.

Перемикайте телефон в режим тиші під час зустрічей з друзями. Звісно, що ви можете відповісти на повідомлення, але «зависати в мережі» в той час, коли до вас говорять, буде нетактовно.

Якщо вам необхідно терміново відповісти на повідомлення чи дзвінок, - попросіть вибачення у присутніх. Приміром, почекайте до паузи в розмові і скажіть : «Вибачте, треба відповісти».

Пам’ятайте, що в ресторані, кафе тримати ґаджет на столі заборонено. Але, якщо ви очікуєте на важливий дзвінок чи повідомлення, то обов’язково ввімкніть беззвучний режим і покладіть телефон екраном до низу.

Якщо ви очікуєте на приватне повідомлення, то тримайте телефон у безпечному місці, адже завжди знайдуться охочі підгледіти чужі таємниці.

Збираючись у подорож, візьміть всі необхідні аксесуари (powerbank, перехідники, підставки, захисні чохли). Підготуйте для себе цікавий контент, який ви зможете прослухати/переглянути в режимі offline, особливо тоді, коли ви не впевнені у можливості під’єднання до мережі, – на планеті ще так багато місць, де інтернет не доступний.

Запам’ятайте, або запишіть декілька важливих номерів на випадок, якщо ваш ґаджет повністю розряджений чи загубився. Ви завжди можете подзвонити з іншого телефону, знаючи номер.

Вивчіть і запам’ятайте телефони екстрених служб! Приміром, ви зможете допомогти людині, яка потребує невідкладного медичного порятунку. Але в жодному разі не використовуйте номери екстрених служб для жартів!

Зберігайте паролі, коди доступів до різних онлайн-сервісів окремим файлом, адже запам’ятати все буде доволі складно. Рекомендовано зробити копію такого файла на комп’ютері чи в записнику, на всяк випадок.

Роблячи стрім, будьте змістовними! Чи варто виходити в ефір з темної кімнати чи надто шумного місця? Пам’ятайте про доречність та не дратуйте аудиторію безглуздими трансляціями.

Не відмикайте функцію геолокації, адже вона потрібна передусім для того, щоб батьки знали ваше місце знаходження. Знайте, що вони вас не контролюють, а лише хочуть бути впевненими у вашій безпеці. До речі, це триватиме не вічно - зовсім скоро ви станете дорослими і самостійними. Тож з розумінням сприймайте цю тимчасову необхідність.

Дорогі діти! Не забувайте повідомляти батьків про ваше місце перебування, інформуйте їх в першу чергу про зміни маршрутів, часу повернення. Завжди знайдіть час написати: «Мамо, я зустрів товариша. Трішки затримуюся… не хвилюйся – буду не пізно»

Використовуйте можливості інтернет «на повну потужність». Читайте онлайн-книги, слухайте аудіокниги, дивіться пізнавальні відео, навчайтесь!